Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Samorządowe podsumowania i podziękowania

Malanów

394 przyjęte uchwały, 59 posiedzeń, 15 radnych - to jedne z najważniejszych statystyk VIII kadencji rady gminy Malanów, której oficjalne podsumowanie miało miejsce podczas obrad odbywających się w czwartek, 4 kwietnia. Pod wieloma względami była to kadencja historyczna.

Obecna kadencja samorządów terytorialnych przechodzi właśnie do historii. Formalnie radni będą mogli spotkać się jeszcze do 30 kwietnia, jeśli zajdzie taka potrzeba, jednak większość gmin już teraz podsumowuje ostatnie lata.

- Historia demokratycznego samorządu pisze się od maja 1990 minęło siedem czteroletnich kadencji, należy o tym pamiętać i doceniać wkład oraz zaangażowanie naszych poprzedników. W tym czasie urząd wójta sprawowało pięciu wójtów, było czterech przewodniczących. Należy docenić wkład i zaangażowanie naszych poprzedników. Historia najnowszego samorządu, obecnej kadencji rozpoczęła się 21 października 2018 roku, kiedy to były wybory samorządowe. Wówczas mieszkańcy gminy Malanów wybrali 15 radnych, siedmiu radnych sprawuje tę funkcję po raz pierwszy - mówił przewodniczący rady gminy Karol Płóciennik.

Wśród radnych są też „weterani” samorządu gminy Malanów, którzy funkcję radnego sprawują najdłużej - to wiceprzewodniczący rady Jerzy Frątczak oraz przewodniczący komisji rewizyjnej - Piotr Jasiak. Wszyscy obecni radni w niedzielnych wyborach walczyć będą o reelekcję.
Jak zaznaczył przewodniczący rady gminy, VIII kadencja była bardzo owocna. Gmina rozwijała się w sposób zrównoważony, zrealizowano wiele inwestycji drogowych, a jednym z celów tej kadencji było uregulowanie bazy oświatowej, co udało się osiągnąć. Wyremontowano świetlice wiejskie, wybudowano 313 instalacji fotowoltaicznych, a największą inwestycją w historii była nowa oczyszczalnia ścieków.

- Jeśli chodzi o inwestycje można stwierdzić, że było ich najwięcej na przestrzeni jednej kadencji od początku historii samorządu. Inwestycja za prawie 14 mln zł to oczyszczalnia. Od 2010 roku naliczane były kary za niewłaściwą jakość ścieków Kolejne inwestycje to modernizacja stacji uzdatniania wody, budowa i przebudowa dróg. Od początku 2019 zmodernizowano 23 km dróg gminnych i 10 km jest obecnie realizowanych - wskazywał wójt Ireneusz Augustyniak.

Wśród zadań podjętych w tej kadencji są też są też dwie sztandarowe inwestycje, na które mieszkańcy czekają najdłużej - budowa ul. Stawiszynskiej, a także Nowej, Tęczowej i Wiosennej. Gmina postawiła też na infrastrukturę oświatową oraz sportową. Powstała sala sportowa w Dziadowicach, a w Miłaczewie podobna inwestycja jest właśnie realizowana. Inwestowano też w bezpieczeństwo mieszkańców, dbając o wyposażenie jednostek OSP. Do gminy Malanów w tej kadencji trafiły dwa nowe wozy ratowniczo-gaśnicze - dla OSP Kotwasice i OSP Malanów. Łącznie na inwestycje gmina pozyskała 55 mln zł środków zewnętrznych.

- Nie od dziś wiadomo, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje, co widać w tej kadencji malanowskiego samorządu - mówił wójt Ireneusz Augustyniak, dziękując nie tylko radnym, sołtysom, pracownikom urzędu, ale wszystkim mieszkańcom, których głos i potrzeby zawsze były i będą najważniejsze.
 
 
drzewiecki baner1200x200
Sprawozdanie burmistrza mija się z prawdą w kwesti...
Od maja dwie nowe poradnie w turkowskim szpitalu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.