Mieszkańcy Turku poświęcili pokarmy

Mieszkańcy Turku poświęcili pokarmy

Różne kształty, kolory, rozmiary. Koszyczki wielkanocne różnią się od siebie, jednak każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Są również naszą tradycją, a to co zawierają posiada znaczenie symboliczne.

Turkowianie udali się do kościołów, gdzie cały dzień trwa świecenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Katolicy w Wielką Sobotę święcą koszyczki, które wypełnione są żywnością posiadająca symboliczne znaczenie. Jajka to symbol nowego życia, chleb symbol Ciała Chrystusa, wędlina symbol dobrobytu, pieprz i sól związana z nieśmiertelnością, wypieki symbolizujące doskonałość oraz baranek. Bardzo często do koszyczków dodawane są słodycze, owoce oraz to, co jest dla nas ważne i ma znaczenie.

Koszyczki dekorowane są borówkami, serwetkami oraz wstążkami. Wszystkie wyglądają pięknie i wyjątkowo.

Pokarmy święcone były od wczesnych godzin rannych do późnych popołudniowych. Również w Turku tradycji stało się zadość, a mieszkańcy naszego miasta tłumnie udali się do kościołów, by wziąć udział w tym jedynym i niepowtarzalnym święcie.

fot.NSPJ Turek

Brudzew: Oznajmili światu zmartwychwstanie Jezusa
Władysławów: Zenon Martyniuk na chrzcie wnuczki w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 29 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.