Czym jest kamień milowy i w czym może Ci pomóc?

Kamień milowy

Kamień milowy to pojęcie znane z zarządzania i oznacza bardzo ważne wydarzenie. To swego rodzaju punkt graniczny, który zdarza się tylko raz przez cały czas trwania projektu. Jest to zwykle niezbędna czynność, traktowana na równi z rozpoczęciem i zakończeniem działania.

Czym charakteryzuje się kamień milowy?

Kluczowe wydarzenie może być umieszczone w dowolnym stadium projektu. Przyjęło się jednak, że znajduje się na początku lub końcu serii połączonych z sobą zadań. Wyróżnia go fakt, że nie korzysta z zasobów przedsiębiorstwa. Jest tylko i wyłącznie punktem odniesienia, kiedy można ocenić wykonane dotychczas kroki.

Warto wspomnieć, że kamieniem milowym nie jest czynność. Zwykle określa się go jako cel, możliwy do osiągnięcia na konkretnym etapie. Jego dokładne określenie zmotywuje pracowników do pracy, dzięki czemu można uniknąć przykrych niespodzianek podczas wykonywania dalszych zadań.

Gdzie należy umieścić kamień milowy, aby spełniał swoją funkcję? Najlepiej w miejscach, gdzie kończą się poszczególne fazy projektu. Zakończenie prac zdeterminuje kadrę do dokonania podsumowania i przeanalizowania wykonanych prac. Jednak dokonanie takich czynności nie zwalniają z obowiązku złożenia sprawozdania, powiązanego z kalendarzem.

Charakterystyka kamienia milowego sprawia, że nie można go zaadoptować na inny projekt. Dla każdego zadania jest opracowywany osobno i wymaga znajomości dominujących cech danego etapu. Gdy nie osiągnięto dotychczasowych założeń, całe przedsięwzięcie zostaje zatrzymane, nawet w przypadku pozytywnego przebrnięcia przez kontrolę.

Kamień milowy w zarządzaniu projektami

Ustanowienie punktów granicznych bardzo przydaje się podczas prac projektowych. W ten sposób posiada się kontrolę nad poszczególnymi etapami i dokładnie widać, w którym momencie należy ocenić wyniki dotychczasowych działań. Z tego powodu można określić szanse na powodzenie przedsięwzięcia.

Umieszczenie kamieni milowych w harmonogramie może doprowadzić do zmiany całego planu lub modyfikacji poszczególnych procesów. Często prowadzi też do wstrzymania prac. Oprócz tego służy jako punkt, w którym można rozliczyć projekt z posiadanych zasobów. Dzięki temu firma nie traci płynności finansowej i jest w stanie określić dalsze nakłady na dane przedsięwzięcie.

Sposoby wyznaczania kamieni milowych?

Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełniać kamień milowy, jest konieczność jego zdefiniowania. Posłużą do tego takie czynności, które są niezbędne do zakończenia jednego etapu. Kolejną cechą punktu granicznego będzie jego mierzalność. Nie dość, że należy go przedstawiać w liczbach, to jeszcze musi sprawić, że dzięki niemu będzie można przeanalizować nakłady finansowe oraz dalsze koszty projektu.

Kamień milowy spełnia bardzo ważną funkcję w procesach związanych z zarządzaniem. Dzięki niemu ustala się stopień realizacji projektu. Pomoże też dobrać środki niezbędne do przeprowadzenia poszczególnych zadań. Z drugiej jednak strony wymaga dokładnej znajomości tematu oraz dobrania takich parametrów, które będą kluczowe podczas dokonywania pomiarów.

Więcej informacji znajdziesz na https://leadership-center.pl/blog/kamien-milowy/
W turkowskiej bibliotece nauczysz się programowani...
Paletyzer - łatwe programowanie paletyzacji
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.