Malanów: Przynieśli nam wieniec z kłosów naszej ziemi…

Dozynki Malanow
Radość z zakończonych żniw obchodzono podczas tradycyjnych gminno-parafialnych dożynek w gminie Malanów, które w tym roku zorganizowano w Żdżenicach. Od lat jest to największe rolnicze święto, będące ukoronowaniem trudu całorocznej pracy na roli. 
 
 
Dożynki w symboliczny sposób kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Wdzięczność Bogu za szczęśliwe zbiory i prośby o pomyślne plony w przyszłych latach składano najpierw w kościele parafialnym w Malanowie. Tam również pobłogosławiono wieńce przygotowane przez osiemnaście delegacji. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ze śpiewem ruszył w stronę Żdżenic. O muzyczną oprawę obrzędowej części święta plonów zadbały lokalne zespoły folklorystyczne - Jarzębinki z Dziadowic i Tradycja z Malanowa. 
 
Zakończenie prac polowych to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim dziękczynienie za otrzymane plony. - Przynieśli nam wieniec z kłosów naszej ziemi. Ślicznie przewijany. Wstęgami krasnemi! Te słowa z wiersza Marii Konopnickiej pt. „Dożynki” podkreślają główny sens uroczystości dożynkowych. Jest to święto dziękczynienia - najpierw Bogu za wszelkie błogosławieństwo, a potem ludziom, rolnikom za trud i pracę w zbiorze plonów. W tym roku pogoda w czasie żniw była trochę kapryśna, stąd tym bardziej należy docenić wszelkie działania rolników. Plony należy uznać za dobre, szczególnie jeśli chodzi o zboża ozime. Mamy szczęście, że omijały nas wszelkie nawałnice i kataklizmy. Dzisiaj szczególnie powinniśmy za to dziękować. Głównym symbolem dożynek jest oczywiście chleb. Życzę wszystkim, aby na naszych stołach nigdy go nie zabrakło. Chleb, to przecież symbol dostatku i obfitości. Szanujmy go więc i szanujemy tych, dzięki którym go mamy. Oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Rękom, które od wieków z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia były gotowej tej ziemi strzec - zwracał się do zebranych wójt gminy Malanów, Ireneusz Augustyniak, dziękując rolnikom za ich ciężką pracę i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie niedzielnego święta.  O tym, że dożynkowe święto to czas radości i podziękowań mówił również wicestarosta powiatu tureckiego, Władysław Karski. Życzył on również wszystkim, aby rolnicy czuli dumę i satysfakcję z wykonywanej pracy. 
 
Na ręce gospodarza gminy dożynkowy chleb wręczyli starostowie - Jolanta Kowalczyk oraz Marcin Żurawik. Pani Jolanta wraz z mężem prowadzi  gospodarstwo rolne o powierzchni 20 hektarów, które ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Pan Marcin natomiast wspólnie z rodziną gospodaruje na liczącym 55 hektarów gospodarstwie, również nastawionym na hodowlę bydła. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec. Wyróżniona została praca sołectwa Targówka, a zwyciężył wieniec wypleciony przez mieszkańców Żdżenic. 
 
Po części obrzędowej na scenie zaprezentowali się lokalni artyści oraz zespół Wolter, a rolnicze święto zakończyła dyskoteka. 
 
Fot. M.JAC
Jesteś osobą z niepełnosprawnością - skorzystaj z ...
Tragiczny finał poszukiwań na zbiorniku Jeziorsko....

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.