Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Miejscy radni poszli na maksa, ale nie dla wszystkich

Sesja Rady Miejskiej

Dieta równa 3220,96 zł dla przewodniczącej rady miejskiej (podwyżka o ponad 1200 zł), dla wiceprzewodniczących rady - 3004 zł (podwyżka o 1125, 93) i diety wyższe o kilkaset złotych dla radnych pełniących funkcję przewodniczących oraz wiceprzewodniczących komisji stałych. Takie zmiany wprowadzono podczas czwartkowej (9 grudnia) sesji Rady Miejskiej. Radni bezfunkcyjni, a więc wszyscy radni PiS i Niezrzeszeni podwyżek nie otrzymali.

Uderzmy się w pierś

Można było spodziewać się, że temat diet, jakie otrzymują miejscy radni będzie wzbudzać dyskusje, szczególnie, że projekt, który ostatecznie przygotowano na czwartkową sesję nie obejmował całego składu rady, a jedynie radnych tzw. „funkcyjnych”, którzy - tak się złożyło - w całości wywodzą się z Ziemi Turkowskiej.

Wcześniej proponowano, aby maksymalne podwyżki objęły całą radę, jednak wielu radnych opozycji nie chciało wzrostu diet według maksymalnego wskaźnika 2,4 krotności kwoty bazowej.

- Czyż sprawowanie funkcji radnego nie jest funkcją społeczną? Wydaje mi się że tak. Ziemia Turkowska zainicjowała podwyżki diet radnym, a jeśli tylko chodzi o nasz rząd, to się go neguje, że zabiera, że nie możemy nic zrobić. A jak tylko weszła ustawa, że samorządy mogą podnieść diety sobie i burmistrzowi to na maksa. Mogę to nazwać „skok na kasę Ziemi Turkowskiej”. Jeśli radny sprawuje funkcję społeczną, to nie może maksymalnie brać tego, co się mu daje od rządu, który jest taki niedobry. Ja nie mowie, mamy inflację, podwyżki się należą każdemu. Co z pracownikami zapytam? Bo to są drastyczne podwyżki dla radnych, 90 proc. dla burmistrza. Nie stać na tak drastyczne podwyżki. Sesję wcześniej były podwyżki podatków, podwyżki podatków zabiorą radni i pan burmistrz. Zaproponowana uchwała nie dotyczy radnych bez funkcji - to chyba będzie kuriozum na skalę kraju. Uderzmy się w pierś, tak nie powinniście potraktować siebie w kryzysie, w pandemii - mówił pełen emocji radny Karol Serafiński.

W zamian za to usłyszał od Marcina Deruckiego, że nie powinien powoływać się na honor, bo sam nie potrafił honorowo zrezygnować z funkcji radnego po prawomocnym wyroku sądu.

- Czy pan pełni funkcję społecznie? Nie, pan pobiera dietę i bardzo dobrze, że ta dyskusja była na komisach, bo po ostatniej komisji, która miała miejsce we wtorek ja pozwoliłem sobie podliczyć, w jaki sposób radni pracowali w trakcie tej kadencji. Radni PiS i niezrzeszeni - 108 nieobecności, nasi radni - 55 nieobecności, radny niezależny - cztery nieobecności. O czym my mówimy? Jak wy pracujecie? Uderzcie się w pierś i powiedzcie czy zasługujecie na podwyżki - pouczał opozycję Marcin Derucki, wyliczając każdemu z osobna, ile razy opuścił posiedzenie. Przy okazji okazało się, że wśród wiodących prym w opuszczaniu spotkań była radna Ziemi Turkowskiej, Elżbieta Niespodziańska, której to odnotowano 21 nieobecności.

„Nie czuliśmy się gorsi”

Wskazując na możliwe uchybienia prawne w projekcie uchwały radny Grzegorz Wojtczak zgłosił poprawkę, w której radni niefunkcyjni mieliby jednak dostać podwyżkę w wysokości nieco mniejszej, bo 2,1 krotności kwoty bazowej. Zdziwienia nie kryła Mariola Kadrzyńska-Siwek.

- W momencie kiedy ustawa rządowa zapowiedziała podwyżki, wszystkie samorządy, bo i powiat, i gminy z powiatu tureckiego, nawet większość w Polsce podejmował uchwałę co do podwyżek. Zero głosu z państw strony, żebyście skrytykowali podwyżki w powiecie. Zaproponowaliśmy projekt ogólny, podpisało czworo radnych z klub PiS, reszta się nie zdecydowała. Radny Serafiński zarzuca że chcemy podwyżki, po czym wprowadzacie zmiany, że też chcecie te podwyżkę. Nasz samorząd ma ten budżet największy, miasto ma największą odpowiedzialność w skali regionu, nie czuliśmy się gorsi od samorządu powiatowego czy w innych gminach. Sprawiedliwie równo, tak jak wszystkie samorządu. To było po to, żeby nabić piany, politykę rozsiać. Radni PiS nie chcieli 2,4 ale chcą 2,1. Burmistrz przedstawiał, że to nie są duże zmiany. Próbujecie odjąć radnym, którzy pracują, a dołożyć sobie. Nie potraktowaliście tego poważnie. To są podwyżki od PiS, podwyżki, które głosował poseł Bartosik w Sejmie. To jest bicie piany. Pogubiliście się niesamowicie, po co? Żeby pobić pianę politycznie. Nie umiecie współpracować, umiecie przyjść i zakłócić i naruszyć wszystko co jest możliwe - mówiła przewodnicząca rady miejskiej.

Radny Derucki znów dołożył cegiełkę od siebie, pokazując, że w samym klubie PiS nie ma jednomyślności co do tego, czy przyjąć maksymalne podwyżki. W odpowiedzi usłyszał od Grzegorza Wojtczaka, że każdy radny jest niezależny i nie można nikomu narzucać jak ma głosować.

- U nas nie ma jednomyślności w kwestii wysokości diety. Nie ma i to jest normalne. Jedni chcą więcej, a drudzy mówią, że to za dużo, czy to jest coś dziwnego ? Wybraliśmy taki przelicznik będący konsensusem. Wy nie potraficie tego zrozumieć? My mamy w klubie demokrację - wskazał Grzegorz Wojtczak.

Radny Karol Serafiński wskazał, że on również nie neguje podwyżek jako takich, ale nie w maksymalnej wysokości:

- Ja nie neguje, podwyżka należy się każdemu, ale nie taka duża. Jeśli radni dostali projekt przez was zaproponowany i kilku radnych to podpisało to co, trzeba powiedzieć, że oni nie dostaną? A oni przecież chcieli. Nie chcę się kłócić, chcecie podwyżki na maksa - to sobie dawajcie, nam się to nie podoba, chcemy trochę mniejsze.

Z odpowiedzią pospieszyła przewodnicząca.

- My ich nie oszukaliśmy, to wy szanowni państwo, bo nie umiecie grać zespołowo. Zespołowo podjęliśmy uchwałę. Uznaliśmy, że nie będziemy traktować się gorzej niż w innych gminach. Środki, które próbujecie wprowadzić nie są zabezpieczone w budżecie, nie ma analizy finansowej, ta poprawka - wskazywała Mariola Kadrzyńska-Siwek, dodając, że środki na podwyżki dla wszystkich radnych nie zostały uwzględnione w budżecie.

Chcecie na maksa, to dawajcie

Radny Dariusz Jasak zaproponował, aby pozostawić półtorakrotność kwoty bazowej, a resztę, która miałaby być podwyżką - przeznaczyć na zakup dzieła Mehoffera.

-Pracownicy administracji też dawno nie mieli podwyżek, mamy bibliotekę, stamtąd też dochodzą głosy, że ci pracownicy dawno nie mieli podwyżek. Ja jestem na to gotowy. Czy iść na maksa? Wy tak idziecie, decyzja należy do was, wy macie większość - mówił Dariusz Jasak.

- Pracownicy już wiedzą, że dostaną podwyżki, pani skarbnik już liczy pieniądze dla nich. To nie są takie pieniądze, jakie ja będę musiał dostać. Festiwal obłudy to jest propozycja radnego Jasaka. Wie pan, gdzie pracuje żona radnego Deruckiego, dla mnie to się totalnie rozklepaliście. Cieszę się, że nie jesteście w tej samej drużynie - powiedział burmistrz Romuald Antosik, po czym padł wniosek o zamknięcie dyskusji.

Skutek podwyżek dla radnych z Ziemi Turkowskiej to dodatkowe 150 tys. zł po stronie wydatków z miejskiej kasy. Jeszcze w tym roku trzeba będzie na podwyżki wyłożyć 65 tys. zł, ponieważ radni otrzymają wyrównanie od sierpnia. Jak zaznaczała pani skarbnik - będzie pewna pula wolnych środków i tymi właśnie środkami będą „łatane braki” na diety dla radnych.

W głosowaniu poprawkę Grzegorza Wojtczaka odrzucono 10 głosami. Całość uchwały przyznającej podwyżki poparło 12 radnych, przy siedmiu głosach przeciwnych.


Konfigurujemy PC - na co zwrócić uwagę przy wyborz...
Pasmo nieskończonych sukcesów, czyli 90 proc. podw...

Podobne wpisy

 

Komentarze 24

Gość - ja w poniedziałek, 13 grudnia 2021 10:25

Kukiz też jest przeciw... Ale dla kasy zagłosuje jak pis każe

Kukiz też jest przeciw... Ale dla kasy zagłosuje jak pis każe
Gość - Tom w niedziela, 12 grudnia 2021 15:51

Radny Derucki wypowiada słowa których nie rozumie ,,Jedność,, a gdzie się podział wasz przewodniczący Aniołczyk??? Czy podpisał się pod uchwałą zt? Czyżby miał odmienne zdanie????? Radny Kacprzak to samo????Nieobecność radnego Aniolczyka i Kacprzaka na sesji tak ważnej jak podwyżki dla burmistrza i radnych zt czy to przypadek? . Wybielają się na wizji a za plecami knują......!?Nieładnie być pazernym!!!!

Radny Derucki wypowiada słowa których nie rozumie ,,Jedność,, a gdzie się podział wasz przewodniczący Aniołczyk??? Czy podpisał się pod uchwałą zt? Czyżby miał odmienne zdanie????? Radny Kacprzak to samo????Nieobecność radnego Aniolczyka i Kacprzaka na sesji tak ważnej jak podwyżki dla burmistrza i radnych zt czy to przypadek? . Wybielają się na wizji a za plecami knują......!?Nieładnie być pazernym!!!!
Gość - Maurycy w niedziela, 12 grudnia 2021 12:54

W intencji pojednania z okazji Bożego Narodzenia Jasak powinien zaproponować wspólne odmówienie różańca podczas obrad, ewentualnie rozdać śpiewniki i przygrywając sobie na gitarce zaśpiewać Barkę.Emocje by popadły a może i ktoś by doniósł do Teleexpressu .Turek znowu miałby sławę jak wtedy po wywiadzie Kałużnego z PiS dumnego z postawienia tandetnej palmy na rondku .

W intencji pojednania z okazji Bożego Narodzenia Jasak powinien zaproponować wspólne odmówienie różańca podczas obrad, ewentualnie rozdać śpiewniki i przygrywając sobie na gitarce zaśpiewać Barkę.Emocje by popadły a może i ktoś by doniósł do Teleexpressu .Turek znowu miałby sławę jak wtedy po wywiadzie Kałużnego z PiS dumnego z postawienia tandetnej palmy na rondku .
Gość - Jarek w niedziela, 12 grudnia 2021 07:50

Radny, jakikolwiek radny, dla mieszkańców nie robi nic, urząd podległy burmistrzowi, czy wójtowi przygotowuje projekty uchwał, radni troszkę opiniują na komisjach, poproszą o pewne zmiany, zapytają czy to jest zgodne z przepisami i potem głosują. Pieniądze za nic, Ci "ambitniejsi" łażą do wójta/burmistrza i proszą, jako łącznik pomiędzy obywatelem, a przedstawicielem władzy samorządowej o załatwienie pewnych spraw, czy wykonanie inwestycji. Radni powinni mieć obniżone diety, a pozostałe środki z podwyżek zabezpieczone, nie jako składnik diety, a do rozliczania za usługi prawne lub coś w tym stylu, mieliby środki na wykazanie się inicjatywą uchwałodawczą. W radzie, nie powstają nawet nowe pomysły, wszystko organizują wójtowie/burmistrzowie, a wtedy nad rozdrapaną tematyką zaczynają się dopiero zastanawiać wielcy radni. Zresztą i Ci wójtowie/burmistrzowie to z drugiej strony mogą być największe głąby, a urząd na nich pracuje. W zasadzie wójtem/burmistrzem może być każdy, a rada mogłaby się składać z 1 osoby, kwestia wyników wyborów, czy rada ma działać wspólnie z wójtem/burmistrzem, czy opozycyjnie. Za pajacowanie i wygłaszanie bzdur, często z brakiem umiejętności poprawnej wypowiedzi, samorządowcy mają zarabiać tyle samo, co pracownik na pełnym etacie za ciężką pracę. Radni spotkają się "kilka" razy w roku i mają mieć ponad 3000, to jest kpina, kpina z podatników. Burmistrz akurat, potrafi się kłócić, negować wszystko i głosić te swoje wystąpienia obarczone brakiem logiki, ale do zdjęć zawsze będzie świetnie pozował za ponad 20 000, mam nadzieję, że te kwoty spowodują chociaż to, że osoby bardziej rozgarnięte zechcą startować w wyborach i cała ekipa zostanie wymieniona na myślicieli, ludzi którzy chcą rozwoju dla społeczeństwa, a cwaniactwo zostanie wywalone z polityki na każdym szczeblu.

Radny, jakikolwiek radny, dla mieszkańców nie robi nic, urząd podległy burmistrzowi, czy wójtowi przygotowuje projekty uchwał, radni troszkę opiniują na komisjach, poproszą o pewne zmiany, zapytają czy to jest zgodne z przepisami i potem głosują. Pieniądze za nic, Ci "ambitniejsi" łażą do wójta/burmistrza i proszą, jako łącznik pomiędzy obywatelem, a przedstawicielem władzy samorządowej o załatwienie pewnych spraw, czy wykonanie inwestycji. Radni powinni mieć obniżone diety, a pozostałe środki z podwyżek zabezpieczone, nie jako składnik diety, a do rozliczania za usługi prawne lub coś w tym stylu, mieliby środki na wykazanie się inicjatywą uchwałodawczą. W radzie, nie powstają nawet nowe pomysły, wszystko organizują wójtowie/burmistrzowie, a wtedy nad rozdrapaną tematyką zaczynają się dopiero zastanawiać wielcy radni. Zresztą i Ci wójtowie/burmistrzowie to z drugiej strony mogą być największe głąby, a urząd na nich pracuje. W zasadzie wójtem/burmistrzem może być każdy, a rada mogłaby się składać z 1 osoby, kwestia wyników wyborów, czy rada ma działać wspólnie z wójtem/burmistrzem, czy opozycyjnie. Za pajacowanie i wygłaszanie bzdur, często z brakiem umiejętności poprawnej wypowiedzi, samorządowcy mają zarabiać tyle samo, co pracownik na pełnym etacie za ciężką pracę. Radni spotkają się "kilka" razy w roku i mają mieć ponad 3000, to jest kpina, kpina z podatników. Burmistrz akurat, potrafi się kłócić, negować wszystko i głosić te swoje wystąpienia obarczone brakiem logiki, ale do zdjęć zawsze będzie świetnie pozował za ponad 20 000, mam nadzieję, że te kwoty spowodują chociaż to, że osoby bardziej rozgarnięte zechcą startować w wyborach i cała ekipa zostanie wymieniona na myślicieli, ludzi którzy chcą rozwoju dla społeczeństwa, a cwaniactwo zostanie wywalone z polityki na każdym szczeblu.
Gość - Obserwator sesji w sobota, 11 grudnia 2021 19:05

Wstyd i hańba, ludzie nawet przez miesiąc ciężkiej pracy nie zarabiają tyle co otrzyma przewodnicząca rady kadrzyńska ok 3200zl, która za swoje bezczelne zachowanie nie powinna otrzymać nic!!!!!!

Wstyd i hańba, ludzie nawet przez miesiąc ciężkiej pracy nie zarabiają tyle co otrzyma przewodnicząca rady kadrzyńska ok 3200zl, która za swoje bezczelne zachowanie nie powinna otrzymać nic!!!!!!
Gość - Gościu w sobota, 11 grudnia 2021 10:30

A co z obiecanymi podwyżkami zarobków dla opiekunek Miejskiego Złobka ?

A co z obiecanymi podwyżkami zarobków dla opiekunek Miejskiego Złobka ?
Gość - Daro w sobota, 11 grudnia 2021 10:18

Czy może ktoś napisać ile popodnosili sobie diety radni powiatowi oraz ile po podwyżce zarabia starosta?

Czy może ktoś napisać ile popodnosili sobie diety radni powiatowi oraz ile po podwyżce zarabia starosta?
Gość - cenzura w niedziela, 12 grudnia 2021 11:18

Na tym portalu nie można bo Starosta jest z PiS.Na szczęście oprócz portalu pani Błaszczyk są jeszcze inne .

Na tym portalu nie można bo Starosta jest z PiS.Na szczęście oprócz portalu pani Błaszczyk są jeszcze inne .
Gość - gość w sobota, 11 grudnia 2021 10:11

Nie płacić podatków od nieruchomości . Nie będzie na dobrobyt dla urzędasów np burmistrzów .

Nie płacić podatków od nieruchomości . Nie będzie na dobrobyt dla urzędasów np burmistrzów .
Gość - Jakoś nie widzę tego komentarza w sobota, 11 grudnia 2021 10:03

Rozmowy o dużych pieniądzach, czyli sesja rady powiatu.
Taki oto tytuł dała Pani redaktor na podwyżki dla starosty i radnych w powiecie. Pełen profesjonalizm, nawet nikt się nie połapał bo tylko dwa lajki są. Jak bardzo musi ktoś nienawidzić tego miasta żeby właśnie w taki sposób napuszczać jedynych na drugich. Nikt burmistrzowi po znajomości nie dał kasy jak staroście bo on chociaż ma jakieś zasługi 2 kadencję, wybór przez mieszkańców, a nie jak w powiecie przez grono kolegów. Radni PiS bardzo chcieli tych podwyżek tylko ich przewodniczący się przeliczył na to wychodzi.

Rozmowy o dużych pieniądzach, czyli sesja rady powiatu. Taki oto tytuł dała Pani redaktor na podwyżki dla starosty i radnych w powiecie. Pełen profesjonalizm, nawet nikt się nie połapał bo tylko dwa lajki są. Jak bardzo musi ktoś nienawidzić tego miasta żeby właśnie w taki sposób napuszczać jedynych na drugich. Nikt burmistrzowi po znajomości nie dał kasy jak staroście bo on chociaż ma jakieś zasługi 2 kadencję, wybór przez mieszkańców, a nie jak w powiecie przez grono kolegów. Radni PiS bardzo chcieli tych podwyżek tylko ich przewodniczący się przeliczył na to wychodzi.
Gość - fiki w sobota, 11 grudnia 2021 08:55

Ale ludzie to otwiera wam furtkę, nic tylko kandydować. To rząd dał tę podwyżkę tylko bał się oficjalnie i scedował je na innych. Który z was nie chciałby podwyżki. Te diety nie są przypisane do żadnego nazwiska tylko do radnego i burmistrza którym może być każdy !!!

Ale ludzie to otwiera wam furtkę, nic tylko kandydować. To rząd dał tę podwyżkę tylko bał się oficjalnie i scedował je na innych. Który z was nie chciałby podwyżki. Te diety nie są przypisane do żadnego nazwiska tylko do radnego i burmistrza którym może być każdy !!!
Gość - Ja w sobota, 11 grudnia 2021 13:20

Pamietam czasy, kiedy bycie radnym było zaszczytem, a pracowało się gratis! To za PRLu było...

Pamietam czasy, kiedy bycie radnym było zaszczytem, a pracowało się gratis! To za PRLu było...
Gość - Marek w sobota, 11 grudnia 2021 17:48

Nie za PRLu bo pierwsza i chyba druga rada po 1989 robiła za free

Nie za PRLu bo pierwsza i chyba druga rada po 1989 robiła za free
Gość - Paweł w sobota, 11 grudnia 2021 08:25

A kto pamieta, jak ludzie wychodzili na ulicę w roku 80tym? Ale to inni Polacy byli. To byli patrioci!

A kto pamieta, jak ludzie wychodzili na ulicę w roku 80tym? Ale to inni Polacy byli. To byli patrioci!
Gość - Cokaine_Crazy w sobota, 11 grudnia 2021 00:21

Jak sie czuja obywatele ktorzy maja 1zl. Podwyzki na rok? Kolejny aspekt diety to dodatkowy dochod i ponoc dla ludzi co pelnia sluzbe spoleczna
Wniosek ludzie bez zasad, morali i honoru moralne dno. 3tys. Zl. To nawet 5 nieobecnosci to juz skandal.

Jak sie czuja obywatele ktorzy maja 1zl. Podwyzki na rok? Kolejny aspekt diety to dodatkowy dochod i ponoc dla ludzi co pelnia sluzbe spoleczna Wniosek ludzie bez zasad, morali i honoru moralne dno. 3tys. Zl. To nawet 5 nieobecnosci to juz skandal.
Gość - Gyrw w sobota, 11 grudnia 2021 00:19

Ważne że coś w tym Turku się dzieje. Ale wg mnie PIS na podwyżki nie zasługuje

Ważne że coś w tym Turku się dzieje. Ale wg mnie PIS na podwyżki nie zasługuje
Gość - marcinek w piątek, 10 grudnia 2021 22:41

Widzę aktywność zt👏👏👏👏👏

Widzę aktywność zt👏👏👏👏👏
Gość - Mieszkaniec Turku w piątek, 10 grudnia 2021 17:51

Najpierw Pis obniżył wypłatę burmistrzów w Polsce. Teraz ten sam podnosi tak wysoko wynagrodzenia burmistrzów tylko po to, aby wkurzyć ludzi.

Najpierw Pis obniżył wypłatę burmistrzów w Polsce. Teraz ten sam podnosi tak wysoko wynagrodzenia burmistrzów tylko po to, aby wkurzyć ludzi.
Gość - Marcin w piątek, 10 grudnia 2021 17:37

Starosta i wójtowie gmin pisowskich też dali sobie takie podwyżki, chociaż pracują mniej lat niż burmistrz Antosik.

Starosta i wójtowie gmin pisowskich też dali sobie takie podwyżki, chociaż pracują mniej lat niż burmistrz Antosik.
Gość - Janusz w piątek, 10 grudnia 2021 17:01

Starosta koniński z 10tys podwyżka na 20tys .... czyli nasi i tak mało wywalczyli

Starosta koniński z 10tys podwyżka na 20tys .... czyli nasi i tak mało wywalczyli
Gość
piątek, 21 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.