Co to jest sieć 5G i jak działa? Podstawowe informacje

Sieć komórkowa

Wokół bezprzewodowej sieci 5G narosło wiele mitów. Niektóre z nich mówią o tym, że ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Jednak ta technologia łączności ma głównie na celu polepszenie jakości połączenia internetowego, co w dobie postępującej digitalizacji jest nie tyle nowoczesnym i niespodziewanym krokiem, ile po prostu koniecznością. Na czym polega jej działanie?

Sieć 5G – czym tak właściwie jest?

5G to sieć komórkowa piątej generacji. Główną cechą różniącą nową wersję od wcześniejszych, jest wyższa przepustowość. Sieć, z której obecnie korzystamy, czyli 4G, jest bardzo mocno przeciążona. Masa użytkowników korzysta z wielu urządzeń, które w konsekwencji spowalniają jej działanie.

Główną misją sieci jest zapewnienie wyższych szczytowych prędkości danych. Oprócz tego łączność 5G ma powodować mniejsze opóźnienia transmisji informacji, a także zapewniać bardziej stabilny sygnał połączeń i przede wszystkim możliwość korzystania z nieporównywalnie większej przepustowości. Eksperci oceniają to rozwiązanie jako jedno z najbardziej przełomowych, jeżeli chodzi o technologie łączności.

Sieć 5G to dzieło wybitnych specjalistów

Sieć 5G nie mogła powstać bez udziału specjalistów z branży informatycznej. Zaawansowane rozwiązania technologiczne są niezwykle trudne do modyfikowania oraz usprawniania. Dlatego przy pracach wokół powstawania sieci 5G brało udział wielu wybitnych fachowców z różnych instytucji i firm. Można jednak wyróżnić jedną z nich.

Jest to niezaprzeczalnie Qualcomm – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, które specjalizuje się w komunikacji bezprzewodowej. Wiele fundamentalnych zasad działania ultranowoczesnej sieci 5G zostało opracowanych właśnie przez nie.

Najlepszy zasięg sieci komórkowej – którzy operatorzy oferują standard 5G?

Jeżeli chodzi o standard 5G, oferują go takie sieci, jak m.in. Play, Orange czy INEA. Głównym atutem takiego rozwiązania technologicznego jest to, że użytkownik może skorzystać ze znacznie lepszej transmisji danych w porównaniu ze standardem LTE. Oprócz wyboru pakietu, ważne jest również, w jakiej lokalizacji będziemy korzystać z nowego standardu łączności. Zasięg sieci komórkowej zależy od miejsca, w jakim się przebywa – inny standard połączenia będzie w mniej zaludnionym miejscu, a inny w centrum dużego miasta. Warto przyjrzeć się ofertom dostawców i dowiedzieć się, czy telefony na abonament w Play, Orange czy INEA będą dobrym wyborem.

Porównanie ofert – który dostawca jest najlepszy?

Telefony na abonament, które będą miały dostęp do sieci 5G, oferuje m.in. Orange. W cenie 60 złotych za miesiąc można korzystać z nowoczesnej łączności, a oprócz tego w pakiecie otrzymuje się dostęp do 25 GB Internetu oraz nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y.

Natomiast w przypadku Play klienci najczęściej wybierają ofertę SOLO M, która umożliwia korzystanie z 40 GB transmisji danych w pełnej prędkości, a także nielimitowane SMS-y, rozmowy i MMS-y. Oprócz tego użytkownicy mają darmowy, trzymiesięczny dostęp do serwisu TIDAL.

Bardzo dobra oferta od INEA

Jeżeli chodzi o telefony na abonament, bardzo ciekawą ofertę proponuje INEA, która jest wspierana przez sieć Play. Do wyboru dla użytkownika są dwa pakiety, w których oprócz nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów, możemy wykorzystać kolejno 20 i 100 GB Internetu w cenie 24,90 i 64,90 złotych. Ogromną zaletą tej sieci jest duża łatwość w przenoszeniu numeru od poprzedniego operatora, a także to, że INEA korzysta z zasięgu największej sieci w Polsce – Play. Dzięki temu zasięg sieci komórkowej jest bardzo dobry i można cieszyć się znakomitą jakością sygnału w niemal każdej lokalizacji w naszym kraju.
Kawęczyn: Złote, diamentowe i żelazne jubileusze m...
Artystyczne Wakacje w MDK
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 wrzesień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.