Malanów: Ceny skupu żyta uległy zmianie. Reszta podatków po staremu

Sesja Gminy Malanów

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Malanów radni podjęli uchwały dotyczące stawek podatkowych na rok 2019. Radni nie głosowali jednomyślnie w sprawie podatków o nieruchomości oraz środków transportowych. Zdania były jednak podzielone w temacie obniżenia ceny skupu żyta do wymiaru podatku rolnego na 2019.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Malanów podjęta została uchwała w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do wymiaru podatku rolnego na 2019. Nie obyło się bez dyskusji bowiem radni Sławomir Ogrodowczyk oraz Piotr Jasiak zaproponowali wprowadzenie do niniejszej uchwały poprawek.
Początkowo proponowana dla gminy Malanów stawka to 42 zł. Z takiej kwoty nie był zadowolony radny Sławomir Ogrodowczyk, który optował za utrzymaniem takiej samej stawki, jak w roku ubiegłym, czyli 37 zł.

-Chciałbym złożyć poprawkę do projektu, bo dla mnie ten wzrost jest zbyt duży. Mówiliśmy o inflacji, o wzroście inflacji. 5 zł to jest około 15 procent wzrostu z ostatnim rokiem. Jest to więc zbyt duża dla mnie różnica, a wiemy, że w tym roku była susza. I kwota 37 zł była w tamtym roku ustalona. Ja już proszę o zmniejszenie, bo wiemy, że jesteśmy w dolnej stawce, ale proszę o jej utrzymanie i składam taki wniosek. Aby ta kwota została jeszcze przez jakiś czas. Jesteśmy na tym samym etapie, co byliśmy 4 lata temu, też był trudny budżet, ale daliśmy sobie radę- mówił Ogrodowczyk.

Dla porównania przytoczone zostały decyzję w tej kwestii innych samorządów. Jak poinformowano stawki podniesione zostały w Kawęczynie oraz Przykonie. Na chwilę obecną w pozostałych gminach pozostały one bez zmian.

I tak w gminie Kawęczyn uchwalona stawka to 49 zł, we Władysławowie 45 zł, gminie Turek 42 zł, Brudzewie 45 zł, Przykonie 37 zł. Proponowana stawka w gminie Dobra to 45 zł, Tuliszkowie 50 zł, a w mieście Turku 46 zł.

Ostatecznie propozycja Sławomira Ogrodowczyka odrzucona została większością głosów, w przeciwieństwie do wniosku Piotra Jasiaka. Radny zaproponował obniżenie stawki skupu żyta na kwotę 40 zł.

Uchwała w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do wymiaru podatku rolnego na 2019 rok została przyjęta 14 głosami „za” i jednym przeciwnym. Ostatecznie kwota, którą będzie należy zapłacić to 40 zł.

Stawki podatku od środków transportowych i zwolnień od tego podatku podobnie, jak stawki od nieruchomości na 2019 rok pozostały bez zmian.
 
Niemal zabytkowy wodociąg naprawiany
Tuliszków: Ile wpływów do budżetu? Radni zdecydowa...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.