Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Radni jednomyślni - wójt z votum zaufania

Sesja Rady Gminy Malanów

Radni gminy Malanów jednogłośnie udzielili wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi votum zaufania, a wcześniej jako pierwsi w powiecie przyjęli raport o stanie gminy.

Nowością w tej kadencji samorządu terytorialnego jest obowiązek przedstawiania przez wójta raportu o stanie gminy. Raport dla gminy Malanów liczy 26 stron i obejmuje podsumowanie działalności wójta w poprzednim roku, a w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu. Radni z Malanowa mieli okazję szczegółowo omówić dokument podczas posiedzenia komisji i podczas sesji bez dyskusji jednogłośnie zaakceptowali dokument. Również jednogłośnie rada udzieliła votum zaufania wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi.

Radni po pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej zaakceptowali również sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Referując dokument skarbnik gminy Malanów Marzanna Szczap wskazywała na bardzo dobre wyniki. Stan rachunku bankowego samorządu na koniec ubiegłego roku to ponad 5,7 mln zł. Dochody gminy wykonano na poziomie 101,11 proc, co jest sygnałem, że zostały prawidłowo oszacowane, zaś realizacja budżetu po stronie wydatków wyniosła 96,39 proc.

Główne źródła dochodów gminy to dotacje, dochody własne oraz subwencje. Deficyt budżetowy na koniec roku planowany był na poziomie ponad trzech milionów. Dla jego pokrycia zaciągnięto dwa kredyty na kwotę 1,7 mln oraz 2 mln zł. Skarbnik zwróciła uwagę na rosnące wpływy z podatku PIT. W roku 2017 wynosiły one 3,750 mln zł, zaś w roku ubiegłym były o 600 tys. większe. Jeśli chodzi o podatek CIT, to gmina jest w zasadzie uzależniona od jednego płatnika. Regionalna Izba Obrachunkowa - podobnie jak w latach poprzednich - wskazała natomiast, że nie bilansują się wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych. W ubiegłym roku różnica wyniosła 50 tys. zł.

Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku wskazywano między innymi na budowę i rozbudowę oświetlenia na terenie gminy, przebudowę drogi w Targówce, przebudowę drogi w Feliksowie, modernizację sieci wodociągowej i stacji uzdatniania wody w Malanowie, przebudowę drogi powiatowej Miłaczew-Skarżyn, czy też budowę drogi Grąbków - Żdżenice. Na inwestycje drogowe przeznaczono najwięcej środków z ubiegłorocznego budżetu.

Trzy auta zderzyły się na skrzyżowaniu. Nikomu nic...
Dobra: Do zobaczenia przyjaciele, czyli wzruszenia...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.