Czarny Piątek – dowiedz się więcej

Czarny Piątek

Czarny Piątek – dowiedz się więcej

Krótka historia amerykańskiego święta wyprzedaży

Czwarty czwartek listopada to niezwykle ważny dzień w życiu rodzinnymi wszystkich Amerykanów. Wypada wtedy Święto Dziękczynienia, które w można porównać chyba jedynie do polskiej Wigilii. Wyobrażenie obchodów tej uroczystości poza Stanami i Kanadą znane jest przede wszystkim z wytworów kultury popularnej: filmów, seriali czy książek. Z czym jeszcze łączy się Święto Dziękczynienia? Zachęcamy do lektury.

Indyk w roli głównej kiedyś i dzisiaj

Na początek kilka ciekawostek dla głodnych wiedzy. Święto Dziękczynienia upamiętnia pierwsze dożynki mieszkańców Plymouth, które odbyły się w 1691 roku. Amerykanie nie mają długiej historii, ale z uwielbieniem kultywują to, co w krótkim czasie zaważyło na powstaniu ich kultury. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, dzięki czemu przed południem mężczyźni mogą wybrać się na „polowanie na indyka” – które dzisiaj częściej kończy się w supermarkecie, niż na łące – a po południu cała rodzina zasiada wspólnie przy stole do uroczystej kolacji. Nawiązuje to do wspólnoty, jaka zawiązała się między pielgrzymami, którzy przypłynęli do wybrzeży kontynenty amerykańskiego na statku Mayflower oraz tradycyjnie zamieszkującymi tereny wokół kolonii Plymouth rdzennymi Amerykanami z plemienia Wampanoagów.

Święta, święta i po świętach

Czy Amerykanie w piątek po Święcie Dziękczynienia idą do pracy? Jeśli pracują w sklepie, to z całą pewnością. To właśnie zwyczaj związany z tym dniem znacznie bardziej rozpowszechnił się w innych częściach świata. Mowa oczywiście o Black Friday – w Polsce znanym jak Czarny Piątek. Jest to tradycyjne święto wyprzedaży, kiedy w korzystnych cenach można kupić drogie na co dzień produkty. Promocje dotyczą wszystkich dziedzin handlu, jednak właśnie ze względu na obniżki sięgające nawet 80% zwykłej ceny olbrzymim zainteresowaniem cieszą się oferty sklepów z elektroniką. Co ciekawe, promocyjne oferty dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jaki i internetowych. Te drugie polecamy szczególnej uwadze przede wszystkim dlatego, że zakupy online pozwalają uniknąć nerwów związanych z długim oczekiwaniem w kolejkach i przepychaniem się przez tłumy innych, spragnionych promocji, klientów. Czarny Piątek – dowiedz się więcej.

Czarny Piątek – od czego to się zaczęło?

Dlaczego to właśnie tego dnia amerykańskie sklepy zdecydowały się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów? Ze Świętem Dziękczynienia nieodłącznie wiążą się również parady na ulicach większych miast, w tym rzecz jasna samego Nowego Jorku. To właśnie tam właściciele sklepów otwierali je na czas długiej parady, a ze względu na radosny, rodzinny nastrój, towary sprzedawali w obniżonych cenach. Pomysł podchwycili mieszkańcy innych amerykańskich miast, a dzisiaj Czarny Piątek to dzień szalonych wyprzedaży nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie i Azji. Czarny Piątek przeciągnął się również na pozostałe dni weekendy, a coraz większą popularnością cieszy się następujący po nim Cyber Monday, będący finałem wielkich promocji w sprzedaży przez Internet. Jeśli wiec nie udało Ci się upolować wymarzonego sprzętu stacjonarnie, możesz to zrobić online.
Tuliszków: Rodzice boją się o bezpieczeństwo swoic...
Pierwszoklasiści z ZST oficjalnie wstąpili do szko...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 04 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.