Malanów: Zmiany w podatkach - głównie kosmetyczne

Pieniądze

Radni z gminy Malanów podczas czwartkowej (26 listopada) sesji zdecydowali o tym, w jakiej wysokości podatki będą wpływać w przyszłym roku do samorządowej kasy. Zmiany w porównaniu z 2020 rokiem będą jednak niewielkie.

Wyznacznikiem do zmian stawek podatku jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa GUS, który w tym roku wyniósł + 3,9%. Zgodnie z zaproponowanym projektem uchwały podatek od budynków mieszkalnych wyniesie w przyszłym roku 0,62 zł/m2, od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 23,70 zł/m2, od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,00 zł/m2, zaś podatek od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 3,00 zł/m2. Wysokość podatku od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego ustalono na poziomie 4,20 zł/m2. Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 0,94 zł/m2, od gruntów pod wodami powierzchniowymi - 4,80zł/ha, od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,21 zł/m2, natomiast od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 3,10 zł/m2. Cenę skupu żyta, która jest podstawą wymiaru podatku rolnego obniżono do poziomu 43 zł.

Stawki podatku od środków transportowych podniesiono o wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa GUS, który w tym roku wyniósł + 3,9%. Wyjątkiem są tutaj autobusy. Ich właściciele będą płacić podatek na takim samym poziomie jak obecnie. Podjęto także uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców z tytułu realizacji inwestycji na terenie Gminy Malanów w ramach pomocy de minimis. Na jej podstawie do 31 grudnia 2023 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości. Władze gminy mają nadzieję, że przyczyni się do do wzrostu zainteresowania wśród inwestorów.

Gm.Turek. Nowa ulica w Turkowicach. Radni nadali j...
Dobra: Remont drogi i naprawa dachu, czyli gdzie u...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.