„Musimy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do najgorszego scenariusza”, czyli nowe zaostrzenia w czasie pandemii

Łukasz Szumowski

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe decyzje, które podjęte zostały przez rząd i są związane z zagrożeniem dotyczącym koronawirusa. Podczas konferencji, która odbyła się dzisiaj, tj. 31 marca, poinformowano między innymi o nowych zasadach przemieszczania się oraz o funkcjonowaniu sklepów.

-Musimy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do najgorszego scenariusza, stąd kolejne decyzje- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji.

Kolejne zakazy, o których poinformowano na spotkaniu dotyczą między innymi wyjścia z domów, robienia zakupów czy spacerów. Rząd podjął również działania zmierzające ku szczególnej ochronie seniorów.

Wprowadzono rozwiązanie, które w innych krajach jest już praktykowane. W sklepach wyznaczone zostały dwie godziny okołopołudniowe (od 10.00 do 12.00) i wówczas osoby powyżej 65 roku życia będą miały okazję zrobić zakupy. Zaapelowano do seniorów, by jak najrzadziej wychodzili z domów, bo to właśnie dzięki temu można ograniczyć śmiertelność z powodu koronawirusa.

Jak poinformowano w sklepie będzie mogło w jednym momencie przebywać trzy razy więcej ludzi, niż jest kas. Natomiast w małych sklepach, gdzie jest tylko jedna kasa, równocześnie zakupy będą mogły robić trzy osoby.

Wyjść z domu od teraz możemy tylko pojedynczo. W przypadku, gdy przemieszczać będziemy się z rodziną musimy zachować dwumetrowy odstęp od siebie. Ta decyzja nie dotyczy rodziców z dziećmi, niesamodzielnych członków rodziny oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

Ograniczony został również dostęp do bulwarów, skwerów oraz miejsc rekreacji. Zamknięte zostaną punkty kosmetyczne, salony fryzjerskie, a inne tego typu usługi zostaną wstrzymane. Pojawił się również obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepami. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Pozostaną do dyspozycji natomiast sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie. Nastąpi zamknięcie hoteli oraz wszelkich miejsc hotelowych z wykluczeniem tych, przeznaczonych do kwarantanny.

Jak mówił Mateusz Morawiecki nadal trzeba ograniczać dystans społeczny. Dodał również, że być może to właśnie najgorszy moment w przyroście epidemii. Najważniejsza zasada to dystansowania się- dwa metry od drugiej osoby

- Nie zachowaliśmy dotąd tej dyscypliny w takim wymiarze jak powinniśmy - mówił premier.

Zmiany nastąpiły także w zakładach pracy. Wprowadzone zostały tam dodatkowe wymogi. Oprócz tego, że konieczne jest zachowanie odległości 1,5 mera, pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony osobistej i dezynfekcji.

- Musimy zrobić wszystko by uniknąć najgorszego scenariusza. W wyniku naszych obserwacji i praktyk z całego świata, które poddajemy dalszym analizom dokonaliśmy kolejnych decyzji- mówił Morawiecki.

I tak od dzisiaj osoby poddane kwarantannie mają izolację całkowitą na okres dwóch tygodni. Takiej samej kwarantannie podlegać będą również wszyscy domownicy.

Na czas pandemii wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne będą odwołane.

Konieczne jest przestrzeganie limitu miejsc w autobusach.

Wszystkie postanowienie będą rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane. Za złamanie postanowień grozi kara od 5 do 30 tys. zł, a nawet kara ograniczenie wolności.

-Jedyna metoda walki to izolacja, w tej chwili nie ma szczepionki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Wybielanie skóry coraz popularniejsze
Gm.Turek: Zderzenie dwóch samochodów osobowych w S...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Karol w czwartek, 02 kwietnia 2020 13:28

Ale przemieszczanie się podczas tych "wyborów" to już nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia? Rozumiem, że wirus otrzyma zakaz zarażania na ten czas?

Ale przemieszczanie się podczas tych "wyborów" to już nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia? Rozumiem, że wirus otrzyma zakaz zarażania na ten czas?
Gość - gruby w środa, 01 kwietnia 2020 11:10

Zgodnie z art. 233 swobody wynikające z Art. 52.1 (wolność poruszania się po terytorium RP) mogą być ograniczone w czasie stanów nadzwyczajnych (wojenny, klęski żywiołowej, wyjątkowy). Ograniczenia muszą być wprowadzane ustawą, a nie rozporządzeniem i musi być to zgodnie z konstytucją...
Niech wprowadzą najpierw stan wyjątkowy żeby móc mandatami karać... no ale po co skoro jak to prezydent powiedział.... "Skoro ludzie mogą chodzić na zakupy do sklepu to mogą również iść zagłosować". Widzę że dla niektórych to być albo nie być.

A do niezbędnych spraw życia codziennego zalicza się nie tylko wyłażenie po zakupy ale i również spacer czy uprawianie sportu.


Zgodnie z art. 233 swobody wynikające z Art. 52.1 (wolność poruszania się po terytorium RP) mogą być ograniczone w czasie stanów nadzwyczajnych (wojenny, klęski żywiołowej, wyjątkowy). Ograniczenia muszą być wprowadzane ustawą, a nie rozporządzeniem i musi być to zgodnie z konstytucją... Niech wprowadzą najpierw stan wyjątkowy żeby móc mandatami karać... no ale po co skoro jak to prezydent powiedział.... "Skoro ludzie mogą chodzić na zakupy do sklepu to mogą również iść zagłosować". Widzę że dla niektórych to być albo nie być. A do niezbędnych spraw życia codziennego zalicza się nie tylko wyłażenie po zakupy ale i również spacer czy uprawianie sportu.
Gość
wtorek, 19 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.