Malanów: Kryształowe gody malanowskiej Tradycji

Malanów

Tradycja – to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury, które przez daną grupę ludzi są społecznie ważne dla jej współczesności i przyszłości.

Nie inaczej jest z malanowskim zespołem ludowym Tradycja. To grupa ludzi - pasjonatów muzyki, którzy swoją działalnością i twórczością kultywują stare zwyczaje, ludowe obrzędy, ale przede wszystkim pielęgnują i przekazują kolejnym pokoleniom muzykę ludową naszych dziadków. Cotygodniowe próby i spotkania przynoszą niewymierne efekty. Zespół, który działa przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie jest znany nie tylko lokalnej społeczności, to również wizytówka naszego powiatu, którą chwalimy się na dużych ogólnopolskich imprezach poświęconych nie tylko muzyce ludowej. O klasie i kunszcie malanowskich artystów świadczyć może chociażby odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą zespół otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół doskonale sprawdził się również jako aktorzy amatorzy na deskach kaliskiego teatru, a „Wesel dawnych czar” – przedstawienie przygotowane przez CKiBP, w którym zespół występował nagrodzone zostało przez publiczność owacjami na stojąco.

Rok 2020 był dla zespołu rokiem szczególnym. To właśnie w nim przypadł jubileusz 15 – lecia jego powstania. Warto wspomnieć, że protoplastą Tradycji był zespół Malanowianie, działający w latach 70/80 XX wieku.

Pandemiczna rzeczywistość nie pozwoliła jednak w ubiegłym roku godnie obchodzić jubileuszu. Nie mogło być mowy o wspólnym spotkaniu, śpiewaniu, wspominaniu, o podziękowaniach dla zespołu za jego znaczący wkład w malanowską kulturę.

Ale jak stare porzekadło mówi: „co się odwlecze, to nie uciecze”.

26 sierpnia 2021 roku zespół Tradycja, spotkał się w restauracji Hacjenda, żeby świętować jubileusz.

Szanownych jubilatów i zaproszonych gości przywitała Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie, która przybliżyła historię zespołu, podziękowała za 15 – letnią współpracę, za nieoceniony wkład jaki zespół wnosi w lokalną kulturę. Życzyła zespołowi zdrowia i wytrwałości w kultywowaniu pasji jaką jest muzyka.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć wójta gminy Malanów – Ireneusza Augustyniaka z małżonką, od 15 lat pełniącą opiekę nad zespołem - dyrektor CKiBP Małgorzatę Przygońską, księży malanowskiej parafii: księdza prałata Stanisława Płaszczyka i księdza prefekta Marcina Zaworskiego, radnej Powiatowej Zofii Gruszczyńskiej.

Dla zespołu bardzo ważną była obecność podczas uroczystości dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Justyny Kałużnej - Markockiej, od lat wspierającej nasz zespół, a także instruktorów z Konina: Krystiana Webera i Arlety Nawrockiej - Wysockiej, na których pomoc w zakresie doskonalenia warsztatu wokalnego zespół zawsze może liczyć. Podczas uroczystości reprezentował Ich pan Krystian, który przekazał od pani dyrektor list gratulacyjny z pięknymi, wzruszającymi życzeniami.

Wójt gminy Ireneusz Augustyniak w pięknych słowach podziękował zespołowi za nieoceniony wkład w upowszechnianie tradycji ludowej i regionalnej, za promocję gminy Malanów, za pasję, którą zespół żyje, za chronienie od zapomnienia perełek polskiego folkloru.

Wszystkim artystom życzył na przyszłe lata dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, wytrwałości w krzewieniu kultury i doskonaleniu muzycznego kunsztu.

Również od pozostałych gości zespół usłyszał słowa uznania, podziwu i podziękowań za całokształt dotychczasowej pracy artystycznej.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na wspomnienia, rozmowy, anegdoty, wspólne śpiewanie przy jubileuszowym torcie.

źródło: malanow.pl


Druhny i druhowie z gminy Kawęczyn reprezentują Wi...
Kawęczyn: Odebrano 20 przydomowych oczyszczalni śc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.