Malanów: Gmina w gronie finalistów konkursu „Innowacyjny samorząd”

Innowacyjny Samorząd

W ubiegłą środę 26 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju rozstrzygnięto konkurs „Innowacyjny Samorząd”, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i powiaty.

W kategorii gmin wiejskich Gmina Malanów z projektem „Prosty język” znalazła się w gronie finalistów tego prestiżowego konkursu. To duże wyróżnienie biorąc pod uwagę fakt że do konkursu 181 jednostek samorządu terytorialnego zgłosiło 304 projekty.

Propozycja malanowskiego samorządu to efekt podpisanej w dn. 3 października 2019 r. Deklaracji Prostego Języka. (pisaliśmy o tym tutaj)

Prosty język to prostsze do zrozumienia dokumenty. W ramach wspomnianego projektu dążymy więc do tego, aby pracownicy gminy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie; tworzymy standardy językowe i zachęcamy pracowników do ich stosowania; uwrażliwiamy pracowników na potrzeby innych wprowadzając rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagujemy je wśród innych. Pracownicy Urzędu Gminy w Malanowie korzystają z programów/platform internetowych badających jasność i poprawność języka. Ustandaryzowano pisma urzędowe, uchwały oraz grafiki w powtarzalnych informacjach zamieszczanych na portalu.

Celem wdrożenia prostego języka powołano grupę roboczą czuwającą nad poprawnością i jasnością języka urzędowego. Powołany zespół analizował pisma urzędowe np. zawiadomienia o wszczęciu postępowania i wypracował uproszczone standardy. Efektem pracy zespołu są nowe szablony korespondencji stosowane w sprawach prowadzonych w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego.

Każdy urząd odpowiada za jakość i dostępność oferowanych usług publicznych. To, jakiego języka używają pracownicy w kontakcie z klientem, ma ogromne znaczenie. Niezwykle istotne jest aby odbiorcy komunikatów mogli je szybko przeczytać i zrozumieć już przy pierwszym piśmie. Tak, by wiedzieli, jak korzystać z usług publicznych. Uproszczony tekst czyta się przede wszystkim wygodniej, a zapoznanie się z ważnymi informacjami zajmuje mniej czasu. Prosty język sprzyja także ludziom z dysfunkcjami i ograniczeniami językowymi. Krótszy i prostszy tekst to nie tylko oszczędność papieru, ale także skuteczność przekazu czyli mniej wracających spraw do ponownego rozpatrzenia. Niewątpliwie wzrośnie poziom i jakość usług oferowanych w urzędzie. Dodatkowym atutem stosowania prostego języka jest pozytywny odbiór urzędu w społeczeństwie.

Zadowolony klient to najlepsza reklama dla każdego urzędu.

Celem Konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promowanie oraz upowszechnianie innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego w różnych obszarach swojej działalności. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych.

źródło: malanow.pl

Kawęczyn: Palladowy Hit dla miłośników dziejów
Tuliszków: Zapraszamy na Dzień Kobiet i Mężczyzn!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.