Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Anna Marecka: Wakacje!

Wakacje

Nadeszły oczekiwane przez dzieci i młodzież wakacje! Czas wypoczynku i wytchnienia od obowiązków szkolnych. Również dla dorosłych to okres urlopów, podróżowania, zawierania nowych znajomości i miłych pogawędek przy filiżance dobrej, aromatycznej kawy! Drodzy Państwo – kawa wraca do łask!!!

Za czasów mojej aktywności lekarskiej kawę postrzegano jako niezdrową używkę – podejrzewano, że może powodować raka trzustki, chorobę wrzodową żołądka i refluks (zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku). W związku z tym, częstym zaleceniem lekarskim było ograniczenie jej spożycia. Obecnie wiemy, że napój ten ma korzystne działanie dla zdrowia. Mówi o tym, w wywiadzie dla Gazety Lekarskiej prof. dr hab. Mirosław Jarosz – pełniący funkcję dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia. Opinię tę wydało grono ekspertów w oparciu o wieloletnie badania i analizy. Drogą tych badań wykazano, że kawa posiada bardzo silny potencjał antyoksydacyjny – zawiera wiele bioaktywnych związków, chroniących nasze ciało przed wystąpieniem miażdżycy, udaru, zawału serca, złośliwych nowotworów, a także zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (poprawia metabolizm glukozy). Badania dowiodły, że u chorych z rakiem jelita grubego leczonych chemioterapią i spożywających co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, ryzyko zgonu zmniejszyło się o 52%. Dodatkowo, zwiększając przepływ krwi przez struktury mózgowe, odpowiedzialne za postrzeganie, kojarzenie i czujność, przyczynia się do zmniejszenia liczby kolizji drogowych i wypadów przy pracy.

Jednak, jak podkreśla Pan profesor, mimo iż kawa znalazła się w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Żywności, we wszystkim należy zachować umiar i rozwagę. Obserwujmy reakcje swojego ciała – jeżeli wystąpi nadpobudliwość, szybsze bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze należy ograniczyć spożycie lub skonsultować to z lekarzem. Bądźmy świadomi, że reakcja każdego organizmu na ten produkt spożywczy może być osobniczo zmienna i pamiętajmy: „co za dużo, to niezdrowo”.

Natomiast bardzo zdrowa dla ciała i duszy będzie wyprawa do jednego ze znanych i uznanych polskich uzdrowisk polecanych przez autora „Vademecum pacjenta praktyka”:

Cieplice Śląskie Zdrój
Najmniejsze na pogórzu Sudetów zachmurzenie w ciągu roku, klimat bodźcowy, stosunkowo ciepły, pozwalają kuracjuszom i kuracjuszkom z końskim zdrowiem na wielokilometrowe krajobrazowe wycieczki, w czasie których, opalając się, można się również wzajemnie poznać, zaś po powrocie wykąpać w wodzie o temperaturze do 42 stopni, słabo zmineralizowanej i zjeść kolację popijając wodą stołową „Marysieńka”.

Ciechocinek
Od blisko 150 lat rendez-vous kuracjuszek i kuracjuszy o połowę młodszych od uzdrowiska. Wspólne oddychanie przed tężniami dla wysokociśnieniowców, park zdrojowy z pełnymi dyskrecji zagajnikami dla niskociśnieniowców, zaciszne poczekalnie zabiegowe, rozkoszny basen kąpielowy dla pacjentów wolnych od chorób skórnych, płaskie ukształtowanie terenu idealne dla astmatyków, wreszcie niewielka odległość od Torunia oferującego pacjentom z Ciechocinka na diecie szeroki wybór różnych dań regionalnych, zaś pacjentom spragnionym rozrywek – dyskoteki, dansingi tradycyjne i strip-tease.

(ze swej strony dodam, że dla osób spragnionych głębokich przeżyć duchowych bliska obecność Ojca R. i jego radia bywa zbawienna).

Miłych wakacji z umiarkowanym spożyciem kawy życzy

lek. Anna Marecka

Brudzew: Noc ludowych wierzeń
Najzdolniejsi i najbardziej ambitni docenieni prze...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.