Modernizacja oświetlenia ulicznego w Turku

oświetlenie uliczne

Od II kwartału tego roku, kaliska spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe realizuje projekt pn. „Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez modernizację infrastruktury oświetlenia zewnętrznego na terenach gminnych województw: wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego”. Prace odbywają się także w Turku.

Projekt współfinansowany i organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu Priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Miasto Turek jest jednym z beneficjentów tego przedsięwzięcia.

13 lipca odbywały się pierwsze odbiory techniczne nowej infrastruktury oświetleniowej na terenie naszego miasta. Prace modernizacyjne realizowane są w dwóch etapach. W pierwszym zmodernizowano 95 opraw, zastępując je nowoczesnymi lampami LED, oraz wymieniono 82 słupy. Przebudowa oświetlenia obejmowała ulice: Spółdzielców, Słoneczną, Sucharskiego i Młodych. Przeprowadzona modernizacja spełnia wymogi polskiej normy oświetleniowej PN-EN 13201, co w niektórych przypadkach skutkowało dogęszczeniem dotychczasowej infrastruktury oświetleniowej.

Drugi etap prac planowany jest na II kwartał przyszłego roku. W wyniku realizacji projektu na terenie miasta, szacuje się ograniczenie zużycia energii elektrycznej o co najmniej 50% w stosunku do stanu pierwotnego. Pozwoli to na obniżenie kosztów opłat za energię, w obliczu trwale rosnących cen energii elektrycznej, jak też obniży koszty bieżącej konserwacji i napraw infrastruktury oświetlenia. Nie mniej ważny jest efekt ekologiczny, gdyż dzięki przeprowadzonym modernizacjom zostanie zmniejszona emisja CO2 o blisko 400 ton/rok. Jest to kolejny krok dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców.

Projekt realizowany przez Spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe obejmuje zasięgiem 61 gmin na terenie trzech województw i zakłada modernizację ponad 15.500 opraw oświetleniowych oraz wymianę blisko 3.000 słupów oświetleniowych.

źródło: miastoturek.pl

#SzczepimySię z OSP. Druhowie z Turku pomagają dot...
Władysławów: OSP Kuny w Krajowym Systemie Ratownic...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.