Malanów: Kolorowy Orszak Trzech Króli już po raz piąty

Orszak Trzech Króli w Malanowie

Orszak Trzech Króli zapoczątkowany został w Warszawie w 2009 roku. Od tego czasu uroczystość ta stawała się coraz bardziej popularna i z roku na rok przystępowało do niej więcej miast. W poniedziałek, 6 stycznia w Orszaku tradycyjnie udział wziął także Malanów.

Orszak Trzech Króli zorganizowany został po raz piąty. Królowie wraz z mieszkańcami zebrali się przed budynkiem szkoły w Malanowie. Najpierw jednak wszystkim przybyłym rozdano korony oraz wprowadzono w cudowny nastrój.

O godzinie 12.00 rozśpiewany korowód wyruszył do kościoła, gdzie odbyła się msza święta.

Warto przypomnieć, że zgodnie ze zwyczajem w dniu Objawienia Pańskiego święcona jest kreda, którą następnie wypisuje się na drzwiach mieszkania napis C +M +B (co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom) oraz aktualny rok.

Od IX wieku powyższy skrót bywa także łączony z inicjałami trzech imion, które wówczas przypisano trzem mędrcom: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Z tego też powodu wpisywana jest również wersja K+M+B.
Władysławów: Cuda, cuda ogłaszają!
Wideo: Największe jasełka świata, czyli Orszak Trz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 17 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.