Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Coraz mniej czasu na wymianę pieca. Warto skorzystać z dofinansowania

czyste powietrze

Coraz mniej czasu mają mieszkańcy Wielkopolski na wymianę starych, bezklasowych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. Uchwały antysmogowe dla Wielkopolski precyzyjnie określają daty, po upływie których użytkowanie pieców poszczególnych klas będzie zabronione. Od 1 stycznia 2024 r. w Wielkopolsce będzie można eksploatować tylko kotły 3, 4 i 5 klasy oraz takie, które posiadają certyfikat ekoprojektu. Do 1 stycznia 2026 r. dozwolone będzie użytkowanie pieców i kominków, które nie spełniają docelowych wymogów uchwały. Do momentu upływu tego terminu trzeba będzie je wymienić lub doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez Ekoprojekt, za wyjątkiem urządzeń które osiągają sprawność min. 80%. Od 1 stycznia 2028 r. będzie można użytkować wyłącznie kotły 5 klasy - zainstalowane przed 1 maja 2018 r., oraz te z certyfikatem ekoprojektu.

Głównym celem Programu Czyste Powietrze, realizowanego przez NFOŚiGW wspólnie z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jest poprawa jakości powietrza, między innymi poprzez wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dodatkowo, Beneficjenci Programu mogą uzyskać dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji budynków. Działania te mają istotny wpływ na efektywne zarządzanie energią, a przez to również domowym budżetem. Jest to pierwsza tak kompleksowa inicjatywa wspierająca modernizację segmentu ogrzewnictwa w budownictwie mieszkaniowym, która swoim zasięgiem ma objąć około 3 miliony gospodarstw domowych.

Ogólnopolski Program Priorytetowy Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 r. Budżet  Programu, którego realizacja zaplanowana jest na lata 2018-2029, szacuje się na 103 mld zł. W Wielkopolsce liczba złożonych wniosków w pierwszych trzech latach wynosiła odpowiednio: 1872, 6606, 6929. W ubiegłym roku nastąpił znaczący wzrost zainteresowania programem, a liczba złożonych wniosków wzrosła do ponad 15.600. Tak duże zainteresowanie Programem pokazuje, że Wielkopolanom zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie najbliższych. Nie bez znaczenia dla mieszkańców naszego województwa jest również aspekt ekonomiczny i możliwość efektywnego zarządzania domowym budżetem.

Dotychczas w naszym województwie pomoc finansową przyznano dla ponad 30 tysięcy Wnioskodawców na łączną kwotę dotacji ponad 491 milionów złotych. Oznacza to, że średnio na jeden wniosek beneficjent otrzymał ponad 16.000 złotych. Te wartości jasno pokazują, że warto skorzystać z Programu.

Dotacja obejmuje nie tylko wymianę starego źródła ciepła na nowe, ekologiczne. Można uzyskać również dofinansowanie do przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Beneficjent może przedstawić faktury za wymianę okien, drzwi, ocieplenie budynku, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz: w połączeniu z wymianą źródła ciepła instalację wewnętrzną c.o. i c.w.u,, oraz instalację fotowoltaiczną. Dotacja dla najwyższego stopnia dofinansowania może wynieść do 69 000 zł.

Dodatkowo, po włączeniu sektora bankowego w realizację Programu Wnioskodawcy mogą ubiegać się o kredyt w banku i złożyć wniosek o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Poza współpracą z bankami, istotną rolę w realizacji Programu odgrywają także gminy, które mogą przystępować do realizacji Programu wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej od lipca 2019 r. W 2021 r. NFOŚiGW podjął współpracę z ponad dwoma tysiącami gmin, podpisując porozumienia w sprawie wspólnej realizacji Programu Czyste Powietrze. W Wielkopolsce możemy się poszczycić prawie 89% skutecznością, gdyż do współpracy udało nam się zachęcić 200 z 226 gmin z naszego regionu.

To również w Wielkopolsce złożony został 400-tysięczny wniosek w Programie, dzięki któremu, nasz Beneficjent, realizuje kompleksowe przedsięwzięcie korzystając z podwyższonego poziomu finansowania, polegające na wymianie dotychczasowego źródła ciepła, montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej i termomodernizacji domu.
Warto również zaznaczyć, że Program na bieżąco dostosowywany jest do aktualnych potrzeb Wnioskodawców.

Ułatwiono cały proces aplikacji o środki, skrócono czas rozpatrywania wniosków do 30 dni kalendarzowych, wprowadzono rozwiązania umożliwiające składanie wniosków poprzez portal gov.pl, a także uruchomiono ofertę dla najuboższych, gdyż najczęściej to ich domy wymagają najpilniejszego wsparcia. Wszystko po to, aby dotrzeć z ofertą do jak największego grona odbiorców. Gorąco zachęcamy do skorzystania z Programu, bo Czyste Powietrze to wybór, ale i odpowiedzialność każdego z nas.

 

Tuliszków: Uroczyste podsumowanie konkursu "Mamy b...
Kubki firmowe – czym powinny się wyróżniać?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.