Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Pierwszy ekologiczny mural w gminie jeszcze w tym roku

W Malanowie powstanie ekologiczny mural
Mural wykonany za pomocą specjalnych farb fotokatalitycznych powstanie na budynku hali sportowej w Malanowie przy ulicy Parkowej. Obraz będzie wyjątkowy, ponieważ pochłaniać będzie zanieczyszczenia powietrza.
 
 
Pod koniec marca Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyznał gminie Malanów dofinansowanie do przedsięwzięcia pt. „Sport to zdrowie – ekologiczny mural w Malanowie”. Kwota dofinansowania to 83 640 zł. Co stanowi aż 80 proc. kwoty przewidzianej na realizację zadania. Mural wykonany za pomocą farb fotokatalitycznych powstanie na budynku hali sportowej w Malanowie przy ulicy Parkowej łączącym się z budynkiem szkoły podstawowej. Będzie prezentować obraz czterech sportowców. I zajmie powierzchnię 340 metrów kwadratowych. Wykonanie muralu zaplanowane jest jeszcze w tym roku.
 
 
Dlaczego mural będzie ekologiczny? Otóż ściana pomalowana farbami fotokatalitycznymi pochłania zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. Składnikiem farb fotokatalitycznych są nanokryształy dwutlenku tytanu, które przyspieszają rozkład szkodliwych substancji. Na powierzchni pomalowanej wspomnianą farbą zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przeobrażają się w bezpieczne azotany i węglany. Farba wychwytuje gazy, bakterie, wirusy, grzyby, a także nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo pomalowana powierzchnia oczyszcza się sama, po przebiegu reakcji zabrudzenia tracą przyczepność do podłoża i zostają zmyte wraz z deszczem. Jeden metr kwadratowy pomalowany farbą fotokatalityczną oczyszcza tyle powietrza co jedno dorosłe drzewo. Pomalowanie 340 metrów kwadratowych pozwoli pochłonąć tyle smogu co 340 drzew.
 
Dzięki projektowi poprawi się jakość powietrza w Malanowie, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, Orlika i boiska sportowego. Inicjatywa zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców. Będzie to kolejny krok w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko na terenie gminy Malanów.
Piotr Bukowiecki: Czy PiS zostanie odsunięte od wł...
Dopinguj, odpocznij, integruj się. Sportowe emocje...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.