Dobra: Budżet za 2019 rok dobrze wykonany. Burmistrz Gebler z wotum zaufania i absolutorium

Absolutorium Dobra

Wykonanie ubiegłorocznego budżetu zostało pozytywnie ocenione przez radnych gminy Dobra. Swoje poparcie wyrazili oni udzielając burmistrzowi Tadeuszowi Geblerowi wotum zaufania oraz absolutorium.

Przepisy obowiązujące od początku tej kadencji wymagają, aby udzielenie absolutorium poprzedzone było wysłuchaniem raportu o stanie gminy i głosowaniem nad wotum zaufania dla burmistrza. Prezentowany przez Tadeusza Geblera dokument to podsumowanie działalności włodarza Dobrej w zakresie funkcjonowania gminy w 2019 roku.

Opracowanie treści raportu objęło szeroką grupę osób zatrudnionych w sferze samorządowej dobrskiego samorządu. Burmistrz Gebler podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację strategii, programów i zadań ustawowych służących społeczności miasta i gminy Dobra. Radni jednogłośnie udzielili wotum zaufania, co jest aprobatą dla działań podjętych w minionym czasie.

Kolejnym krokiem było wysłuchanie sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Planowane dochody gminy na koniec 2019 roku wynosiły 36.007.806,97 zł, zaś wykonanie wyniosło 37.567.856,04. Plan wydatków na dzień 31 grudnia ubiegłego roku zakładał kwotę 36.007.806,97 zł, a wykonanie natomiast wynosi 34.626.765,70 zł, w tym wydatki majątkowe w kwocie 7.404.824,44 zł. W strukturze wydatków największy udział stanowiły wydatki na działania z zakresu pomocy społecznej i rodziny, a także oświaty. Wydatki z działów oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza sięgnęły kwoty 8.456.561,81 zł co stanowi 24,41% zrealizowanych wydatków ogółem. Otrzymana subwencja wyniosła 5.529.216,00 zł. Wśród zadań, jakie zaplanowano na 2019 rok znalazło się „Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w miejscowości Skęczniew – Kościanki”. Najważniejsze inwestycje drogowe to przebudowa drogi gminnej w miejscowości Skęczniew, przebudowa drogi gminnej w miejscowości Strachocice, a także przebudowa drogi gminnej w miejscowości Moczydła – Długa Wieś. Rozbudowano i wyposażono także Centrum Kultury w Dobrej na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej. Podczas dyskusji nad wykonaniem budżetu radni w większości zgodni byli co do pozytywnej oceny działań samorządu.

-Mamy dług nieduży, bo nie przekracza więcej jak 15 %. Według mojego uznania jest sytuacja bardzo dobra finansowa i bardzo dobrze prowadzona przez Urząd Gminy. Nie ma żadnych spraw, które by nas nurtowały- mówił radny Jan Dzierdzicki.

Ubiegłoroczny budżet chwalił również radny Cezary Madaj:

-Ubiegłoroczny budżet był budżetem dobrym. Przeprowadziliśmy szereg zmian w ciągu roku budżetowego. Myślę, że dzięki temu też mieliśmy zachowaną cały czas płynność budżetu i w miarę komfortowe warunki. Uważam słowa, które słyszeliśmy na początku sesji, że gmina Dobra cienko przędzie za słowa nie na miejscu, bo zakończyliśmy rok budżetowy nadwyżką i to znacznie większą aniżeli pierwotnie zakładaliśmy. Myślę, że należą się słowa uznania za rozliczenie w szczególności przez Urząd Gminy pod przewodnictwem burmistrza i wiceburmistrza, wszystkich wniosków realizowanych w zeszłym roku, takich, jak przedszkole, czy oczyszczalnie. To pozwoliło nam wprowadzić duże środki do naszego budżetu przez co mogliśmy zrobić też szereg innych drobnych inwestycji- mówił radny.

Wszyscy radni ostatecznie byli jednomyślni i solidarnie poparli burmistrza udzielając mu absolutorium, a na ręce pani skarbnik składając bukiet kwiatów.

- To jest dla mnie drugie wotum zaufania i drugie absolutorium i bardzo chciałbym za jednogłośność radnym podziękować. Chciałem też podziękować swoim współpracownikom, bo burmistrz sam niewiele zdziała, a ja mam wokół siebie sprawnych, dobrych ludzi, którzy potrafią też pracować czasami nawet ponad siły, żeby pewne zadania i pomysły były realizowane. Dlatego serdeczne podziękowania moim współpracownikom z Urzędu Miejskiego, ale też dyrektorom, kierownikom jednostek, którzy wykonują swoje budżety i realizują te zadania w taki sposób, żeby w naszej gminie się wszystko dobrze działo - podsumował burmistrz Tadeusz Gebler.

Gm.Turek: Gospodynie z Warenki zwyciężyły w konkur...
Dobra: Laweta dachowała w Rzymsku. Nikomu nic się ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Gość w środa, 01 lipiec 2020 06:47

A kiedy remont drogi Dobra - Piekary ?

A kiedy remont drogi Dobra - Piekary ?
Gość - Gość w środa, 01 lipiec 2020 17:22

Poczekaj Teraz Praca Swoim Ludziom.

Poczekaj Teraz Praca Swoim Ludziom.
Gość - Tadek w wtorek, 30 czerwiec 2020 00:15

Praca dla Swoich Ludzi - PdSL

Praca dla Swoich Ludzi - PdSL:o
Gość - Obserwator w poniedziałek, 29 czerwiec 2020 22:48

Brak maseczek , odstęp niewłaściwy , uścisk dłoni ...a potem się dziwimy że są zachorowania . Dorośli ludzie , ale czy odpowiedzialni ?

Brak maseczek , odstęp niewłaściwy , uścisk dłoni ...a potem się dziwimy że są zachorowania . Dorośli ludzie , ale czy odpowiedzialni ?
Gość
sobota, 04 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.