Brudzew: Nagrodzeni za sukces!

Wycieczka do Poznania

W ostatnią sobotę października br. laureaci konkursu „Bliżej naszych korzeni – gwarowa tożsamość regionu ”, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Kali-NoVa”, a współorganizatorem Szkoła Podstawowa w Galewie z filią w Chrząblicach, udali się na jednodniową wycieczkę do Poznania. Organizatorzy wyjazdu pomyśleli o wszystkim i przygotowali program odpowiadający gustom zróżnicowanej grupy wiekowej.

Jego pierwszym punktem była wizyta w Muzeum Bambrów Poznańskich – unikalnej placówce kulturalnej, w której można było zapoznać się z historią osadników Bambergu oraz kulturą wsi wielkopolskiej.

Następnie cała grupa udała się do Muzeum Etnograficznego. W tym miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki mogli podziwiać jubileuszową wystawę „Rzeczy mówią”.

Kolejnym, równie ciekawym, punktem programu był spacer po Starym Mieście. Tuż przed południem wszyscy zgromadzili się przed wieżą poznańskiego Ratusza, by podziwiać ,wraz z innymi przybyłymi w to miejsce, jedną z atrakcji turystycznych tego miasta, a mianowicie koziołki, które codziennie o 12:00 bodą się przy dźwiękach hejnału.

Niewątpliwie niezwykłym przeżyciem było wysłuchanie koncertu organowego w Poznańskiej Farze, perle baroku. Trzeba przyznać, że to niecodzienne wydarzenie.

Kolejną atrakcją tego jednodniowego pobytu w stolicy Wielkopolski było przejście pod pomnik Starego Marycha, fikcyjnej postaci literackiej stworzonej przez Juliusza Kubla, stanowiącej symbol gwary poznańskiej. Po dość wyczerpującej wędrówce przyszedł czas na odpoczynek i smaczny posiłek w Restauracji Bamberka.

Ostatnim punktem programu był przejazd autokarem do Teatru Muzycznego w celu obejrzenia musicalu pt. „Footloose”, nawiązującego do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80. Zakaz tańca – jako źródła wszelkiego zła – wg dorosłych mieszkańców Bomont – stał się zarzewiem konfliktu zawartego w tym wyjątkowym spektaklu. Łatwo można było dostrzec, że emocje młodych wykonawców stały się odczuciami publiczności w różnym wieku.

Wycieczka do Poznania dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, ale była również nietypową lekcją na temat gwarowej tożsamości regionu.
Brudzew: Ślubowanie uczniów klasy pierwszej w Chrz...
Tuliszków: III Ogólnopolski Turniej Karate w Bydgo...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.