Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa:
https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/
Podział majątku wspólnego po rozwodzie – kluczowe znaczenie ma ustrój majątkowy
W momencie zawierania związku małżeńskiego niewiele osób zastanawia się nad potencjalnym rozwodem. Nie ma w tym nic dziwnego. W większości przypadków małżonkowie decydują się na wspólnotę majątkową. Oznacza to, że większa część majątku będzie wspólna, a z czasem prawdopodobnie majątek ten będzie coraz większy.
Co ważne, w sytuacji, gdy małżonkowie nie zdecydują się na inny rodzaj ustroju małżeńskiego, wspólnota majątkowa zostaje narzucana "automatycznie". Warto o tym pamiętać. Istnieją również inne rodzaje ustroju majątkowego, takie jak na przykład rozdzielność majątkowa, rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków czy rozszerzona wspólność majątkowa.
W niektórych przypadkach rozdzielność majątkowa może być korzystnym rozwiązaniem – na przykład wtedy, gdy jedna ze stron posiada duży majątek osobisty lub prowadzi firmę, która generuje bardzo duże zyski. Po ustaniu wspólności majątkowej podział majątku może być o wiele prostszy.
Majątek wspólny – co podlega podziałowi przy rozwodzie?
Dla większości małżonków, którzy zdecydowali się na rozwód, kluczowe znaczenie ma to, co podlega podziałowi przy rozwodzie. Ustawowa wspólność majątkowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa.
Mowa tu między innymi o nieruchomościach, pojazdach czy o innych dobrach, a także o wszelkich przedmiotach codziennego użytku. Im więcej przedmiotów wchodzi w skład majątku, tym podział majątku wspólnego jest bardziej skomplikowany.
W skład majątku wspólnego wchodzą również środki uzyskane w ramach wynagrodzenia za pracę, a także dochody z innych źródeł, na przykład uzyskane w ramach prowadzenia innej działalności zarobkowej każdego małżonka. Oprócz tego do majątku wspólnego wlicza się także dochody uzyskane z majątku wspólnego, a także – co bardzo istotne – z majątku osobistego.
Podziałowi mogą podlegać również środki zgromadzone na rachunku otwartym lub w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Dokonując podziału majątku wspólnego, należy o tym pamiętać.
O czym pamiętać podczas podziału majątku wspólnego?
Podział majątku po rozwodzie może zostać dokonany w sposób polubowny, poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego lub na drodze sądowej. Postępowanie przed sądem może być jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, jak ma wyglądać podział majątku wspólnego.
Co istotne, w każdym przypadku jednak strony muszą zastanowić się nad tym, jak podział majątku wspólnego ma wyglądać. W przypadku postępowania w sądzie propozycja podziału powinna znaleźć się w odpowiednim wniosku.
Jeśli chodzi o sposoby podziału majątku wspólnego, jest ich kilka. Można przydzielić małżonkom poszczególne składniki majątku lub zdecydować się na sprzedaż majątku, a następnie podzielić się uzyskanymi środkami finansowymi.
Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podział majątku, może być przydzielenie jednemu małżonkowi danych składników majątku – w takim przypadku będzie on musiał spłacić drugiego małżonka.
Nie tylko majątek wspólny – majątek osobisty również może mieć znaczenie dla sądu
Osoby, które zawierają związek małżeński, bardzo często posiadają już pewien majątek osobisty. Co ważne, wszystkie dobra, które zostały nabyte przed ślubem, po zawarciu związku nadal pozostają składnikami majątku osobistego. Nie oznacza to jednak, że nie mają one żadnego znaczenia dla sądu w momencie, gdy następuje sądowy podział majątku wspólnego.
W trakcie postępowania sąd może wziąć pod uwagę, jaki był majątek osobisty małżonków w momencie wchodzenia w związek małżeński. Znaczenie ma przede wszystkim to, czy w trakcie trwania małżeństwa nastąpiło powiększenie wyłącznie majątku wspólnego, czy również osobistego. Jeśli któraś ze stron posiada duży majątek osobisty, podział majątku wspólnego małżonków może być bardzo skomplikowany.
Co prawda majątek osobisty nie podlega podziałowi. Bardzo często w trakcie postępowania pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące tego, co należy do majątku wspólnego, a co do osobistego. W takim przypadku to po stronie właściciela majątku osobistego leży udowodnienie, że dane dobra nie są elementem majątku wspólnego. W przeciwnym wypadku podział majątku wspólnego może być dla niego niekorzystny.
Podział majątku po rozwodzie nie musi być trudny
Nie da się ukryć, że postępowanie rozwodowe samo w sobie jest niezwykle stresujące. Jeśli dodatkowo zachodzi konieczność dokonania sądowego podziału majątku, również w oddzielnym postępowaniu, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy majątek wspólny jest spory i mogą pojawić się pewne komplikacje.
Niestety, podział majątku może implikować wiele trudności, szczególności jeśli między małżonkami nie ma zgodny co do tego, jak ma wyglądać taki podział. Doświadczony adwokat może okazać się cennym wsparciem, ponieważ nie tylko zadba on o interesy swojego klienta, ale też pomoże dokonać podziału majątku wspólnego małżonków.
Więcej informacji na temat tego, co wlicza się do podziału majątku po rozwodzie, znajdziesz tutaj:
https://togethermagazyn.pl/jak-podzielic-majatek-po-rozwodzie/