Władysławów: Komputery, laptopy i tablety dla dzieci i młodzieży z popegeerowskich rodzin

Gmina Władysławów otrzymała 300 tys. zł w ramach grantów przeznaczonych na wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym. Pierwsze komputery i tablety już trafiły do nowych właścicieli.

  0 komentarze
0 komentarze

Miliony dla mieszkańców. Ogromne dofinansowania do samorządowych inwestycji

Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, drogi, obiekty oświatowe – takie wielomilionowe inwestycje prowadzą aktualnie samorządy z naszego subregionu. Są one możliwe dzięki wykorzystaniu środków pochodzących z rządowych programów strategicznych.

  0 komentarze
0 komentarze

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe może świadczyć swoje usługi rozmaitym osobom fizycznym i firmom. Aktualna wiedza z zakresu rachunkowości bywa przecież problematyczna w samodzielnym stosowaniu. W jaki sposób wybrać dobre biuro rachunkowe wtedy, gdy na rynku jest bardzo wiele takich firm? Podpowiadamy.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Samorządy poznały harmonogram finansowania kolei

Marszałek Województwa Wielkopolskiego złożył wniosek do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla projektu „Budowa nowej linii kolejowej Turek – Konin” w ramach „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2028 roku. PKP PLK przekazało harmonogram nakładów inwestycyjnych dla projektu. W związku z tym Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wystosował pismo przedstawiające deklarowany udział finansowy Powiatu Tureckiego z podziałem na poszczególne lata realizacji inwestycji.

  0 komentarze
0 komentarze

Policja poszukuje trzeciego sprawcę rozboju

Na trzy miesiące do aresztu trafiła 39. letnia kobieta i 45. letni mężczyzna oboje przebywający na terenie miasta Turku, ustaleni i zatrzymani przez policjantów kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Wymienieni podejrzani są o dokonanie rozboju na starszym mężczyźnie, kradzież, uszkodzenie mienia i groźby karalne. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Turku sąd zastosował wobec wymienionych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Na pomoc naszą liczy Filip z Rokietnicy! Pomagamy!

Na pomoc naszą liczy Filip z Rokietnicy. Chłopczyk urodził się z poważną wadą serca. Nadzieją jest operacja, która może pomóc w powrocie do zdrowia.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

W przeddzień 102 rocznicy Cudu nad Wisłą. Turkowianie w Bitwie Warszawskiej

Miasto Turek 1920 roku był niewielkim miasteczkiem, które dwa lata wcześniej weszło w skład odradzającej się Polski. Sytuacja w mieście przedstawiała się nie najlepiej - brakowało żywności, panowało bezrobocie, a kasa miejska świeciła pustkami, do tego dochodziło do licznych tarć wśród mieszkańców. Jednak fakt odzyskania niepodległości wszystkich jednoczył i dodawał otuchy. Turkowianie zamalowywali tablice w obcym języku, zdejmowali niemieckie szyldy i drogowskazy, a w ich miejsce tworzyli często prowizoryczne informacje. Liczyło się jednak to, aby były one w języku polskim.

  0 komentarze
0 komentarze

Integracyjna zabawa krwiodawców z klubu „Górnik‘’

W sobotę, 6 sierpnia odbył się integracyjne ognisko honorowych dawców krwi z klubu „ Górnik ‘’ w Turku.

  0 komentarze
0 komentarze

PGKiM: Ważny komunikat- spadek ciśnienia wody

Mieszkańców Turku informujemy, że w nocy 11 sierpnia 2022 r. w sieci wodociągowej nastąpi spadek ciśnienia wody bądź jej brak.

  0 komentarze
0 komentarze

PGKiM: Pięciodniowa przerwa w dostępie do ciepłej wody

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku informuje, że przez 5 dni, tj. od 22 do 26 sierpnia 2022 r. nie będzie dostępu do ciepłej wody.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Porządek w kuchni - sposoby, jak łatwo o niego zadbać

Kiedy krzątasz się po kuchni, lubisz mieć wszystko pod ręką? To jak najbardziej zrozumiałe! Aby jednak nawet w ferworze kulinarnych szaleństw przestrzeń nadal była uporządkowana, konieczne jest jej odpowiednie zorganizowanie. Zobacz, co zrobić, aby w Twojej kuchni zawsze panował ład i porządek.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Wakacyjne podróże na półmetku. O co zadbać planując trasę?

Kraje takie jak Chorwacja cieszą się niesłabnąca popularnością wśród wakacyjnych kierunków. Planując pokonanie zagranicznej trasy samochodem przez Słowację koniecznie trzeba pamiętać, że za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu obowiązują tam winiety.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Jak wybrać łóżko do sypialni? Kilka podpowiedzi

Wybór łóżka do sypialni może być najważniejszą decyzją podczas meblowania mieszkania. To przecież od jakości naszego snu zależy samopoczucie, efektywność w pracy, a nawet zdrowie kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, by łóżko było odpowiednio szerokie, wygodne i dobrze dopasowane do naszych oczekiwań. Dowiedz się, jak wybrać łóżko do sypialni.

  0 komentarze
0 komentarze

Projekt wnętrza domu - jak go wykonać? Podpowiadamy!

Wnętrze domu bywa nawet ważniejsze, niż jego wygląd zewnętrzny. W końcu każde pomieszczenie musi być nie tylko pięknie zaaranżowane, ale także komfortowe dla domowników oraz gości. Zastanawiasz się, jak wykonać projekt wnętrza domu, aby stał się przytulnym, estetycznym i funkcjonalnym miejscem? Czytaj dalej!

  0 komentarze
0 komentarze

Obwieszczenie Starosty Tureckiego

Zgodnie z artykułem 11d ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r., o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 176) oraz art. 61 § 4 i art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.)

  0 komentarze
0 komentarze

Zasady bezpiecznego opalania. Jakie dermokosmetyki wybrać?

Większości z nas okres urlopu kojarzy się ze słońcem, letnimi kurortami i opalaniem. Słońce oczywiście korzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz sprzyja produkcji witaminy D3. Nadmierna ekspozycja na nie to jednak zwiększone ryzyko poparzeń słonecznych, a także raka skóry. Trzeba więc pamiętać o dermokosmetykach do opalania, które pozwalają chronić cerę. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając takie preparaty oraz jakie są pozostałe zasady bezpiecznego opalania? Serdecznie zachęcamy do lektury.

  0 komentarze
0 komentarze

Zbieżność kół — jak sprawdzić i ustawić?

Zbieżność kół jest jedną ze składowych geometrii zawieszenia samochodu. Regulowana za pomocą końcówek drążków kierowniczych. Korekta geometrii kół jest jedną z tych czynności, które powinno się przeprowadzać w samochodzie regularnie, bowiem jazda z rozregulowanym zawieszeniem stwarza zagrożenie dla nas oraz dla innych użytkowników dróg, na własne życzenie generujemy sobie również nowe koszty związane z naprawą samochodu. Prawidłowo ustawiona geometria zawieszenia samochodu, w tym zbieżność kół, ma istotne znaczenie dla zużycia samochodu, w tym ogumienia, ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Zdjęcie: mrugacz.pl/zbieznosc-kol.html

Co to jest zbieżność kół?
Układ zawieszenia jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Odpowiada głównie za bezpieczeństwo jazdy użytkowników samochodu oraz innych uczestników ruchu drogowego, ma również wpływ na komfort podróżowania. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie zbieżności kół w samochodzie oraz regularna, okresowa jej kontrola.
Na geometrię zawieszenia składają się: zbieżność kół, kąt pochylenia kół względem podłoża, kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy.

Kąt położenia na jednej osi kół przednich lub tylnych względem siebie nazywamy zbieżnością kół. Określa ona, czy koła na jednej osi są względem siebie równoległe. Jeśli kąt jest dodatni, oznacza to, że koła są zbieżne, natomiast jeżeli kąt jest ujemny, mamy do czynienia z kołami rozbieżnymi.

Geometria zawieszenia daje znać o sobie dopiero wówczas, gdy coś dzieje się z samochodem i wyczuwalne jest obniżenie komfortu jazdy.

Objawy złego ustawienia zbieżności kół
Przy prawidłowo ustawionej zbieżności kół samochód podczas jazdy jest stabilny, jadąc na wprost utrzymuje prosty tor jazdy, nie ściąga go na boki. Takie zjawisko jest prawidłowe i pożądane. Natomiast jeśli podczas jazdy samochód zachowuje się niestabilnie, czujemy, że samochód ściąga na bok i musimy korygować tor jazdy, to znak, że czeka nas niezwłoczna wizyta w warsztacie samochodowym lub stacji diagnostycznej. Zwlekaniem z korektą zbieżności kół może się bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami, takimi jak np. szybsze zużycie opon.

Warto dodać, iż na ściąganie samochodu na bok mają wpływ takie czynniki, jak źle ustawiony kąt pochylenia koła względem podłoża, wysokość lub uszkodzenie sprężyn lub na przykład różnica ciśnienia powietrza w poszczególnych oponach samochodu.

Częstym symptomem nieprawidłowego ustawienia geometrii zawieszenia jest opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą, pisk opon na zakrętach, czy też gwałtowne zmiany położenia kierownicy podczas najechania na przeszkodę, np. na krawężnik.

Sprawdzanie i ustawianie zbieżności kół
Do sprawdzenia zbieżności kół samochodu stosuje się profesjonalne narzędzia pomiarowe, w które wyposażone są stacje diagnostyczne, jak również większość warsztatów samochodowych. Urządzenia pomiarowe wykorzystują precyzyjne czujniki, które pozwalają dokładnie określić kąty kół oraz elementów zawieszenia.

Zbieżność kół Wadowice regulowana jest za pomocą końcówek drążków kierowniczych Obracając Manewrując przeciwnakrętką na drążku kierowniczym, należy właściwie wysunąć drążek poprzeczny, aby dopasować zbieżność dostosowaną do wymagań samochodu.

Kąt zbieżności określa się w przedziale od plus 3 stopni do minus 3 stopni. Z reguły w samochodach mamy do czynienia z dodatnią zbieżnością kół. Ważne jest, aby zbieżność poszczególnych kół w samochodzie była taka sama.

Warto wiedzieć również, że jeżeli w układzie zawieszania wstępują luzy, regulacja zbieżności kół na niewiele się zda. Najpierw należy bowiem wymienić zużyte części zawieszenia samochodu, a dopiero później przystąpić do korekty zbieżności kół. Pamiętajmy również o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy opony są równomiernie zużyte.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Malowanie dachów - co warto wiedzieć?

Wraz z kolejnymi latami użytkowania, dach zarówno z blachy, jak i pokryty dachówką ceramiczną, wymaga odnowienia, gruntownego remontu lub wymiany na nowy. Jednak moment remontu, czy też wymiany dachu możemy wydatnie oddalić, zabezpieczając go okresowym malowaniem. Ładny dach, to nie tylko ochrona przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, ale również wizytówka naszego domu. Powierzchnia dachu ze względu na działanie zmiennych, niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak m.in. wysokie i niskie temperatury, promienie UV, opady deszczu i śniegu, narażona jest na zabrudzenia, rdzewienie, obrastanie mchem itp. Dach ulega niszczeniu, a jego pogarszający się wygląd przestaje zachwycać swoimi walorami estetycznymi. Może również stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkowników budynku. Dbając o stan dachu należy przeprowadzać regularne przeglądy poszycia dachowego, a zauważone uszkodzenia należy niezwłocznie naprawić. Ważna jest również ochrona całej powierzchni poszycia dachowego, a regularna konserwacja znacznie wydłuża jego żywotność.

malowanie Kopiowanie

Zdjęcie: gizycki-wadowice.pl/malowanie-dachow.html

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Co należy zrobić gdy nastąpił zgon w szpitalu?

Śmierć bliskiej nam osoby, to bolesna, jedna z najtrudniejszych sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć. Często o odejściu osoby, która zmarła w szpitalu, dowiadujemy się telefoniczne. Zdarza się, że pogrążeni w smutku nie jesteśmy zdolni zająć się formalnościami. Pewne czynności musimy jednak wykonać.

szpital Kopiowanie
Zdjęcie: zadora24.pl/prosektorium-wadowice.html

  0 komentarze
0 komentarze

Samochodem przez Austrię i Czechy - gdzie kupić winiety?

Prawdziwa wyprawa samochodowa rodem z filmów to marzenie niejednej osoby. I rzeczywiście warto to zrobić, bo ciężko o większą wolność i swobodę w podróżowaniu, jak właśnie wtedy, gdy decydujemy się na wybór własnego auta. Na początku najlepiej zacząć od Europy, która oferuje mnóstwo atrakcji - piękne rajskie plaże, góry, doliny, rzeki, morza, miasta i magiczne wsie - wszystko, czego dusza podróżnika może zapragnąć. Oczywiście, taka wyprawa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i mowa tutaj nie tylko o budżecie finansowym czy dobrze zaplanowanej trasie. Najważniejsza jest bowiem znajomość przepisów w danym kraju, a w tym również winiet. Jeśli zatem udajecie się do Austrii, miejcie to na uwadze!

  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.