Gm.Turek: O możliwościach, korzyściach i problemach subregionu konińskiego regionu podczas Pikniku Europejskiego

gmina

Na temat obszarów wiejskich i rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej debatowano podczas Pikniku Europejskiego, który odbył się 30 maja. Tego dnia wręczono również Medale Europejskie za zasługi osobom działającym na rzecz rozwoju lokalnego.

Mieszkańcy powiatu tureckiego oraz zaproszeni goście zebrali się Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Słodkowie, by wspólnie dyskutować na temat wpływu Unii Europejskiej na rozwój obszarów wiejskich oraz problemach subregionu konińskiego. 

Na pytania zadawane przez Patryka Węgierkiewicza odpowiadali kolejno wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak, Prezes TS Ireneusz Niewiarowski, Analityk Polityczny Sebastian Rysz, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.

Po przywitaniu zaproszonych gości i występie uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słodkowie rozpoczęła się dyskusja, którą poprowadził Patryk Węgierkiewicz.

Na pytanie co dała Unia Europejska opowiedział Karol Mikołajczyk. Jak powiedział, od początku kadencji zdawał sobie sprawę z tego, że aby cokolwiek osiągnąć potrzebne są środki zewnętrzne. To właśnie dzięki nim zrealizowano główne założenia w gminie, a wśród nich choćby problem gospodarki wodno – kanalizacyjnej.

Jan Nowak opowiedział, jak i gdzie przed wstąpieniem do Unii Europejskiej można było pozyskać pieniądze i jak bardzo zmienił się standard życia.

-Chcieliśmy   przede   wszystkim   wspierać   samorząd, ale   też   myśleliśmy   o   rozwoju   regionu. Stworzyliśmy pakt dla rozwoju województwa konińskiego. Już w 1994 roku widzieliśmy szansę   w rozwoju kraju poprzez wsparcie przez Unię. Nie wiedzieliśmy wtedy, że nastąpi to za dziesięć lat – mówił Ireneusz Niewiarowski.

O przyszłości regionu oraz problemie związanym z odkrywką Ościsłowo opowiedział Maciej Sytek. Jak powiedział debatę zorganizowano zbyt późno bowiem o tym, że skończy się węgiel wiedziano już w latach 90- tych.

Według Sebastiana Rysza Polska dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej ma zdecydowanie więcej korzyści, aniżeli strat.

-Przez 14 lat Polska zyskała 150 mld euro, a wpłaciła 50 mld. Dziś z różnych powodów – Brexit, kryzys emigracyjny, wzmocnienie granic, konflikt między Rosją i Ukrainą sytuacja finansowa Unii bardzo się zmieniła. Straci na tym cała Europa, jak i Polska. Pomoc unijna będzie się zmniejszać, bo jesteśmy coraz bogatszym krajem- mówił.


Medal dla osoby zasłużonej na rzecz rozwoju lokalnego otrzymali Bożena Kołek, Alina Bartosik , Zdzisław Czapla, Sławomir Gacka, Piotr Gebler, Dariusz Grajkowski, Zenon Matuszewski, Mirosław Mękarski, Jerzy Zygmunt.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Towarzystwo Samorządowe wraz z Komisją Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce.
 

Modlitwa, wiara i kwiaty, czyli Boże Ciało w NSPJ ...
„Taxi 5”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 07 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.