Malanów: Wójt przyciąga pieniądze, czyli absolutorium i wotum zaufania dla Ireneusza Augustyniaka

Malanów: Wójt przyciąga pieniądze, czyli absolutorium i wotum zaufania dla Ireneusza Augustyniaka
- Bardzo serdecznie dziękuję za jednogłośne absolutorium, bo to jeszcze bardziej motywuje mnie do lepszej i bardziej wydanej pracy, aby gmina Malanów rozwijała się cały czas - mówił wójt Ireneusz Augustyniak, chwilę po tym, jak radni bez głosu sprzeciwu wyrazili poparcie dla jego działań. 
 
 
 
Połowa roku to standardowo czas, gdy samorządy podejmują decyzję o wyrażeniu wotum zaufania i udzieleniu absolutorium dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W powiecie tureckim jako pierwsi na sesji absolutoryjnej spotkali się radni gminy Malanów.

Zanim przystąpiono do głosowań zebrani wysłuchali sekretarza, który przedstawił raport o stanie gminy, będący nie tyle podsumowaniem ubiegłego roku, co zestawieniem najciekawszych danych począwszy od roku 2018. Jak zauważono w raporcie, z roku na rok przyrasta wartość mienia gminnego, zwiększa się też długość sieci wodociągowej. Na przestrzeni ostatnich lat zwiększyła się liczba mieszkańców, a kobiet jest więcej niż mężczyzn. Jeśli zaś chodzi o finanse, to z roku na rok pogłębia się różnica między dochodami a wydatkami. Niestety - wzrasta też ilość śmieci - zarówno tych odbieranych od mieszkańców, jak i tych wywożonych na PSZOK. Po przedstawieniu raportu radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi wotum zaufania. 
 
Kolejnym istotnym punktem była prezentacja sprawozdania finansowego za 2021 rok. Jak zaznaczyła skarbnik gminy Malanów - wójt Ireneusz Augustyniak przyciąga pieniądze. Na koniec ubiegłego roku na gminnym rachunku widniała kwota ponad 7,9 mln zł, z czego część to subwencja na wynagrodzenia nauczycieli i niewykorzystana dotacja, którą trzeba było oddać do wojewody. Rok zamknięto jednak nadwyżką w wysokości blisko 4,7 mln zł. Po stronie dochodów duża część to dotacje. Po stronie dochodów własnych największą kwotę stanowią podatki od nieruchomości (5,5 mln zł) oraz podatek PIT (5,1 mln zł). Podkreślano również, że w gminie Malanów nigdy nie jest tak, że radni ustalają górne stawki podatkowe.

Ubiegłoroczne dochody zrealizowano w wysokości ponad 103 proc. Wydatki majątkowe, a więc te przeznaczone na inwestycje w ubiegłym roku sięgnęły kwoty ponad 4,7 mln zł i zostały wykonane na poziomie ponad 96 proc. Z tej kwoty najwięcej przeznaczono na oświatę, czyli trwającą wciąż rozbudowę Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. Nieco ponad milion przeznaczono na nowe drogi, a dość pokaźne kwoty wydatkowano na remonty już istniejących tras. Roboty drogowe prowadzono w miejscowościach Grąbków, Rachowa, Feliksów, rozbudowywano oświetlenie w Targówce i trasy wodociągowe m.in. w Żdżenicach i Dziadowicach. 
 
Po wysłuchaniu sprawozdania z wykonania budżetu oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji rady gminy jednogłośnie przyznano absolutorium wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi. Nie zabrakło też pięknych kwiatów dla pani skarbnik oraz podziękowań. 

- Sam nie jestem w stanie tego zrobić i niewiele mogę zrobić sam. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi pomagali - radzie, sołtysom, najbliższym współpracownikom - pani skarbnik i panu sekretarzowi. Dziękuję także kierownikom i pracownikom urzędu gminy oraz dyrektorom i kierownikom jednostek organizacyjnych, szkół i przedszkola oraz mieszkańcom i ludziom dobrej woli. Szczególne podziękowania kieruję jednak do pani skarbnik, bo rok 2021 to wspólne pasmo sukcesów - nadwyżka budżetowa, zmniejszenie zadłużenia. Jest dobrze, działamy w dobrym kierunku - podsumował wójt Augustyniak.

Poszukiwania zakończone. Piotr Grenda odnaleziony
Malanów: Złoty Jubileusz Kapłaństwa

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.