Malanów: Od września nie będzie podstawówki w Kotwasicach

Szkoła

Radni gminy Malanów postawili kropkę nad „i” i podjęli uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Kotwasiach. W praktyce oznacza to, że placówka przestanie istnieć od nowego roku szkolnego.

Na początku roku radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Kotwasiach. Przyczyną takiej decyzji była przede wszystkim zbyt mała liczba uczniów uczęszczających do szkoły. Od wielu lat większość dzieci uczy się w Szkole Podstawowej im.Powstańców Wielkopolskich w Malanowie.

Proces ten przez lata pogłębia się i nie rokuje żadnych tendencji mogących świadczyć o zmianie. Mimo zmiany struktur organizacyjnych w ostatnich latach sytuacja nie uległa poprawie, a wręcz przeciwnie. W roku szkolnym 2018/2019, gdy placówka funkcjonowała jako szkoła ośmioletnia, liczba uczniów zmniejszyła się o ponad 43 proc., z 30 do 17. W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 liczba wychowanków szkoły wyniosła 16 włączając w to oddział przedszkolny, z czego 3 to uczniowie są spoza obwodu szkoły.

Organ nadzoru pedagogicznego, czyli Wielkopolski Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię w sprawie zamiaru likwidacji placówki, a informacja o podjętych krokach została dostarczona wszystkim rodzicom uczniów szkoły w Kotwasicach. Pozytywnie wypowiedziały się także Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Decyzję o zlikwidowaniu podstawówki radni podjęli większością 11 głosów przy jednym głosie wstrzymującym.

Uczniowie klas I-III z obwodu Szkoły Podstawowej w Kotwasicach mają zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Dziadowicach oraz Szkole Podstawowej w Malanowie. Natomiast dzieciom w wieku przedszkolnym zapewniono możliwość spełniania rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego i wychowania przedszkolnego w Gminnym Przedszkolu w Malanowie oraz w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Dziadowicach.

Malanów: Czy nie za szybko dajemy 100 tys.? Radny ...
Miasto daje 50 tys. zł dla szpitala

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.