Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Koźlak z Miłaczewka i zabytkowy kościół z szansą na renowację

Malanów

Dwa zabytki z terenu gminy Malanów - wiatrak Koźlak w Miłaczewku i drewniany kościół oraz dzwonnica w Malanwie mają szansę na renowację w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wójt Ireneusz Augustyniak poinformował o złożeniu wniosku.

W ramach rządowego program jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Wiatrak Koźlak w Miłaczewku powstał w 1793 roku, a jego twórca jest nieznany. Wiadomo, że w 1900 roku wiatrak został przeniesiony z okolic Koła. Zabytek od lat wymaga remontu i dlatego gmina wnioskuje o 200 tyś. zł dofinansowania na ten cel.

Z kolei drewniany kościół pw. św. Stanisława B.M. i św. Mikołaja Biskupa to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Malanowie. Kościół zbudowany został w latach 1871-1874 przez proboszcza malanowskiego ks. Gerwazego Smółkowskiego i parafian, a dokończony przez ks. Ludwika Służewskiego. Do budowy wykorzystano materiał z poprzedniej świątyni. W roku 1989 obiekt został wyremontowany, a w 2007 zainstalowano tam system wykrywania pożaru. Na remont kościoła oraz drewnianej dzwonnicy gmina zamierza pozyskać milion złotych.

Malanów: Nowa, Tęczowa, Wiosenna i Spółdzielców co...
Malanów: Karatecy i piłkarze ze stypendiami sporto...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.