Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Co oznacza PIT 37? Podstawowe pytania i informacje.

PIT 37

„PIT 37” jest nazwą deklaracji podatkowej, którą podatnicy składają na specjalnym formularzu -zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Dla formularzy składanych od 21 grudnia 2021 roku obowiązuje druk podatkowy o numerze 28. PIT 37 jest jedną z najpopularniej wykorzystywanych deklaracji, w szczególności używanej przez osoby pracujące w ramach umów o pracę lub umów zlecenia rozliczających się na zasadach ogólnych skali podatkowej.

Podstawy pracy nad PIT 37 i PIT 11

Podatnik, który planuje przygotować własne zeznanie PIT 37 będzie potrzebował informacji o swojej osobie (dane identyfikacyjne), oraz danych finansowych i mających wpływ na podatki. Podstawą opracowania indywidualnej deklaracji są informacje, które po zakończonym roku podatkowym podatnicy otrzymują od swoich pracodawców lub płatników na formularzach PIT 11. PIT 11 pracodawca składa do urzędu skarbowego do końca stycznia (w tym roku do 31 stycznia 2022) w formie elektronicznej. Natomiast do końca lutego PIT 11 pracodawcy przekazują drugi egzemplarz swoim pracownikom. I właśnie ten dokument stanowi podstawę i źródło informacji finansowych to pracy nad własną deklaracją PIT 37.

Formy przygotowania i złożenia deklaracji

PIT 37 jako jedna z niewielu deklaracji jest dostępna dla podatników w wszystkich trzech formach rozliczenia:
- tradycyjnej;
- elektronicznego PIT online;
- usługi Twój e-PIT.

Praca nad PIT może odbywać się w sposób tradycyjny – poprzez wypełnienie oraz podpisanie papierowego formularza, lub elektronicznie, czyli na komputerze. Elektroniczne formy pracy umożliwiają pracę nad PIT online w specjalnej aplikacji do pracy nad PIT, albo wybór pracy w usłudze Twój e-PIT.

Złożenie deklaracji następuje tradycyjnie – czyli dla papierowego formularza (również dla tych opracowywanych na komputerze, ale następnie drukowanych i podpisywanych) - osobiście w urzędzie skarbowym, w specjalnej maszynie PIT’omacie lub za pomocą nadania przesyłką operatora wyznaczonego – obecnie Poczty Polskiej. Dostarczenie PIT tradycyjnie w innej formie, na przykład przez kuriera nie jest zakazane, jednak nie gwarantuje podatnikowi zachowania terminu (jeżeli np. przesyłka nie dotrze na czas), oraz może być trudne w zakresie dowodowym – ewentualnego wskazania, kiedy PIT został złożony.

Złożenie deklaracji w formie elektronicznej oznacza w praktyce jej wysłanie przez internet. Do tego służą specjalne rozwiązania informatyczne (odpowiednie bramki), które pozwalają wysłać PIT 37 w aplikacji do PIT lub usłudze Twój e-PIT. Należy pamiętać, że wysyłka deklaracji w formie e-mail nie jest odpowiednią formą złożenia rozliczenia.

Terminy złożenia deklaracji PIT 37

PIT 37 należy złożyć w ustawowo wskazanym (również na formularzu) terminie "od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45 ust. 7 ustawy". Termin uznaje się za zachowany nie tylko w momencie osobistego złożenia PIT do urzędu, ale również w wypadku nadania listem poleconym Poczty Polskiej - zgodnie z datą jego nadania na pieczęci. W przypadku terminu wypadającego w dzień wolny lub w sobotę zastosowanie mają zasady ustawy Ordynacji Podatkowej w zakresie jego przedłużenia.

Nowy taryfikator, nowe mandaty dla mieszkańców pow...
W turkowskich aptekach nie zrobisz testu na COVID-...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.