Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Maturzyści do piór! Dziś początek egzaminów dojrzałości

Matura

Niemal 600 tegorocznych maturzystów pochyli się dziś nad arkuszami egzaminacyjnymi. Pierwszego dnia abiturienci zmierzą się z językiem polskim.

Do egzaminu dojrzałości przystępuje dziś 273 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Turu. W technikum maturę zdawać będzie 230 osób, a w Zespole Szkół Rolniczych egzamin napisze 92 absolwentów. W przypadku tej szkoły jest to duży skok w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy było to niecałe 55 proc. Maturzyści muszą przystąpić do czterech egzaminów pisemnych. Pisemnie uczniowie zmierzą się z językiem polskim, matematyką, językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowych i wybranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów dodatkowych są między innymi chemia, biologia, fizyka, geografia, historia, informatyka czy wiedza o społeczeństwie. Również w tym roku zrezygnowano natomiast z przeprowadzania egzaminów ustnych.

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez CKE na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych tożsamych z objawami COVID-19. Podczas egzaminu nie może być obecny zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Warunek ten nie dotyczy to ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

Podobnie jak w ubiegłym roku na teren teren szkoły nie będzie można wnosić zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych czy maskotek. Maturzyści będą musieli natomiast korzystać z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itp. Przyborów nie będzie można pożyczać od innych osób. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających - konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu. W szkołach powinny być dostępne płyny do dezynfekcji. Jeśli uczniowie przystępują do dwóch egzaminów w danym dniu, będą mogli zjeść przyniesione posiłki lub po prostu poczekać na drugi test po zakończeniu pierwszego.

Będzie nowa data Dnia Ojca? Petycje w kościołach
XII Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzim...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.