Malanów: Złoty Jubileusz Kapłaństwa

Jubileusz Kapłaństwa

W minioną niedziele tj. 19 czerwca 2022 r. Parafianie Malanowscy przeżywali niecodzienną uroczystość. Ksiądz Proboszcz Prałat Stanisław Płaszczyk obchodził Jubileusz 50-lecia posługi kapłańskiej. W Malanowie spędził ks. prałat większość swojego kapłańskiego życia, bo kieruję parafią od 1988 roku a więc 34 lata.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się w niedzielne południe, tuż przed godziną 12.00. Spod plebani wyruszyła uroczysta asysta wraz z czcigodnym Jubilatem. Akompaniowała nam orkiestra dęta z OSP Lisków, pokaźna grupa druhów strażaków z jednostek naszej gminy, asysta ministrantów i szafarzy, a także zaproszeni księża – goście, przyjaciele – towarzysze kapłańskiej drogi księdza prałata.

Tuż po wejściu do kościoła usłyszeliśmy śpiew chóru nauczycielskiego z Turku. Uroczystej Eucharystii – mszy św. dziękczynnej za dar kapłaństwa przewodniczył sam Dostojny Jubilat, a wraz z Nim koncelebrowali: ks. prał. prof. Jerzy Bagrowicz oraz ks. prał. rektor Jacek Szymański. We wstępnym słowie ks. prałat powitał wszystkich zebranych gości i zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy. Liturgię przygotowali parafianie i ministranci malanowscy.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Bagrowicz – bo chyba nie mogło być inaczej. Homilista głosił kazanie prymicyjne na pierwszej mszy ks. Stanisława Płaszczyka, potem na Srebrnym Jubileuszu ks. Prałata – już w Malanowie – to jakże mogło być inaczej w tak uroczystym dniu Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

Pod koniec mszy świętej nie zabrakło słów wdzięczności od zgromadzonych parafian i gości, pod adresem księdza prałata. „Poruszyliśmy niebo i ziemię” – mówił ks. Marcin Zaworski aby to wydarzenie miało tak uroczysty charakter. „Sam Ojciec Święty Franciszek – udziela księdzu Prałatowi Apostolskiego Błogosławieństwa z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.”

Dalej życzenia, złożył ks. Tomasz Smoliński wręczając okolicznościowe błogosławieństwo Księdza Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Wętkowskiego. Szczególne słowo skierował ks. prałat Jan Fornalczyk – proboszcz malanowskiej parafii z lat 1976-1983 (obecnie najstarszy kapłan w naszej diecezji). Były także życzenia od księdza Dziekana Prałata Marka Kasika, od zebranych wszystkich grup parafialnych, zespołów. Przedstawicieli władz gminy i samorządu, władz oświatowych, dzieci z przedszkola i szkół, katechetów, przedstawicieli Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej, druhów strażaków, zespołu Tradycja, ministrantów i szafarzy i indywidualnych parafian.

Na zakończenie uroczystości, sam Jubilat ks. Prałat podziękował wszystkim zebranym za te wspólne lata, kapłaństwa i za te wspólne lata w Malanowie.

Wszyscy zebrani otrzymali dar Bożego błogosławieństwa, a wychodząc z kościoła mogli otrzymać pamiątkowy obrazek, młodsi cukierki, oraz okolicznościowe babeczki – muffinki – „Stasinki” z okazji Złotego Jubileuszu Księdza Prałata przygotowane przez Koła Gospodyń z Parafii oraz ludzi dobrych woli.

Na szczególne słowa uznania i podziękowania zasługuje „Spiritus Movens” całej uroczystości jakim była i jest niezawodna pani Małgorzata Kopczyńska – zakrystianka naszej parafii.

I jak jeszcze można podziękować Panu Bogu i księdzu Prałatowi za to wszystko co stało się w tym czasie i naszym udziałem. Podobno mówiło się kiedyś w parafii: „na zdrowie na budowie w Malanowie!” Dlaczego jeszcze nie powtarzać tych słów. Niech Bożego błogosławieństwa, zdrowia, i wszelkiej pomyślności niech nie braknie na dalsze lata kapłańskiej posługi księdza Prałata. I na zakończenie jeszcze raz zanurzmy się w tajemnicy Chrystusowego kapłaństwa interpretując słowa ks. Jana Twardowskiego.

źródło: malanow.pl
Malanów: Wójt przyciąga pieniądze, czyli absolutor...
Promocje na zakłady bukmacherskie dla początkujący...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Vox populi, vox Dei w piątek, 24 czerwca 2022 17:14

Parafianie Malanowscy to przeżywają i nie mogą się pogodzić z odejściem księdza Marcina, który to cieszy się ogromną sympatią i szacunkiem.
Są wielce zawiedzeni, że naturalna kolej rzeczy jaka powinna tu i teraz nastąpić niestety się nie wydarzy.

Parafianie Malanowscy to przeżywają i nie mogą się pogodzić z odejściem księdza Marcina, który to cieszy się ogromną sympatią i szacunkiem. Są wielce zawiedzeni, że naturalna kolej rzeczy jaka powinna tu i teraz nastąpić niestety się nie wydarzy.
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.