Antosik nie martwi się o spłatę kredytu na budowę mieszkań na os. Wyzwolenia, bo spłacą go ich najemcy

1

Podczas majowej sesji Rady Miejskiej Turku jedna ze złożonych interpelacji dotyczyła budowy przez spółkę PGKiM w Turku mieszkań na wynajem na os. Wyzwolenia w Turku.

W odpowiedzi na tę interpelację można było uzyskać informację, że miasto oczekuje na rozstrzygniecie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w sprawie udzielenia PGKiM kredytu w kwocie 4.607.264,44 zł, a po wydaniu decyzji kredytowej zostanie podpisana przez PGKiM umowa kredytowa.

Przyjrzeliśmy się zatem umowie pod względem obowiązków najemców mieszkań. Przypomnijmy, że to Antosik zlecił spółce miejskiej budowę mieszkań na kredyt.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który udzieli kredytu na budowę mieszkań na os. Wyzwolenia jak każdy inny bank udzielając kredytów liczy z tego tytułu na zysk. Takie jego prawo i cel jego działania.

Kredytując inwestycje zabezpiecza on także zwrot udzielonego kredytu.

Pamiętajmy, że banki nie są instytucjami charytatywnymi. Oczywistym jest, że każdy bank stara się jak najskuteczniej minimalizować ryzyko związane z udzieleniem kredytu, stosując wachlarz zabezpieczeń w umowie kredytowej.

W przypadku kredytu na budowę mieszkań przez spółkę PGKiM prawne zabezpieczenie jego spłaty stanowić będzie :
1) hipoteka umowna na kredytowanej nieruchomości,
2) przelew wierzytelności (cesja) z umowy ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości na rzecz BGK,
3) przelew (cesja) wierzytelności z tytułu należnych czynszów z zawartych i
przyszłych umów najmu kredytowanych lokali mieszkalnych.

Takie zabezpieczenia kredytu stosuje się zawsze gdy kredytobiorcę (PGKiM) łączy z trzecią stroną (najemcy mieszkań) istotna z punktu widzenia kredytu umowa (umowa najmu lokali).

Zgodę na taką formę zabezpieczenia podpisze PGKIM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Turku bowiem treść umowy kredytowej jest jednakowa dla wszystkich kredytobiorców korzystających z oferty BGK w ramach finansowania zwrotnego inwestycji.

W przypadku najemców lokali na os. Wyzwolenia, które zamierza wybudować PGKIM spłatą kredytu i odsetek obciążeni zostaną najemcy mieszkań.

W tym momencie przyszli najemcy staną się ewentualnymi dłużnikami banku. Wszystkie prawa i obowiązki łączące najemców i PGKiM łączyć teraz będą najemców i BGK.

Jakiekolwiek potknięcie w płatnościach czynszu upoważni BGK do wszczęcia egzekucji komorniczej przeciwko najemcy.

Najemca za spłatę kredytu odpowiadał będzie całym swoim majątkiem.

Pomysł Antosika niby dobry dla Urzędu bo kredyt weźmie PGKiM.

Finalnie dla PGKiM też dobry bo kredyt i odsetki spłacą najemcy.

Jak już kiedyś informowaliśmy czynsze będą naliczone w taki sposób , aby ich wysokość wystarczyła na spłatę zaciągniętego kredytu, odsetek czy bieżącej obsługi budynku.

Ponadto PGKiM zobowiązane będzie złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji zgodnie z art. 777 k.p.c i stanowić ono będzie integralną część umowy kredytowej.

W przypadku problemów ze spłatą kredytu oświadczenie złożone w tej formie będzie podstawą nadania klauzuli wykonalności w trybie postępowania niejawnego bez udziału stron.

Wszystko w porządku. Wszystko zgodnie z prawem. Tylko......
Dlaczego o takich kruczkach prawnych nie informuje się zainteresowanych wynajęciem mieszkań, które mają być wybudowane przez PGKIM na os. Wyzwolenia.
Osoba biorąca kredyt bezpośrednio z banku ma świadomość swoich zobowiązań. Najemcy mieszkań z PGKIM takiej wiedzy nie pozyskają ani od Antosika ani od PGKiM.

Szanowni Państwo weźcie powyższe informacje pod uwagę podejmując decyzję o wynajęciu mieszkań na Wyzwolenia.
Potem może już być za późno.

Przypominamy także, propozycje Zarządu Towarzystwa Samorządowego w zakresie mieszkań na wynajem :
- Mieszkania z dotacją z budżetu państwa w wysokości 35-45%
- Brak spłaty kredytu przez najemców
- Mieszkania będą własnością miasta
- Czynsz mniejszy o 40% od tego który proponuje Antosik
- Możliwość wykupu mieszkania po 10 latach.

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

Władysławów: Ciało mężczyzny odnalezione. Poszukiw...
Władysławów: Święty Krzysztof niech czuwa nad kier...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 28 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.