Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dariusz Kałużny: Podsumowanie VI, historycznej kadencji Samorządu Powiatu Tureckiego

ITU_6722
Szanowni Państwo do historii przeszła już VI kadencja Powiatu Tureckiego. Pamiętam jak 19 listopada 2018 roku byłem jedynym kandydatem na to zaszczytne stanowisko. Pamiętam jak wówczas Pan Jan Smak mnie rekomendował, mówiąc, że bliskie są mi sprawy zwykłych ludzi, że cenię w sobie uczciwość, obowiązkowość i wiarygodność, że będę działał odpowiedzialnie, rzetelnie, konsekwentnie na rzecz szybkiego i solidarnego rozwoju Powiatu Tureckiego. Pamiętam jak zostałem wybrany przez wszystkich radnych, 100 % głosów. Pamiętam ciężar odpowiedzialności za tak duży kredyt zaufania.
 
Pragnę przedstawić Państwu tylko zarys ogromu inwestycji i działań, jakie Samorząd Powiatu Tureckiego wraz z podległymi jednostkami organizacyjnymi z sukcesem zrealizował w minionej kadencji.
 
Niestety ostatnie pięć lat nie należały do łatwych. Powiat Turecki mierzył się ze skutkami wichur, pandemii COVID-19, zawieszeniem funkcjonowania Oddziału Wewnętrznego w naszym szpitalu czy wojny w Ukrainie, ponadto walczyliśmy z pożarami dwóch wielkich lokalnych firm – pamiętam, jaka była wtedy mnogość działań i ciężkiej roboty, ale daliśmy radę.
Pomimo wszystko ta kadencja obfitowała również w liczne inwestycje, które służą obecnym i będą służyć przyszłym pokoleniom mieszkańców naszego powiatu.
 
Szósta kadencja zarządu i rady powiatu tureckiego była historyczna i rewolucyjna. Po raz pierwszy w historii powiatu pozyskaliśmy wraz z jednostkami organizacyjnymi blisko 200 mln zł środków zewnętrznych jakich nigdy nie było. W przeważającej części były to fundusze z budżetu państwa ale także wsparcie finansowe z funduszy gminnych, województwa wielkopolskiego jak również bazowaliśmy na  budżecie własnym. 
 
I tu moja sugestia Panie Starosto czy nie warto zaprosić do koalicji jeszcze kogoś z rady aby było łatwiej pozyskiwać ogromne środki unijne z tzw. KPO.
Szanowni Państwo
Szósta kadencja zarządu i rady powiatu to bardzo dobra współpraca w każdym obszarze, min. z TIG, z przedsiębiorcami, z służbami mundurowymi, jednostkami organizacyjnymi, inspekcjami, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi, wszystkimi samorządami (prawie wszystkimi ale jestem przekonany, że powrót pana burmistrza Turku do wspólnych obchodów uroczystości patriotycznych daje nadzieję na przyszłość).  Ta współpraca to efekt zakupu nowoczesnego tomografu dla szpitala, powołania pierwszego w Polsce powiatowego koordynatora zdrowia psychicznego czy liczne inwestycje drogowe. To także kontynuacja i powstanie batalionu wojska polskiego po byłym domu dziecka na ul. Konińskiej, a także sukces, że Powiat Turecki stał się liderem OZE w kraju.
Z tego miejsca pragnę podziękować członkom zarządu i radnym minionej kadencji za wsparcie w podejmowaniu przeze mnie autorskich decyzji w sprawie:
 • utworzenia nowego wydziału, który zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych i koordynacją projektów
 • zmiany lokalizacji powiatowej biblioteki
 • budowy nowego budynku dla poradni psychologiczno-pedagogicznej i wydziału komunikacji
 • powołania powiatowego koordynatora zdrowia psychicznego
 • ideę utworzenia centrum zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych po przeprowadzce wydziału komunikacji
 • zmiany kierunku rekultywacji terenów pogórniczych z leśnej na wodną co zaowocowało powstaniem projektu „Pojezierza Tureckiego”
 • pozyskania środków finansowych na budowę farm fotowoltaicznym w jednostkach powiatu w celu zmniejszenia kosztów utrzymania
 • reaktywacji dużego projektu pn. #rodzina zastępcza, co spowodowało że wiele dzieci znalazło już kochającą rodzinę i bezpieczny dom 

Szanowni Państwo

Wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy wiele gminnych i powiatowych dróg poprzez realizację 50 inwestycji drogowych.

Zaczęliśmy od oczekiwanej prze 80 lat przez mieszkańców słynnej drogi Zdrojki Lewe. 

W służbie zdrowia, która była moim priorytetem zrealizowaliśmy min. 

 • remont Oddziału Wewnętrznego i  Ginekologiczno - Położniczego z Salą Porodową  oraz Oddziału Noworodkowego 
 • termomodernizację budynku szpitala
 • zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. W tym wspomniany już tomograf komputerowy
 • pozyskanie czterech nowych karetek pogotowia
 • dyrektor szpitala zakupił nowy cyfrowy mammograf
 • na stanie szpitala mamy do dyspozycji pacjentów stacjonarny zbiornik z tlenem medycznym z całym oprzyrządowaniem od firmy Messer
 • powstanie nowych poradni
 • będziemy mieli przyznane środki na instalację farmy fotowoltaicznej

Szanowni Państwo

W zakresie edukacji - podejmowanych działań było tak wiele, że wymienię tylko kilka najważniejszych. 

 • poradziliśmy sobie z tzw. podwójnym rocznikiem

 • daliśmy radę w trakcie pandemii, która zaraz po przedsiębiorcach edukację dotknęła najmocniej. Doposażyliśmy pracownie i klasopracownie naszych placówek edukacyjnych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny przystosowany do realiów nauczania w trybie online

Mimo problemów zrealizowaliśmy szereg poważnych zadań inwestycyjnych.

 • i tak: przy I LO powstała nowoczesna sala gimnastyczna i pierwsza w Turku syntetyczna bieżnia lekkoatletyczna
 • w ZSR w Kaczkach Średnich zmodernizowaliśmy pełnowymiarowy stadion z prawdziwego zdarzenia
 • kończymy budowę nowej siedziby Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Wydziału Komunikacji przy ul. Poduchowne
 • po raz pierwszy w historii powiatu zorganizowaliśmy w I LO w Turku  - Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020, a w ZST inne ważne wydarzenie w skali województwa, a mianowicie: Seminarium Szkolnictwa Zawodowego, które było areną wymiany doświadczeń w kształceniu branżowym pomiędzy wielkopolskimi szkołami
 • potwierdzeniem utrzymania wysokiego poziomu edukacji jest coroczne otrzymywanie przez I LO i ZST w Turku znaku jakości w rankingu „Perspektywy”
 • zadbaliśmy też o dobra kultury i dziedzictwa narodowego pozyskując fundusze na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane kościoła NSPJ w Turku
 • Powiat Turecki jako lider OZE dba o efektywność energetyczną podległych placówek. Wykonaliśmy termomodernizację i instalacje fotowoltaiczne, które są ulokowane w naszych placówkach edukacyjnych i jednostkach organizacyjnych, co w dłuższej perspektywie czasu da wymierną korzyść z punktu widzenia ochrony środowiska i oszczędności finansowe
Szanowni Państwo 
Dziś 7 maja mogę przed państwem stać z podniesioną głową i z dumą oznajmić Państwu, że jako starosta VI kadencji powiatu tureckiego odniosłem sukces. Tak jak mówiłem wcześniej mimo wielu przeciwnościom udało nam się pozyskać blisko 200 mln zł środków zewnętrznych. Zrealizować inwestycje na które mieszkańcy powiatu tureckiego czekali od wielu, wielu lat. Zainicjować i podjąć konkretne działania aby mieszkańcom powiatu tureckiego żyło się lepiej i bezpieczniej.
Ale te wszystkie sukcesy, zrealizowane inwestycje nie doszły by do skutku gdyby nie moja niezawodna i zgrana ekipa – pracownicy Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych na których zawsze mogłem polegać. Bez Waszych kompetencji i doświadczenia nie zrealizowalibyśmy tych wszystkich cennych dla powiatu inicjatyw. 
Raz jeszcze serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, dyrektorom, naczelnikom i kierownikom.
Dziękuję członkom zarządu i radnym Rady Powiatu VI kadencji za fantastyczną współpracę, wyrozumiałość i wzajemny szacunek.
Gratuluję wszystkim burmistrzom i wójtom, radnym miejskim, gminnym i powiatowym, którzy otrzymali mandat zaufania od mieszkańców Powiatu Tureckiego w 2024 roku.
 
Gratuluję nowemu Panu Staroście i członkom zarządu i życzę powodzenia w tej niełatwej misji zarządzania powiatem. Panie Starosto jeżeli będę mógł w czymś pomóc jestem do Pana dyspozycji.
Już na sam koniec chciałbym z całego serca podziękować mojej najbliższej rodzinie. Mojej  żonie, córce i synowi, którzy zawsze mnie wspierali w tych dobrych i złych chwilach. Jednocześnie Was przepraszam, że angażując się w 100 % na rzecz Powiatu Tureckiego nie zawsze miałem dla Was czas.
 
Szczególne podziękowania kieruję w stronę moich kochanych rodziców za to, że nauczyli mnie pracowitości, szacunku do drugiego człowieka, lojalności, uczciwości i wiarygodności. Dziękuję Wam za te wartości, które zawsze mi pomagały przejść najtrudniejsze chwile i dumnie z honorem iść dalej.
 
Szanowni Państwo
Z tego miejsca za dotychczasową dobrą współpracę i wszelką pomoc wszystkim Państwu dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
 
 
 
 
Tuliszków: Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza
Powstają drogi na osiedlu Leśna

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - ja w sobota, 18 maja 2024 14:16

Ale bełkot:-( jeszcze dodaj, że nauczyliście ludzi oddychać i oświeciliście słoneczko:-)

Ale bełkot:-( jeszcze dodaj, że nauczyliście ludzi oddychać i oświeciliście słoneczko:-)
Gość - Gość w piątek, 17 maja 2024 14:45

temu Panu chciałoby się podziękować...ZNAJĄC życie zaraz dostanie posadkę w starostwie.

temu Panu chciałoby się podziękować...ZNAJĄC życie zaraz dostanie posadkę w starostwie.
Gość - No coż ... w piątek, 10 maja 2024 11:52

Wspomniał o tym jak wyrzucił dyrektora Świerka z Kaczek ? Ups... zapomniało mu się o tym podczas prezentacji wszystkich "sukcesów"

Wspomniał o tym jak wyrzucił dyrektora Świerka z Kaczek ? Ups... zapomniało mu się o tym podczas prezentacji wszystkich "sukcesów" ;)
Gość - Paweł w piątek, 10 maja 2024 11:21

To na ile został zadłużony szpital za czasów tego pana?

To na ile został zadłużony szpital za czasów tego pana?
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.