16-latka jechała z prędkością 103 km/h w Turku. Co na to powiedziałaby firma ubezpieczeniowa?

Ubezpieczenia

Policja w Turku zatrzymała 16-latkę, która przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym. Kierująca nie miała uprawnień do prowadzenia pojazdu. Na szczęście nic nikomu się nie stało, ale zastanówmy się, co by było, gdyby doszło do kolizji. Kto odpowiadałby za szkody?

Niepełnoletni mogą prowadzić wybrane pojazdy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Polce nastolatki mogą mieć prawo jazdy kategorii B1. Ustawa ze stycznia 2013 zmieniła przepisy i umożliwiła osobom, które ukończyły 16 lat, zdobycie uprawnień do kierowania czterokołowcami, czyli pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg.

W opisywanym zdarzeniu 16-latka miała prawo jazdy B1, ale poruszała się samochodem marki VW, do czego nie miała uprawnień. Złamała dwa przepisy: jechała bez uprawnień oraz przekroczyła dozwoloną prędkość. Gdyby doszło do zdarzenia drogowego, najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje, że firma ubezpieczeniowa pokryłaby koszty szkód, ale potem domagałaby się zwrotu pieniędzy od właściciela polisy. Warto również przeczytać o tym na stronie Rzecznika Finansowego.

Dlaczego ubezpieczyciel domagałby się zwrotu wypłaconego odszkodowania?

Ubezpieczyciele stawiają pewne ograniczenia ochrony OC. W niemal każdej umowie znajdziemy zapis, że ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli sprawca w chwili zdarzenia nie miał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w opisanym wyżej zdarzeniu, ponieważ autem kierowała nastolatka z prawem jazdy kategorii B1 uprawniającym do kierowania tylko wybranymi pojazdami.

Kogo by obciążono kosztami: nastolatkę czy rodziców?

Tu sprawa nie jest do końca jasna, ponieważ zgodnie z przepisem art. 96 §1 Kodeksu Wykroczeń rodzice, którzy nie dopilnowali lub pozwolili dziecku poniżej 13 lat na samodzielną jazdę, mogą zostać posądzeni o złe sprawowanie opieki i pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W takiej sytuacji kosztami szkód obarcza się rodziców lub opiekunów prawnych.

Gdy dziecko ma więcej niż 13 lat, jest już zdolne do podejmowania samodzielnych decyzji, dlatego ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone przez siebie szkody. Teoretycznie 16-latka mogłaby odpowiadać za zdarzenie drogowe, ale w większości sytuacji koszty nastoletnich wybryków i tak ponoszą rodzice.

Przekroczenie prędkości a wypłata AC

Dobrowolne AC chroni właściciela pojazdu bez względu na to, czy był sprawcą wypadku. Ale towarzystwa zastrzegają, że nie wypłacają odszkodowań, jeśli zdarzenie było spowodowane umyślnie lub było wynikiem rażącego zaniedbania ze strony kierowcy. Niczym nieuzasadnione lekkomyślne zachowanie sprawcy może być powodem do odmówienia pokrycia szkód. Czy przekroczenie prędkości można traktować jako lekkomyślność lub celowe działanie?

Niektóre towarzystwa przewidują odmowy wypłaty odszkodowania, gdy kierowca przekroczył prędkość, przejechał na czerwonym świetle lub rozmawiał przez telefon. Traktują to na równi ze szkodami powstałymi w wyniku niedbalstwa. Jednak większość ubezpieczycieli stosuje inne zasady, zastrzegając, że w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o 30 km/h nie odmówią, ale zmniejszą wysokość odszkodowania. Więcej o warunkach ubezpieczeń AC przeczytasz na stronie klaro.pl.

Dochodzi jeszcze kwestia kierowania pojazdu przez nieletnią bez odpowiedniego prawa jazdy. Podobnie jak w przypadku OC, większość ubezpieczycieli będzie bezlitosnych i nie weźmie odpowiedzialności za szkody. Jeżeli kierowca spowodowałaby szkody materialne lub uszczerbek na zdrowiu, do odpowiedzialności materialnej zostałaby pociągnięta nastolatka lub jej opiekunowie.

Dobra: "Budowanie postaw aktywności ekologicznej" ...
Orły przedsiębiorczości dla najlepszych firm powia...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.