Bronisław Urban: W jakim celu powołano kiedyś Polski Komitet Normalizacyjny?

PKN

Pod koniec grudnia 2019r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Normalizacyjnej IV kadencji. Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Prezes PKN dr Tomasz Schweitzer podziękował za społeczną pracę wszystkim członkom Rady, szczególnie serdecznie tym, którzy już nie ubiegali się w ogólnopolskich wyborach (wg ustawy o normalizacji) o zakwalifikowanie się do RN V kadencji. Omówił dokonania kierownictwa PKN-u w ostatnim roku oraz współpracę z RN w okresie ostatnich czterech lat. Szczególnie mocno podkreślał wspólnie prowadzoną działalność edukacyjną społeczeństwa dotycząca normalizacji. Dla dziesiątek tysięcy techników i inżynierów starszego pokolenia pojęcie ”normalizacja” to był chleb powszedni.

W każdym większym zakładzie wytwórczym istniała komórka zajmująca się Polskimi Normami ( i nie tylko polskimi). W niektórych z nich nawet powoływano dyrektora do tych spraw. Niestety, w okresie transformacji polskiej gospodarki temat ten potraktowany został marginalnie .Rynek polski został „zalany” zachodnimi produktami i kupujący ze zdziwieniem stwierdzali, że nabyty produkt codziennego użytku np. wężyk do kranu w łazience nie „pasuje”. Trzeba również kupić nowy kranik-oczywiście sprowadzony z „zachodu”.

W ostatnich latach udało się wprowadzić do podstawy programowej średnich szkół technicznych przedmiot przybliżający pojęcie o normalizacji i jej wpływ na życie gospodarcze kraju. Zaplanowane przez administrację PKN-u konferencje informacyjne w kraju na wyżej podane zagadnienia w 2019r., ze względu na wybory do nowej RN (V kadencji) zostały przesunięte na rok bieżący.

Niektóre wyższe szkoły techniczne wprowadzają również wykłady z tej dziedziny wiedzy.

Ze względu na autonomiczność uczelni - od kadry naukowej tychże zależy czy uznają normalizację za ważną dziedzinę wiedzy inżynierów (i nie tylko) mającą istotny wpływ na gospodarkę kraju.

Miłym akcentem tego spotkania było wręczenie pracy doktorskiej prezesowi PKN-u przez jednego z członków Rady na temat normalizacji, obronionej na Wojskowej Akademii Technicznej.

W związku ze zbliżająca się setną rocznicą PKN-u (założonego w 1924r. przez Komitet Techniczny przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu ) czynione są starania o upamiętnienie powstania tej instytucji w postaci Pomnika Normalizacji.

Bronisław Urban, Kotwasice
Członek Rady Normalizacyjnej II i IV kadencji

Rozliczasz PIT? Sprawdź nowe terminy
Tuliszków: Zapraszamy na treningi z Uczniowskim Kl...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.