Malanów: Tradycja darcia pierza ożyła w Bibiannie

Pierzok w Bibiannie

Bibianna to niewielka miejscowość w gminie Malanów. Od lat jednak znana jest z tego, że na dwa wieczory ożywa tam zapomniana tradycja - pierzok, który integruje całą lokalną społeczności.

Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w latach 80. ubiegłego wieku zimowe wieczory w wielu domostwach upływały pod znakiem darcia pierza. Do gospodyń przychodziły znajome, krewne i sąsiadki, aby skubać pierze. Trzeba było wiedzieć, w jaki sposób dobrze oddzielać chorągiewki i puch od twardych stosin. Pracy towarzyszyły śpiewy, opowieści i dowcipy.

Tak właśnie było w piątkowy wieczór (15 listopada) j Bibiannie, gdzie tradycja pierzoka ożywa od lat, choćby na jeden jesienny weekend. Przy długim stole zgromadziły się gospodynie, które ochoczo zabrały się do darcia pierza. W tym samym czasie męska część wioski oddawała sie m.in. grze w karty. Dla najmłodszych również przygotowano zajęcie - mogły do woli tworzyć plastyczne arcydzieła za pomocą kredek, plasteliny, wycinanek i brokatu. Po obowiązkach przyszedł czas na przyjemności - na stołach królowało swojskie jadło. Po żmudnej pracy drący pierze wszyscy zasiedli przy stołach do jarskiej kolacji. Nie brakowało racuszków z gziką, sałatek śledziowych i innych dań bezmięsnych.

Sobotni wieczór był o wiele bardziej rozrywkowy. Na scenie w świetlicy wystąpiły lokalne zespoły ludowe, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny - „Jarzębinki” z Dziadowic, „Jankowe Dziewczyny” z Piętna oraz „Tradycja” z Malanowa. Po wspólnej kolacji wszyscy ruszyli w tany. Wyśmienita zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Pierzok w Bibiannie jest imprezą współfinansowaną ze środków Gminy Malanów oraz Powiatu Tureckiego, w ramach konkursów wspierających działalność organizacji pozarządowych, promujących kulturę poprzez realizację zadań z zakresu pożytku publicznego.

Fot.M.JAC

Wideo: Turkowska polichromia w filmie - jest już z...
Turek: Zawodnicy z całego kraju rywalizują w II Pu...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Magda w wtorek, 19 listopad 2019 00:36

Super. Oby więcej takich tradycji bo niektóre niedługo wygina

Super. Oby więcej takich tradycji bo niektóre niedługo wygina
Gość
niedziela, 23 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.