Malanów: To nie jest wymarzony budżet, czyli o finansach gminy na 2020 rok

malanow sesja budzetowa

 - Projekt budżetu to nie jest projekt moich marzeń, z wielu powodów. Musimy dopasować się do wymogów ustawy i mamy mniejsze dochody z wiadomych względów - tymi słowami wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak podsumował budżet samorządu na przyszły rok. Radni przedstawiony im plan finansów przyjęli. 

Projekt budżetu szczegółowo omówiła skarbnik gminy Malanów Marzanna Szczap. Dochody samorządu zaplanowano w kwocie 37.385.080,88 zł, zaś szacowane wydatki to 37.680.978,88 zł, w tym wydatki majątkowe to 7.189.988,77 zł. Różnica ( deficyt ) w wysokości 295.898 zł zostanie sfinansowany przychodami z tytułu kredytu. Gmina planuje zaciągnięcie kredytu w wysokości dwóch milionów złotych. Planowana kwota długu na koniec 2020 roku to 10.117.218 zł. Największą pozycję w wydatkach zajmuje oświata, która w przyszłym roku kosztować będzie gminę 10.110.705 zł. 
 
Jak wskazywała pani skarbnik, kwota z PIT na przyszły rok jest dużo niższa niż oczekiwano, ale wpływ na to miały przepisy - zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia oraz obniżenie stopy podatkowej. Te zmiany sprawiły, że do gminnej kasy wpłynie w przyszłym roku około 450 tys. zł mniej. Wśród inwestycji, w przyszłym roku najważniejsza będzie ta dotycząca fotowoltaiki. Kontynuowane będą też prace wodociągowe na terenie gminy, zaplanowano budowę świetlicy wiejskiej w Celestynach oraz drogi na Bibiannie. Sołectwa w ramach środków z funduszu sołeckiego przeznaczą m.in. na budowę oświetlenia ulicznego.

- Mam nadzieje, ze ten projekt będę przedkładał państwu wielokrotnie do zmiany, bo chcemy realizować dużo inwestycji wraz z pozyskaniem środków z zewnątrz. Mam nadzieje, że te środki się będzie udawało jeszcze wiele razy pozyskiwać. Mam nadzieje, że będzie on wyglądać bardziej ambitnie - podsumowywał wójt Augustyniak.
 
Radni jednogłośnie zagłosowali za przedstawionym projektem budżetu. 

 
Dobra: W gminnej kasie trzeba szukać oszczędności,...
Andrzej Styczyński: Sprawiedliwość według PiS-u

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.