Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Mieszkańcy świętowali zakończenie żniw w Grąbkowie

Dożynki Gminne w Grąbkowie

Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. W sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. Za tegoroczne zbiory dziękowali dzisiaj, tj. 25 sierpnia mieszkańcy gminy Malanów.

Dożynki w gminie rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej. Po modlitwie przywitano zaproszonych gości w Grąbkowie, a honory gospodarzy w tym roku pełnili wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, przewodniczący Rady Gminy Karol Płóciennik, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk oraz sołectwo Grąbków na czele z sołtysem Danielem Szymańskim.

Starościną tegorocznych dożynek została Joanna Wojtczak, a starostą Jarosław Tomczak. Pani Joanna wraz z mężem Bogumiłem prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane głównie na hodowlę bydła. Starosta wraz z żoną Renatą gospodaruje na 10-cio hektarowym areale, a gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego i trzody chlewnej i produkcji roślinnej.

Jak zawsze w polskiej tradycji podczas uroczystości dożynkowych punktem kulminacyjnym jest rozdzielenie chleba upieczonego z nowej mąki. Chleb to najczcigodniejszy z pokarmów ludzkości, owiany czarem legend, związany z licznymi obrzędami i zwyczajami.

Obok bochna chleba najważniejszym symbolem dożynek jest wieniec symbolizujący wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. W tym roku swoje dzieła sztuki zaprezentowały delegacje z Bibianny, Brodowa, Celestyn, Czachulca Starego, Dziadowic, Dziadowic Folwark, Feliksowa, Malanowa, Miłaczewa, Miłaczewa- Kolonii, Miłaczewka, Poroża, Rachowy, Targówki, Żdżenic oraz Grąbkowa. Ostatecznie za najpiękniejszy wieniec uznano ten z Dziadowic i to on będzie reprezentował gminę 1 września w Dobrej podczas dożynek powiatowych. Wyróżnienia otrzymały sołectwa Żdżenice i Grąbków.

Po zakończeniu części obrzędowej rozpoczęły się występy artystyczne. Przed publicznością wystąpił zespół Jarzębinki, dzieci ze Szkoły podstawowej w Malanowie oraz kabaret Nie Umiem Nic. Wydarzenie zakończyła wspaniała zabawa.

fot.M.JAC

W podziękowaniu za plon i trud, czyli Dożynki Gmin...
Kawęczyn: Bus zderzył się z osobówką na skrzyżowan...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.