Malanów: Pandemia nie sparaliżowała Rady Gminy

Sesja Rady Gminy Malanów

Pomimo stanu epidemii malanowski urząd pracuje względnie normalnie. Co prawda wejście do urzędu jest ograniczone dla interesantów, ale korespondencję można dostarczać drogą elektroniczną, pocztową lub zostawić w skrzynce podawczej przed urzędem. Uchwalone przez parlament przepisy umożliwiają nam odsunięcie w czasie załatwienia wielu spraw.

Jednakże samorządowcy nie chcą utrudniać życia mieszkańcom i dlatego starają się realizować zadania na bieżąco. Aby było to wszystko możliwe konieczna jest także praca Radnych. W zmienionej rzeczywistości odbywa się ona nieco inaczej. Zamiast pracy na Komisjach Radni zapoznają się w domu z otrzymanymi dokumentami i mailowo przesyłają do urzędu pytania. Tą samą drogą otrzymują odpowiedzi. Także sesja nie odbywa się standardowo. Sala, na której obradują Radni została odpowiednio przystosowana, aby zachować bezpieczne odległości. Ilość osób obecnych podczas sesji zredukowano do minimum. Radni mają do dyspozycji maseczki, rękawiczki oraz płyn dezynfekcyjny. W takich warunkach, tuż przed majowym weekendem, odbyła się XVI Sesja Rady Gminy Malanów. Uczestniczyli w niej wszyscy Radni, którzy podjęli 5 uchwał:

- w sprawie uchylenia Uchwały Nr XIV/101/2020 Rady Gminy Malanów z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie przystąpienia Gminy Malanów do realizacji programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – Edycja 2019 – 2020. Powodem rezygnacji z udziału w Programie był brak kandydatów posiadających wymagane kwalifikacje do pracy na stanowisku asystent osobisty osoby niepełnosprawnej (15 głosów ZA).

- w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Malanów oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych od dnia 1 września 2020 roku. Aktualizacja planu sieci wynika z podjętej przez Radę Gminy Malanów w dniu 25 marca 2020r. uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Kotwasicach (15 głosów ZA).

- w sprawie zmiany Uchwały Nr XI/57/2015 Rady Gminy w Malanowie z dnia 14 sierpnia 2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości. Wzór deklaracji musiał zostać dostosowany do obowiązujących przepisów, tj. rozszerzony o dodatkową klauzulę informacyjną (15 głosów ZA).

- zmianami w budżecie i wieloletnią prognozą finansową (15 głosów ZA).

W końcowej części sesji przychodzi czas na wnioski, informacje, zapytania. Poruszone zostały tematy: prośby Prezesa Tureckiej Izby Gospodarczej dot. zwolnienia przedsiębiorców z podatków i opłat do końca 2020 roku; dożynek; podziękowań za szycie maseczek przez mieszkańców; uruchomienia przedszkola; wynagrodzeń w oświacie w czasie pandemii; instalacji fotowoltaicznych; chodnika przy drodze powiatowej w Dziadowicach; pracy nauczycieli; problemów z wodą w czasie suszy; zawieszenia odczytów liczników wody; funkcjonowania PSZOK-u; zabezpieczenia hydrantów przed kradzieżą wody; komputerów z projektu „Zdalna szkoła”. Około godziny 11:40 Przewodniczący Rady Gminy zamknął obrady XVI sesji Rady Gminy Malanów.

ŁN

145 lat OSP Turek
Bezpieczny majowy weekend 2020

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.