Malanów: Czy w schroniskach źle się dzieje? Radni o programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Sesja Rady Gminy Malanów

Podczas czwartkowej (17 marca) sesji rady gminy Malanów wiele uwagi poświęcono opiece nad bezdomnymi zwierzętami. Rozmawiano nie tylko o finansach, ale też o tym, jak traktowane są zwierzęta, które do schroniska trafiają z terenu gminy.

Każdego roku do końca marca gminy mają obowiązek uchwalić program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Taki program został przygotowany również w gminie Malanów. Zgodnie z wymogami został on przekazany do zaopiniowania powiatowemu lekarzowi weterynarii w Turku, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Koninie, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami oddział w Turku, Kołu Łowieckiemu Tur i Sokół. Bezdomne zwierzęta z terenu gminy, podobnie jak w roku 2020 będą trafiać do „Przytuliska dla bezdomnych zwierząt”, w miejscowości Szczyty. Kwota za przyjęcie zwierząt z terenu gminy nie zmieniła się - za jednego psa jednorazowo płaci się 1845 zł, a kota 1230 zł. W 2020 roku na całość programu przeznaczono 32 tys. w tym roku planuje się kwotę 49 tys.zł.

Jak można było usłyszeć podczas sesji, w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem cieszyło się dofinansowanie do sterylizacji i kastracji, dlatego w tym roku nastąpi kontynuacja. Na ten cel w latach 2019 i 2020 przeznaczono 5 tys.zł, a skorzystało z dofinansowania aż 115 właścicieli zwierząt. Radny Ogrodowczyk zainteresowany był natomiast warunkami, jakie panują w schronisku:

- Czy robimy jakiekolwiek kontrole w tym schronisku? Jak to wygląda? Bo słyszę w mediach i od ludzi, że zwierzęta są gorzej traktowane w tym schronisku. Chciałbym się upewnić, że na pewno nie są. Czy kontrole coś wykazały? - dopytywał radny.

Radni dowiedzieli się, że gdy zwierzęta trafiały do Wojtyszek kontrole były prowadzone dwa razy w roku. Pandemia zmieniła tę zasadę i kontrole były niemożliwe. W 2020 roku zwierzęta przewieziono do schroniska w Szczytach, umowy mowy adopcyjne, które zostały zawarte po przejęciu zwierząt trafiają do gminy Malanów i nie ma sygnałów, aby schronisko źle funkcjonowało.

fot. Gmina Malanów
Władysławów: Oddaj krew! Podaruj komuś życie!
Już w piątek z Turku wyruszy Ekstremalna Droga Krz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - misiu w sobota, 20 marca 2021 14:21

o pan po prawej wojta juz pewnie chory jest , za chwile znowu zaraza w mln bedzie

o pan po prawej wojta juz pewnie chory jest :) , za chwile znowu zaraza w mln bedzie :D
Gość
czwartek, 30 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.