Mieszkańcy wreszcie odetchną. Bariery powstrzymają przykre zapachy z DeVeris

DeVeris Turek

Wygląda na to, że za kilka tygodni mieszkańcy Turku uwolnią się od przykrych zapachów, które wydobywając się z firmy DeVeris. Smród powstrzymać mają specjalne bariery antyodorowe. Zostaną one zamontowane w połowie września tego roku.

Zapach - szczególnie w godzinach wieczornych - jest tak uciążliwy, że nie ma mowy nie tylko o spacerze w okolicach zakładu, ale nawet o wietrzeniu mieszkań. Mieszkańcy zgłaszali zatem problem zarówno do turkowskiego magistratu jak i do odpowiednich służb. Jedynym organem właściwym do kontroli zakładu jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który po interwencjach dokładnie przyjrzał się funkcjonowaniu firmy DeVeris. Już w trakcie kontroli okazało się m.in., że zakład rozpoczął działalność nie posiadając wymaganych pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do suszenia rozpyłowego plazmy i hemoglobiny z krwi drobiowej. Mało tego - powstające na terenie zakładu ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego odprowadzane są do kanalizacji miejskiej. WIOŚ wszczął postępowanie w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji do rozpyłowego suszenia plazmy i hemoglobiny z krwi drobiowej.

Niestety, jeśli chodzi o zapach, który wydobywa się z instalacji, WIOŚ stwierdził, że w Polsce nie ma określonych skal wartości zapachowych w powietrzu, aby ocenić jego jakość. Kary nałożone na firmę niewiele pomogły - mieszkańcy dalej zmagali się z uciążliwym zapachem. Teraz jednak wygląda na to, że będą mogli odetchnąć - i to dosłownie. Jak informuje Joanna Misiak-Kędziora w dniach 23-27 września w firmie DeVeris montowane będą bariery antyodorowe, które powinny rozwiązać problem.

-Od 1 sierpnia DeVeris wprowadził system trzyzmianowy, by zachować ciągłość produkcji, by nie było przestoju. W dniach od 23 do 27 września ma być montowany system antyodorowy, który jest powszechnie sprawdzoną metodą- mówiła zastępca burmistrza Joanna Misiak- Kędziora.

Pani wiceburmistrz poinformowała również, że złożone są wszystkie dokumenty uzupełniające.

-Na koniec lipca DeVeris przeprowadził przez niezależne laboratorium pomiary odoru, zapachów wypuszczanych w powietrze. W wyniku tych pomiarów nie wykazano, by cząstki, które w jakikolwiek sposób zagrażałyby zdrowiu unosiły się do atmosfery- informuje Joanna Misiak- Kędziora.

Zapraszamy na Wystawę Prac Plastycznych Uczniów PL...
Wideo: Starosta Turecki i Burmistrz Dobrej zaprasz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Iza w niedziela, 01 wrzesień 2019 19:58

To nie są przykre zapachy! T jest smród

To nie są przykre zapachy! T jest smród
Gość - zyx w piątek, 30 sierpień 2019 11:01

Proszę o udostępnienie tych "niezależnych badań pomiaru odoru", jako mieszkaniec (który oddycha tym smrodem) mam prawo wiedzieć kto zrobił te pomiary i co w tym jest.
Czy ktoś wziął pod uwagę inne czynniki środowiskowe ?
Np. od tego smrodu wyraźnie zauważalna jest zwiększona populacja much i innego robactwa zw. z padliną. Co z chorobami które te muchy mogą przenosić?

Proszę o udostępnienie tych "niezależnych badań pomiaru odoru", jako mieszkaniec (który oddycha tym smrodem) mam prawo wiedzieć kto zrobił te pomiary i co w tym jest. Czy ktoś wziął pod uwagę inne czynniki środowiskowe ? Np. od tego smrodu wyraźnie zauważalna jest zwiększona populacja much i innego robactwa zw. z padliną. Co z chorobami które te muchy mogą przenosić?
Gość
niedziela, 31 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.