Przedsiębiorcy dla regionu, czyli II Wielkopolski Kongres Gospodarczy w Koninie

II Wielkopolski Kongres Gospodarczy

O potrzebach wielkopolskich przedsiębiorców oraz perspektywach dla regionu rozmawiano podczas odbywającego się w poniedziałek (23 września) w Koninie Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas dyskusji podejmowano tematy migracji mieszkańców, sukcesji w biznesie i planowanej transformacji regionu.

Wielkopolski Kongres Gospodarczy to wydarzenie którego celem jest utworzenie najszerszej regionalnej platformy wymiany doświadczeń i dyskusji na temat konkurencyjnego i innowacyjnego rozwoju wielkopolskiej gospodarki. Kongres składał się z wykładów i paneli dyskusyjnych, podczas których wystąpili doświadczeni specjaliści będący prelegentami na najważniejszych lokalnych i ogólnokrajowych wydarzeniach gospodarczych. Wśród nich był m.in. prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Sawicki, który wygłosił wykład inauguracyjny dla drugiego tego dnia panelu dyskusyjnego. Wspomnieć należy, że to właśnie Turecka Izba Gospodarcza była jednym z organizatorów merytorycznych tego wydarzenia.

Tematyka paneli była odzwierciedleniem realnych potrzeb zgłaszanych przez wielkopolskich przedsiębiorców. Goście podjęli między innymi dyskusję w zakresie procesów migracyjnych.

-Przyczyną na pewno jest mobilność, która stała się również dzięki rozwojowi gospodarczemu i rozwojowi technologii dużo łatwiejsza niż była w latach poprzednich. Nie ukrywajmy że dążymy do tego w mobilności, aby była jeszcze większa co spowoduje większy drenaż osób w subregionie konińskim. Poza ekonomią i tym, że łatwo jest się przemieszczać myślę, że aspekt jakości życia. Dzisiaj ludzie bardzo mocno na to spoglądają- mówił dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich Krzysztof Świerk.

Istotą programu Kongresu było wskazanie obszarów, w których wspólne działania przyniosą pozytywne rezultaty nie tylko dla przedsiębiorców działających w danym regionie, lecz także jego społeczności. Stworzenie platformy wymiany doświadczeń ma charakter długoterminowy - konsekwentne budowanie relacji ma za zadanie wyznaczać perspektywy rozwoju i tworzyć sposoby, by utrzymać go na dynamicznym poziomie, co w swoim wystąpieniu zawarł także burmistrz Turku Romuald Antosik.

-II Wielkopolski Kongres Gospodarczy jest doskonałą okazją do zasygnalizowania obszarów, które szczególnie wymagają wsparcia. Schyłek przemysłu paliwowo-energetycznego związany jest z zamknięciem elektrowni Adamów i niepewną przyszłością kopalni. Zamknięcie największego zakładu pracy w regionie to szereg wyzwań dla każdego samorządu. Część tych wyzwań wydaje się oczywista, część pojawia się z czasem. Jednym z najbardziej odczuwalnych skutków elektrowni było problem dostaw ciepła dla miasta Turku. To bardzo trudny temat, z którym przyszło się nam zmierzyć. Finalnie uruchomiona została nowoczesna ciepłownia. Kolejny problem związany był z rynkiem pracy. Z biegiem czasu okazało się, że lokalny rynek boryka się nie z nadwyżką kadry, ale z dużym problemem dotyczącym zapotrzebowania na pracowników. Wiąże się to z migracją mieszkańców, która jest dla samorządu impulsem do tworzenia nowego modelu funkcjonowania miasta – nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego dla mieszkańców. Miasta, do którego młodzi ludzie będą chcieli wracać. Atrakcyjne i aktywne miasto to jeden z wielu czynników mających wpływ na zahamowanie migracji – mówił podczas wydarzenia burmistrz Turku.

W wydarzeniu udział wzięli przedsiębiorcy między innymi z terenu powiatu tureckiego. O sukcesji w przedsiębiorstwach opowiedział Jan Miller.

- Przed nami jest duża fala sukcesji, chociaż ta sukcesja zawsze będzie przebiegała, ale teraz ze względu na demografię ona będzie lawinowa przez najbliższe dziesięć lat. Są duże obawy, że w znacznej części rodzinnych biznesów nie dojdzie do sukcesji wewnętrznej, czyli do przekazania majątku firmy następnego pokolenia. W dużej mierze wynika to z nieprzygotowania firm i rodzin do tego procesu. Proces średnio trwa siedem lat. Nie wszystkie firmy o tym myślą i nie wszystkie przygotowują następne pokolenie do skutecznego przejęcia firmy. Znaczenie ma kwestia motywacji młodego pokolenia do przejęcia biznesu – wyjaśniał właściciel firmy Stoltur.

Wydarzenie zakończyło się przygotowaniem praktycznych rekomendacji w każdym z poruszonych obszarów tematycznych. Inicjatorem spotkania była Wielkopolska Rada Trzydziestu powołana przy Samorządzie Województwa Wielkopolskiego, w której skład wchodzi 30 przedstawicieli organizacji gospodarczych z Wielkopolski.

View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/m#sigProIdb81dd76faf

Władysławów: Druhowie poszli na żywioł i… pozyskal...
Kopernik Plus rajdem rozpoczęło Europejski Tydzień...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 07 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.