Malanów: Nowe standardy w malanowskiej bibliotece

Biblioteka Malanów

Rok 2019 dobiegł końca, był on wyjątkowy dla malanowskiej biblioteki. Dzięki przychylności lokalnych władz samorządowych na czele z wójtem Ireneuszem Augustyniakiem, przewodniczącym Rady Gminy Karolem Płóciennikiem i skarbnikiem Marzanną Szczap oraz przy wsparciu pracowników Referatu Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, którym kieruje Marzena Kornacka, udało się po kilku latach starań wyremontować lokal na potrzeby naszej książnicy.

Z wielką radością mogę poinformować czytelników i mieszkańców gminy, że od 2 stycznia biblioteka funkcjonuje w nowej przestrzeni lokalowej, a co najistotniejsze na parterze lokalu przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiększyła się też powierzchnia lokalu z 70 do 122 m2 plus pomieszczenia socjalne, korytarze i toalety. Większa powierzchnia użytkowa dała możliwość prawidłowego rozłożenie zbiorów bibliotecznych umożliwiającego czytelnikom łatwy do nich dostęp. Wydzielone zostało pomieszczenie z księgozbiorem dla dzieci, do dyspozycji biblioteki przydzielono salę dydaktyczną, z której będą korzystały także zespoły wokalne. Lokal zyskał nowe meble i wyposażenie biblioteczne.

Pomimo okresowego utrudnienia dostępu do biblioteki w związku z pracami remontowymi oraz przeprowadzonym skontrum, czyli inwenturą księgozbioru, wyniki czytelnicze przedstawiają się bardzo dobrze.

W 2019 roku bibliotekę w Malanowie odwiedziło 10981 użytkowników, były to osoby wypożyczające książki, osoby korzystające z usług bibliotecznych na miejscu oraz uczestnicy imprez bibliotecznych. W 2019 roku zarejestrowano 825 czytelników, którzy wypożyczyli na zewnątrz 15 442 książki. Zakupiono 719 woluminów, a jako dary pozyskano 53 woluminy.

W rankingu najaktywniejszych czytelników dwie najwyższe lokaty zajmują dzieci: Mateusz, który przeczytał 237 książek i Patrycja 227 książek. Na trzecim miejscu uplasowała się dorosła czytelniczka - pani Agnieszka, która przeczytała 225 książek.

Najczęściej czytane pozycje przez dzieci to: Lew, czarownica i stara szafa, Mikołajek, Witaminowe przyjęcie, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Feliks, Net i Nitka oraz Gang Niewidzialnych ludzi. Dorośli natomiast najczęściej sięgali po książki serii Kobiety z ulicy Grodzkiej (Matylda, Wiktoria, Hanka), na kolejnym miejscu uplasowały się książki Ewy Cielesz: Ćma – pierwsza część trylogii Pochyłe niebo oraz Siedem szmacianych dat. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszyła się książka pt. Jestem żoną terrorysty autorstwa polskiej pisarki piszącej pod pseudonimem Laila Shukri.

O zbiorach naszej biblioteki informuje katalog on-linie, daje on możliwość wieloaspektowego ich wyszukiwania: po nazwiskach autorów, tytułach, wydawcach, seriach czy tematach. Pod wyszukiwarką katalogową znajduje się informacja o nowościach wydawniczych zakupionych do zbiorów bibliotecznych. Poprzez katalog można też dokonać prolongaty oraz rezerwacji książek.

Oprócz działalności związanej z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie organizowanych było wiele przedsięwzięć promujących czytelnictwo, kulturę i folklor. Wymienić tu można spotkania autorskie, teatrzyki dla dzieci, akcje głośnego czytania, konkursy, turnieje, noce w bibliotece. W 2019 r. zrealizowano również kilka projektów: Mała książka wielki człowiek, Z biblioteką w świecie nauki, EKOmuzykowanie w Malanowie czy Wesel dawnych czar. Zorganizowano też dożynki gminne i Dni Malanowa, akcję WOŚP. W CKiBP prowadzone byłe stałe zajęcia: plastyczne, muzyczne, warsztaty informatyczne, Lego robotyka, nauka tańca dla dzieci i Zumba dance dla dorosłych.

W 2020 roku planujemy kontynuacje dotychczasowej działalności statutowej w nowym otoczeniu, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał instytucji. Pierwsze dni funkcjonowania biblioteki w nowej odsłonie oraz zachwyt odwiedzających nas czytelników, udowadniają jak ważna dla nich była sytuacja lokalowa i jak doceniają obecne udogodnienia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z naszych usług. Biblioteka w Malanowie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, filia w Dziadowicach w poniedziałki i środy w godz. 11.00-13.00 oraz mobilny punkt biblioteczny w siedzibie Gminnego Przedszkola w Malanowie w czwartki w godz. 13.00-14.30.

Jeszcze raz pragnę gorąco podziękować władzom samorządowym Gminy Malanów w imieniu czytelników, pracowników Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej oraz własnym, za pochylenie się nad problemem, od lat nurtującym malanowską bibliotekę.

Małgorzata Przygońska
Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie

Tradycyjne spotkanie opłatkowe Związku Sybiraków
Dominik Chmiel na seminarium MMA

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.