Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Co należy wiedzieć o autostradach

co należy wiedzieć o autostradach

Autostrady są drogami specjalnie przystosowanymi do szybkiego ruchu pojazdów. Nie da się ukryć, że infrastruktura autostrad znacznie odbiega od standardu większości dróg w Polsce. Są one pozbawione jakichkolwiek defektów, a także, niektóre ich odcinki są płatne. Co więc warto wiedzieć o autostradach w naszym kraju?

Minimalna prędkość na autostradach w Polsce

Każdy z kierowców, ceni sobie obecność autostrad w naszym kraju. Jak wiadomo, dzięki idealnie przystosowanym drogom, w niezwykle szybki i komfortowy sposób można pokonać duże odległości. Zwykle pokonując autostrady możemy zauważyć znaki, mówiące nam o maksymalnej, dopuszczalnej prędkości lub miejscowym jej ograniczeniu np. ze względu na zaistniałe problemy lub roboty drogowe. Jak zauważają specjaliści z https://motoklub.pl, nie spotkamy się natomiast ze znakiem, który informuje nas o minimalnej prędkości, z którą można poruszać się po autostradzie. Chociaż większość z nas nie zaprząta sobie głowy prędkością minimalną, mogą zdarzyć się sytuacje, w których wiedza ta okaże się przydatna. Okazuje się, że przepisy ruchu drogowe w żaden sposób nie informują nas o dopuszczalnej, minimalnej prędkości na żadnej z dróg w naszym kraju. Niemniej jednak, warto spojrzeć na definicję autostrady, która informuje nas, że jest to droga dwujezdniowa, z odpowiednim oznaczeniem, na której został dopuszczony ruch poprzeczny pojazdów. Co więcej autostrada przeznaczona jest tylko do ruchu pojazdów samochodowych, jednak nie zaliczają się do nich czterokołowce lekkie. W dalszej części definicji możemy dowiedzieć się, że pojazdy te, by mogły poruszać się po autostradzie, muszą na równej i poziomej powierzchni, rozwinąć prędkość co najmniej 40 kilometrów na godzinę- nawet w przypadku ciągnięcia za sobą przyczep. Wobec tego, z powyższej definicji można jasno wywnioskować, że minimalna prędkość na autostradzie, wynosi 40 kilometrów na godzinę i jest to wymóg dla każdego pojazdu, który na ten rodzaj drogi wjeżdża. Warto dodać, że musi być to pojazd samochodowy, a nie np. motorower. Co więcej warto dodać, że w przypadku trudnych warunków atmosferycznych czy chociażby awarii pojazdu, prędkość minimalna nie obowiązuje.

Bramki na autostradach- sposoby poboru opłat

Na pewno większość kierowców wie, że przejazd autostradami jest płatny. Najwięcej punktów poboru opłat jest na niezwykle ruchliwej autostradzie A4. Popularne bramki na A4 i nie tylko, bywają zmorą wielu kierowców. Często to właśnie bramki są punktem gdzie kierowcy muszą zwalniać i stać często w dość długich kolejkach. Okazuje się, że większość kolejek bierze się z niewiedzy, w jaki sposób można dokonać opłaty. Otóż warto zapoznać się z dwoma funkcjonującymi systemami opłaty na bramkach, a także z wygodnym sposobem płatności z poziomu naszego smartfona. Zgodnie z tym wyróżniamy:

• system poboru opłat zamknięty- w myśl tego systemu, już przy samym wjeździe na płatną autostradę pobieramy bilet, a następnie przy zjeździe, na kolejnych bramkach uiszczamy opłatę za przejechany przez nas fragment. Oznacza to, że tak jak w przypadku bramek na A4, przejedziemy przez dwa punkty, bez znaczenia czy zjedziemy gdzieś w połowie, czy będziemy podróżować przez cały, płatny odcinek. Warto pamiętać, że bramki znajdują się na każdym węźle płatnego odcinka, w miejscu gdzie się on kończy i zaczyna.
• system poboru opłat otwarty- jest to system, który charakteryzuje się tym, że jadąc przez autostradę spotkamy na swojej drodze tylko jedną bramkę, jednak co jakiś czas. Wówczas na każdej bramce uiszczamy jakąś część opłaty, a na węzłach nie ma dodatkowych bramek. Od czego wówczas zależy ilość punktów poboru opłat? Otóż wszystko zależy od tego jak długo będziemy podróżować autostradą. Jeśli pomiędzy węzłami nie natrafimy na bramki, to nie będziemy musieli płacić. Jeśli jednak jedziemy dłuższą trasą, to niestety, ale otwarty system opłat, może sprawić problemy i znacznie opóźnić naszą podróż. Bramki na A4 charakteryzują się właśnie tym systemem.

Warto wspomnieć, że istnieje również możliwość uiszczenia opłaty przez kierowców w aplikacjach mobilnych, co jest nie tylko o wiele bardziej wygodne, ale również funkcjonalne.
Malanów: Otwarcie świetlicy wiejskiej w Celestynac...
.
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.