Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Miasto Turek: Budżet dobrze zatytułowany

Miasto Turek

-Wszystkie budżety są kosmiczne i fantastyczne i mam nadzieję , że nasz również będzie dobrze zatytułowany - mówił burmistrz Romuald Antosik podczas sesji poświęconej uchwaleniu budżetu Turku na 2023 rok. To życzenie burmistrza jesteśmy w stanie spełnić, mając nadzieję, że plan dochodów i finansów będzie równie dobrze zrealizowany.

Po autopoprawkach dochody gminy miejskiej Turek ustalono w kwocie blisko 130,5 mln zł, zaś przyszłoroczne wydatki sięgnąć mają kwoty ponad 140,5 mln zł. Wydatki majątkowe, a więc te przeznaczone na inwestycje to natomiast ponad 28,5 mln zł.

Planowana jest w szczególności budowa dróg na osiedlu Leśna z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, budowa drogi wewnętrznej w rejonie bloków przy ul. Kączkowskiego, a także rewitalizacja deptaka przy ul. 650-lecia, również z dofinansowaniem w ramach programu Polski Ład. Ponadto 220 tyś zł planuje się na opracowanie dokumentacji w zakresie budowy i przebudowy dróg. Sporą kwotę w przyszłym roku miasto wyda także na budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastruktura towarzyszącą, co również realizowane jest przy wsparciu funduszy rządowych. W wydatkach bieżących blisko 47 mln zł stanowią wydatki na oświatę. Na dotacje dla placówek niepublicznych miasto w 2023 roku zamierza przeznaczyć ponad sześć milionów złotych. Gospodarka mieszkaniowa to kwota 15,7 mln zł, a kultura fizyczna - blisko cztery miliony złotych. Na instytucje kultury miasto zamierza przeznaczyć kwotę 2,6 mln zł.

Jak podkreślił burmistrz Romuald Antosik, wobec inflacji, drożyzny, wzrostu cen energii elektrycznej i gazu, a także wzrostu wynagrodzeń, by móc realizować zaplanowane inwestycje konieczna będzie emisja obligacji komunalnych. Według prognoz, mniejsze niż przed rokiem (o około 1,1 mln zł) będą również wpływy z podatku od osób fizycznych.

Z laurkami na cześć przyszłorocznego budżetu miasta pospieszyli radni Wojciech Rygiert, Seweryn Chrostek, Marcin Derucki oraz Paweł Kwiatkowski. Wypowiedź ostatniego z nich została doceniona przez Marcina Deruckiego, który zauważył, że radny Kwiatkowski zasługuje być może na objęcie funkcji wiceprzewodniczącego Klubu Radnych Ziemi Turkowskiej. Z zapartym tchem oczekujemy zatem awansu w nowym roku.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS i Niezrzeszonych Grzegorz Wojtczak zapowiedział, że wszyscy poprą przedłożony projekt budżetu wraz z autopoprawkami.

- Te założenia może nie są idealne, bo nie ma idealnych budżetów, ale są możliwe do zrealizowania - podsumował Romuald Antosik.

Urząd Miejski w Turku: Kłamstwo sylwestrowe powiat...
Sylwestra na rynku nie będzie. Wszystko przez proj...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - stan w czwartek, 29 grudnia 2022 16:22

Mizeria !!!

Mizeria !!!
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.