Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Pewne są podatki i śmierć, czyli radni głosowali nad nowymi stawkami na 2020 rok

Ireneusz Augustyniak

Nad nowymi stawkami podatków, które obowiązywać będą w 2020 roku debatowali radni gminy Malanów. Zmiany objęły zarówno podatek od nieruchomości, jak i podatek rolny oraz od środków transportu. Zrezygnowano także z pobierania opłaty targowej.

Na początku radni zajęli się ustaleniem ceny skupu żyta do celu wymiaru podatku rolnego. Rada skorzystała z przysługującego prawa do obniżenia tej kwoty i przyjęto ją na poziomie 43 zł. Oznacza to, że w praktyce mieszkańcy gminy zapłacą podatek rolny wyższy o trzy złote od stawki obecnie obowiązującej. Radny Sławomir Ogrodowczyk wnioskował o to, aby cena skupu żyta wynosiła 40 zł, jednak proponowana poprawka nie została zaakceptowana.

Przy okazji rozmów na temat podatku rolnego poruszono też kwestię przyszłorocznych stawek podatku od środków transportu.

- W transporcie były najwyższe stawki w powiecie. Rok temu obiecałem, że zmienimy, ale nie zdążyliśmy ujednolicić stawek i dostosować do tych, obowiązujących w powiecie. Dlatego teraz przyjęliśmy taką uchwałę - mówił wójt Ireneusz Augustyniak.

Również radny Sławomir Ogrodowczyk był zdania, że opłaty od transportu należało zmniejszyć.

- Mieliśmy najwyższe i to mówiliśmy od kilku lat. W życiu są pewne podatki i śmierć, mam nadzieje, ze będzie u nas więcej przewoźników, że ściągniemy ich do nas - mówił radny Ogrodowczyk.

W przyjętej przez radnych obszernej uchwale w tym zakresie znalazł się także zapis o zwolnieniu z podatku od środków transportowych autobusów służących do przewozu osób niepełnosprawnych, o ile nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Bez dyskusji przyjęto natomiast stawki podatków od nieruchomości na nadchodzący rok. Wynosić one będą:

od budynków mieszkalnych - 0,60 zł/m2,
od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 23,00 zł/m2.
od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 1,00 zł/m2,
od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 2,00 zł/m2,
od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 4,07 zł/m2,
od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,90 zł/m2
od gruntów pod wodami powierzchniowymi - 1,00zł/ha,
od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,20 zł/m2.
od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 2,98zł/m2.

Radni zdecydowali też o rezygnacji z opłat targowej. Argumentowano to faktem, że w ostatnich lata wpływy z tego tytułu były bardzo niskie.

Bez wizy do USA - jak dopełnić formalności?
Polish Fighter Cup Karate Kyoksuhinkai w Kole

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.