Malanów: Spotkanie z hodowcami trzody chlewnej

Spotkanie Malanów

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Gminy w Malanowie odbyło się spotkanie Powiatowego Lekarza Weterynarii - Jana Radzimskiego z hodowcami trzody chlewnej z terenu gminy. Spotkanie dotyczyło bioasekuracji stad świń z obszarów objętych ograniczeniami.

W gospodarstwach utrzymujących świnie w obszarach z ograniczeniami, w tym również na terenie naszej gminy obowiązują wzmocnione środki bioasekuracji.

Nasi producenci trzody dowiedzieli się m.in., że świnie nie mogą posiadać bezpośredniego ani nawet pośredniego kontaktu z dzikami oraz ich tuszami a także ze świniami z innych gospodarstw. Zakaz obejmuje m.in. krycie naturalne poza własnym gospodarstwem a nawet zakaz utrzymywania własnych świń przez pracowników zatrudnionych w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną.

Ponadto w gospodarstwie należy przestrzegać zmiany obuwia i odzieży roboczej przy wejściu i wyjściu z budynków inwentarskich. Oznacza to, że producenci trzody powinni wydzielić strefy: brudną i czystą.

Należy też przestrzegać mycia i dezynfekcji rąk oraz obuwia. Ze świniami przez co najmniej 48 godzin nie mogą mieć kontaktu osoby uczestniczące w polowaniu lub odstrzale sanitarnym dzików. Rolnicy muszą prowadzić rejestr osób wchodzących i środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa, gdyż nieupoważnionym wstęp powinien być wzbroniony. Co gorsza budynki, w których utrzymywane są świnie a także pasza i słoma do ściółkowania, należy również zabezpieczyć przed wstępem zwierząt z zewnątrz. Gospodarstwa powinny więc posiadać ogrodzenie chroniące przynajmniej pomieszczenia, w których utrzymywane są świnie, pasza i ściółka. A do tego wszystkiego należy opracować Plan Bezpieczeństwa Biologicznego zakładu, który należy przedstawić do zatwierdzenia Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Turku.

(Prosimy nie traktować niniejszego artykułu jako zbioru zasad i wytycznych dla producentów trzody chlewnej. Opisuje on jedynie pewien zakres zasad i nie może stanowić źródła pełnych danych.)

Na terenie Polski pierwszy przypadek wykrycia ASF u dzików miał miejsce w lutym 2014 roku. Na terenie wielkopolski od 4.12.2019 r. stwierdzono 463 przypadki (ogniska) obecności wirusa ASF u dzików i 13 ognisk o świń.

źródło: malanow.pl


Malanów: Recytatorskie zmagania
Zrozumieć przeszłość …..

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.