Mieszkanka Turku oszukana na portalu ogłoszeniowym. Straciła kilkaset złotych

Oszustwo na portalu OLX
Z konta bankowego mieszkanki Turku zniknęło ponad 500 zł. Wszystko za sprawą oszustów działających poprzez popularny portal sprzedażowy. Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę przy dokonywaniu transakcji w internecie. 
 
 
W czwartek, 19 sierpnia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Turku zostali zawiadomieni o oszustwie poprzez portal OLX. Jak ustalono, po wystawieniu oferty sprzedaży pokrzywdzona otrzymała przez komunikator WhatsApp wiadomość od osoby, która zainteresowana jest kupnem przedmiotu. Po krótkiej rozmowie osoba zdecydowała się na zakup przedmiotu i wskazał, że chce aby przesyłkę przesłać wskazaną firmą kurierską. Poinformowała o złożeniu wniosku na stronie firmy, który pokrzywdzona miała potwierdzić i podać swój numer rachunku bankowego na który zostaną przelane pieniądze. Po kliknięciu w link pokrzywdzona została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę firmy kurierskiej. Na stronie widniały dane osoby rzekomo kupującej przedmiot i po kliknięciu w okno „odbierz środki” pojawiło się kolejne okno do podania kodu z SMS. Zamiast tego otrzymała powiadomienie z aplikacji bankowej i wpisała kod który pojawił się w aplikacji. 
 
Po tej czynności na ekranie wyświetliła się informacja iż kod jest nieprawidłowy i ma oczekiwać na kolejny kod SMS. Po tym pokrzywdzona sprawdziła stan konta i zauważyła, że brakuje 540 zł, które poprzez kod BLIk zostały wypłacone w innym mieście.
Wyłudzenia na OLX przebiegają według podobnego schematu, który różni się jedynie szczegółami. Oszuści poprzez komunikatory internetowe lub portal olx wysyłają wiadomości o tym, że są zainteresowani zakupem przedmiotu. Następnie wysyłają link dzięki któremu można odebrać środki za sprzedawany przedmiot. Są to linki do fałszywych stron portalu ogłoszeniowego, firm kurierskich lub banków. Inną forma oszustwa jest prośba o  adres e-mailowy, który ma umożliwić zakup danego przedmiotu przez rzekomy wewnętrzny system OLX. Wysyłają następnie e-maila, w którym podszywają się pod portal.
Oszuści podszywają się też pod firmy kurierskie. Podążając za instrukcjami pojawia się prośba o podanie numeru karty, a coraz częściej także innych danych, jak numer PESEL, dane osobowe czy dane logowania do konta bankowego.
 
Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać.
"OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.
Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp"
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.
Źródło: KPP Turek
„Plastikowe” rondo przy Kolskiej Szosie w przebudo...
Reaktory jądrowe zastąpią węgiel? Nowe plany energ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.