Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanowskie ślady rodziny Fryderyka Chopina upamiętnione

Malanów

Symboliczny pomnik na cmentarzu i tablica w zabytkowym kościele upamiętniają Antoninę Krzyżanowską, babcię Fryderyka Chopina, która ostatnie lata swojego życia spędziła w Żdżenicach (gm. Malanów). Uroczystości upamiętniające bliskich wybitnego kompozytora miały miejsce w piątek, 17 listopada.

Chopina i Malanów, a konkretnie Żdżenice łączy babka i ciotka kompozytora. Obie panie sprowadziły się na teren dzisiejszego powiatu tureckiego na początku XIX wieku. Jako pierwsza do Żdżenic dotarła ciotka, czyli siostra matki Chopina – Marianna Bielska z domu Krzyżanowska która przybyła tutaj ze swoim mężem Leonem Bielskim. Leon Bielski był zarządcą dóbr Skarbków w Izbicy Kujawskiej. Wskutek sprzedaży części tych dóbr Leon Bielski został bez pracy. Aby zapewnić byt rodzinie przyjechał do Żdżenic, gdzie zapewne zarządzał dobrami miejscowego właściciela, a niewykluczone że stał się nabywcą ich części. Po śmierci Jakuba Krzyżanowskiego – dziadka Chopina, Leon Bielski do Żdżenic sprowadził również Antoninę z Kołomińskich Krzyżanowską – babkę Chopina.

W odnalezionym akcie zgonu Antoniny Krzyżanowskiej (1812) przeczytać można:
„Parafia Malanów, akt zgonu Antoniny (1812) – transkrypcja
Wieś Zdzenice nr 35. Roku tysiącznego ośmsetnego dwunastego dnia czternastego miesiąca czerwca. Przed nami, Proboszczem Malanowskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego gminy Malanowskiej powiatu Wartskiego departamentu Kaliskiego, stawili się Urodzony Leon Bielski mający lat pięćdziesiąt jeden, zięć Zmarłej, i Onufry parobek Imci Pana Marcina Zbijewskiego lat mający pięćdziesiąt, obydwa zamieszkali we wsi Żdżenicach w powiecie Kaliskim położonej, i oświadczyli nam, iż dnia trzynastego miesiąca czerwca o godzinie trzeciej po południu roku bieżącego Urodzona Antonina Krzyżanowska wdowa, mająca lat siedemdziesiąt osiem, umarła w domu zięcia swego Leona Bielskiego pod numerem czterdziestym czwartym. Po czym Akt niniejszy Oświadczającym przeczytany i podpisany przez Nas i jednego świadka został, drugi zaś pisać nieumiejący.
X Jan Ludwik Kraiewski Urzędnik Stanu Cywilnego”.

Pogrzeb babci Fryderyka Chopina odbył się w zabytkowym już kościele w Malanowie, po czym została ona pochowana na nieistniejącym już dziś cmentarzu. Symbolicznym pomnikiem jest ten, który odsłonięto w piątek, 17 listopada w obecności przedstawicieli samorządu gminy Malanów, a także członka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Ryszarda Sławińskiego.

- Gmina Malanów może być dumna, iż znalazła się na szlaku Fryderyka Chopina. Jego korzenie związane z babcią i ciotka były w Żdżenicach. Jako wójt jestem dumny, że w tej kadencji udało nam się te ślady odnaleźć, a te wydarzenia staną się cykliczne. Pomnik będzie przypominał mieszkańcom, że takie wydarzenie w historii miało miejsce. Jak swego czasu mawiał Józef Piłsudski, naród który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium. Musimy tę pamięć jako społeczeństwo kultywować i chciałbym, aby pamięć o związku Fryderyka Chopina z gminą Malanów nie zaginęła - podkreślał Ireneusz Augustyniak, wójt gminy Malanów.

Dopełnieniem uroczystości był koncert utworów Chopina w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku.

Malanów: Muzyczne wspomnienia o Fryderyku Chopinie
Miasto i druhowie murem za podnośnikiem dla OSP Tu...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.