Maturzyści do piór! Dziś początek egzaminów dojrzałości

Matura

Niemal 600 tegorocznych maturzystów pochyli się dziś nad arkuszami egzaminacyjnymi. Pierwszego dnia abiturienci zmierzą się z językiem polskim.

Do egzaminu dojrzałości przystępuje dziś 273 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Turu. W technikum maturę zdawać będzie 230 osób, a w Zespole Szkół Rolniczych egzamin napisze 92 absolwentów. W przypadku tej szkoły jest to duży skok w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy było to niecałe 55 proc. Maturzyści muszą przystąpić do czterech egzaminów pisemnych. Pisemnie uczniowie zmierzą się z językiem polskim, matematyką, językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowych i wybranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów dodatkowych są między innymi chemia, biologia, fizyka, geografia, historia, informatyka czy wiedza o społeczeństwie. Również w tym roku zrezygnowano natomiast z przeprowadzania egzaminów ustnych.

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez CKE na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych tożsamych z objawami COVID-19. Podczas egzaminu nie może być obecny zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Warunek ten nie dotyczy to ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

Podobnie jak w ubiegłym roku na teren teren szkoły nie będzie można wnosić zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych czy maskotek. Maturzyści będą musieli natomiast korzystać z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itp. Przyborów nie będzie można pożyczać od innych osób. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających - konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu. W szkołach powinny być dostępne płyny do dezynfekcji. Jeśli uczniowie przystępują do dwóch egzaminów w danym dniu, będą mogli zjeść przyniesione posiłki lub po prostu poczekać na drugi test po zakończeniu pierwszego.

Będzie nowa data Dnia Ojca? Petycje w kościołach
XII Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzim...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 31 maja 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.