Andrzej Styczyński: Epidemia arogancji i bezradności

nowoczesnas

To, że jesienią nadejdzie druga fala epidemii mówili wszyscy, którzy się na tym znają. Każdy odpowiedzialny rząd powinien brać to pod uwagę i się odpowiednio przygotować.

Nie jest prawdą, że na tle innych krajów europejskich wypadamy bardzo dobrze, wręcz przeciwnie. Pod względem ilości zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców jesteśmy w czołówce Europy. W Niemczech ten parametr jest 4 razy mniejszy niż u nas.

Aktualnie jesteśmy zatkani, wszystkie odziały covidowe w Polsce są pełne. Obecnie każdy, kto zostanie zakażony i zachoruje specjalistycznej pomocy już nie otrzyma, zdany jest sam na siebie i mówię to z całą odpowiedzialnością.
Oto, do czego doprowadziła arogancja, pewność siebie i nieprzestrzeganie procedur.

Ta właśnie niechęć i wstręt do przestrzegania procedur leży u podstaw całej PiS-owskiej rewolucji i w konsekwencji chaosu i bałaganu w którym się znajdujemy.

Oczywiście pogarda w stosunku do obowiązujących procedur początkowo może się podobać, szczególnie ludziom prostym i niewykształconym. Podparta odpowiednią propagandą daje wrażenie sprawczości, energii i stanowczości w podejmowaniu działań

i decyzji. Jednak w przypadku skomplikowanych spraw zamienia się w brawurę prowadzącą do chaosu, marnowania środków lub nieszczęścia.

Tak było w przypadku Smoleńska i tak jest aktualnie w przypadku sposobu uchwalania ustaw w Sejmie, reformy sądów, organizacji wyborów, wydawania pieniędzy na pomoc publiczną, zakupu respiratorów i masek dla szpitali.
Procedury wprowadza się nie po to by utrudniać ludziom życie, lecz najczęściej na postawie
doświadczeń życiowych.

Przetargi publiczne wprowadzono po to by uniknąć korupcji. Terminy i etapy czasowe pomiędzy wydawaniem decyzji i podejmowaniem działań wprowadzono po to, by dać czas na odpowiednie konsultacje, zastanowienie się nad problemem i w efekcie uniknąć błędów.

Procedury należy poprawiać i udoskonalać, ale w żadnym wypadku nie można ich pomijać.
Kraje , które mają rozsądne, przestrzegające procedur rządy radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. My mamy to, co mamy.

Andrzej Styczyński

Jak będzie wyglądać Wszystkich Świętych? Parafie c...
Wideo: WyBorowa6 na przekór jesiennej pogodzie. Sp...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.