Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Czy rozciąganie się po bieganiu jest ważne? Sprawdź!

Czy rozciąganie się po bieganiu jest ważne?

Większość adeptów biegania podczas treningu skupia się wyłącznie na przebiegnięciu określonego dystansu, zupełnie zapominając co należy zrobić po takim wysiłku - mowa tu oczywiście o rozciąganiu. O tym, jak ważnym jest on elementem oraz kiedy i dlaczego go stosować przeczytacie w poniższym artykule.

Kiedy się rozciągać?

Rozciąganie od lat budzi wielkie emocje wśród sportowców oraz badaczy - jedni uważają, że należy przeprowadzić je jeszcze przed treningiem, inni z kolei uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest rozciąganie po treningu. Kto ma rację? Nikt nie przyzna 100% racji żadnej ze stron, chociaż ostatnie badania wskazują, że stretching przed bieganiem nie ma większego wpływu na występowanie kontuzji. A co za tym idzie nie można stwierdzić, że rozciągnięcie się przed treningiem zapobiegnie kontuzji, ani też, że się do niej przyczyni. Większość doświadczonych sportowców skłania się do wyboru rozciągania po treningu.

Dlaczego warto się rozciągać?

Każdy sportowiec powie wam, że odpowiednio przeprowadzony trening jest ważniejszy niż buty do biegania dla profesjonalistów. W pojęciu “przeprowadzony trening” mamy na myśli wszystkie jego elementy - począwszy od rozgrzewki, trening po właśnie rozciąganie mięśni. O ile rozgrzewka nie budzi wątpliwości to rozciąganie jest niedoceniane. Jakie zalety ma rozciąganie po treningu?

• Poprawia pracę ścięgien i stawów
• Przyspiesza regenerację zmęczonych mięśni
• Zwiększa przepływ krwi w rozciąganych mięśniach
• Działa kojąco na “rozdygotane” ciało po ciężkim treningu
• Wycisza umysł i relaksuje

Jak widzicie istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto się rozciągać. Być może efektów nie zauważycie od razu, ale z pewnością przy regularnym stretchingu poczujecie różnicę.

Rodzaje rozciągania mięśni

Mięsie można rozciągać na różne sposoby - w zależności od rodzaju mięśnia i naszych preferencji. Najbezpieczniejszym z nich jest rozciąganie statyczne, które polega na stopniowym rozciąganiu mięśni - należy jedynie pamiętać, aby nie przekraczać “granicy bólu”, gdyż zbyt mocne rozciąganie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Innymi popularnymi formami, z którymi można się spotkać to rozciąganie balistyczne oraz dynamiczne - jest ono polecane jedynie osobą z dużym doświadczeniem, ze względu na stopień trudności oraz ryzyko kontuzji przez adeptów sportu.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim o zdrowym rozsądku i umiarze - zbyt mocne rozciąganie może doprowadzić do rychłej kontuzji. Ponadto zaleca się przeprowadzanie rozciągania na rozgrzany organizm, a więc parę chwil po przeprowadzonym treningu - nigdy na “zimne mięśnie”! Pamiętajcie również o równym rozciąganiu - postępuj zgodnie z symetrią i nie pozostawiajcie żadnej partii mięśni bez rozciągnięcia.

Jeśli nie do końca wiecie jak przeprowadzić takie rozciąganie, z pewnością wizyta na siłowni i poproszenie trenera o pokazanie jak prawidłowo to przeprowadzić rozwieje wszelkie wasze wątpliwości oraz zapewni bezpieczeństwo podczas kolejnych stretchingów.

Pożyczki pozabankowe od 18 lat. Na co uważać szuka...
Gm. Turek: Nowoczesna platforma komunikacyjna dost...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.