Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Gminny Dzień Strażaka i dostojny jubileusz OSP Feliksów

Feliksów

70 lat temu w Feliksowie (gmina Malanów) działać zaczęła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczysty jubileusz połączono z obchodami Gminnego Dnia Strażaka, a świętowanie miało miejsce w sobotę, 20 maja.

Początki jednostki strażackiej w Feliksowie datuje się na rok 1958, kiedy to mieszkańcy tej wsi w osobach: Stefan Józko, Stanisław Lament, Władysław Lisiński, Józef Nycek, Franciszek Perliński oraz Stefan Smura, widząc potrzebę istnienia straży, powołali Ochotniczą Straż Pożarną w Feliksowie. Na przestrzeni lat jednostka borykała się z wieloma problemami, ale też starała się sukcesywnie rozwijać, zaopatrując w kolejny sprzęt.

Uroczyste obchody jubileuszu OSP Feliksów i Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w malanowskim kościele. Następnie korowód druhów z orkiestrą na czele i wozami bojowymi udał się na plac przy remizie w Feliksowie. Po powitaniu strażackiej braci i zaproszonych gości oraz złożeniu meldunku poświęcono figurę św. Floriana ufundowaną przez proboszcza parafii w Malanowie, ks. prał. Stanisława Płaszczyka. Nie brakowało życzeń i podziękowań zarówno dla druhów jak i tych, którzy jednostki OSP z gminy Malanów nieustannie obdarzają wsparciem.

- Chciałbym serdecznie podziękować wam za całoroczną służbę, za to, że mieszkańcy gminy Malanów mogą czuć się bezpieczni, bo kiedy trzeba przyjedziecie z pomocą. Nawet najlepsze samochody czy najlepszy sprzęt nie pomogą, jeżeli nie ma ludzi, a my jak widzę - w tych jednostkach z KSRG, jak jednostka OSP Feliksów, ratują zdrowie, życie i mienie naszych mieszkańców, ale też mieszkańców powiatu tureckiego. Obchody Gminnego Dnia Strażaka są okazją do podziękowań dla was oraz dla waszych rodzin, bo to też wielkie wyrzeczenie. Czasem trzeba zostawić rodzinę i biec, kiedy syrena zawyje. To jest ta służba, za którą szczególnie serdecznie podziękować - mówił wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, dziękując jednocześnie zastępcy Komendanta Głównego, nadbryg. Arkadiuszowi Przybyle za pomoc w pozyskiwaniu środków.

Minister Ryszard Bartosik wskazał, że służba strażaków niesie ze sobą wartości nie do przecenienia.

-Wasza służba to jest wartość bezcenna. Dziękuję wam za to. Jak widać staramy się wspierać OSP, państwo polskie, rząd dba o strażaków ochotników o Państwową Straż Pożarną, dlatego że zależy nam bardzo na bezpieczeństwie naszych obywateli. Stąd ogromne środki na wozy bojowe, na inny sprzęt przeciwpożarowy. Gmina Malanów aplikuje o takie środki i szczęśliwie je uzyskuje - podkreślał minister Ryszard Bartosik.

Życzenia dla druhów skierował również starosta Dariusz Kałużny:

- Ten piękny jubileusz jest wspaniałą okazją aby wszystkim druhnom i druhom pogratulować i podziękować. Jestem zawsze pełen uznania dla waszej misji ukierunkowanej na ratowanie życia i mienia ludzkiego - mówił starosta powiatu tureckiego.

Dostojny jubileusz oraz Dzień Strażaka to niebywała okazja, aby wręczyć odznaczenia wyróżniającym się druhom.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Dh Konrad Lisiński (OSP Feliksów)
Dh Dariusz Nowicki (OSP Malanów)
Dh Karol Bortnowski (OSP Malanów)
Dh Jarosław Tomczak (OSP Grąbków)

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Dh Wiesław Herbich (OSP Feliksów)
Dh Jacek Erkiert (OSP Malanów)
Dh Tomasz Maciejewski (OSP Miłaczew)
Dh Andrzej Wojciechowski (OSP Bibianna)
Dh Dariusz Szymański (OSP Bibianna)

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Dh Przemysław Grabowski (OSP Feliksów)
Dh Patryk Frątczak (OSP Malanów)
Dh Alicja Janiak (OSP Malanów)
Dh Artur Szymczak (OSP Bibianna)
Dh Witold Woźniak (OSP Grąbków)

Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali:
Dh Krzysztof Filipowicz (OSP Malanów)
Dh Mateusz Kujawiński (OSP Kotwasice)
Dh Kamil Pawlaczyk (OSP Kotwasice)
Dh Łukasz Styś (OSP Kotwasice)
Dh Patrycja Herbich (OSP Kotwasice)

Za długoletnią służbę wyróżniono natomiast dh Stanisława Lamenta (za wysługę 65 lat), dh Józefa Herbicha (55 lat wysługi), dh Stanisława Starczyńskiego (45 lat wysługi), dh Ryszarda Galubę (40 lat wysługi), dh Mirosława Taborka (40 lat wysługi), dh Pawła Józefiaka (40 lat wysługi).

Urodzinowym prezentem dla jednostki w Feliksowie było natomiast dofinansowanie do remontu garażu strażackiego przekazane przez wójta gminy Malanów. Kolejną pulę środków na ten cel przekaże Komenda Główna PSP, co zapowiedział zastępca komendantanta głównego nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

fot. M.JAC

 

Brudzew: Druhny i druhowie świętowali Gminny Dzień...
"Sukces" Burmistrza za wszelką cenę. Cała prawda o...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.